14 czerwca: Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

14 czerwca: Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

14 czerwca – Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Pamiętajmy o wszystkich Ofiarach niemieckich obozów, a wśród nich o Powstańcach Śląskich, Wielkopolskich i pozostałych Bohaterach niepodległości.

Powstańcy Śląscy i Wielkopolscy walczyli o Niepodległą Polskę w latach 1918 – 1921, a przygotowywali się do tej walki o Niepodległą 1918, gdy Polski nie było na mapie. Walczyli nie tylko w powstaniach, ale wielu z nich walczyło przeciwko bolszewikom.

Po niemieckiej agresji w 1939 r. zostali za udział w Powstaniach eksterminowani w NIEMIECKIEJ ZBRODNI 1939 ITAB (Intelligenzaktion, U. Tannenberg, AB) przez rozstrzelanie głównie nad dołami śmierci lub uśmiercenie w niemieckich nazistowskich obozach zagłady.

Bohaterów niepodległości deportowano do niemieckich obozów od września 1939 r. Do niemieckich obozów trafiali Obywatele Polski aresztowani w różnych okolicznościach i z różnych przyczyn np. za działalność na rzecz walki z okupantem. Dzisiaj są oni naszymi Bohaterami, choć często byli to przypadkowi ludzie z ulicznych łapanek.

Od 1942 r. niemiecki okupant rozpoczął również masową zagładę ludności żydowskiej i romskiej w przystosowanych do tego ludobójstwa obozach np. w obozie zagłady Birkenau.

Bardziej znane niemieckie obozy zagłady to KL Dachau, Oranienburg, Sachsenhausen, Buchenwald, Mauthausen-Gusen, Ravensbrück, Stutthof, KL Posen, Auschwitz, Majdanek, KL Kulmhof, Treblinka II, Birkenau.

Tekst: Krystyna Andrzejewska

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady – polskie święto obchodzone co roku 14 czerwca, uchwalone 8 czerwca 2006 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 66. rocznicę przybycia pierwszego masowego transportu więźniów do KL Auschwitz. Pierwotnie jego nazwa brzmiała Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych, z inicjatywy senator Lidii Staroń została zmieniona na obecną w roku 2015 [za: wikipedia.pl]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.