15 lat Polski w Unii Europejskiej. Mieszkańcy powiatu świętowali na Bulwarze Grotowskiego.

15 lat Polski w Unii Europejskiej. Mieszkańcy powiatu świętowali na Bulwarze Grotowskiego.

W minioną sobotę wykonawcy z Miejskiego Domu Kultury oraz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny zabrali mieszkańców powiatu lublinieckiego w podróż po Polsce i Europie. Wszystko za sprawą wyjątkowego koncertu, który uświetnił lublinieckie obchody 15 lat Polski w Unii Europejskiej.

Wokaliści, szlifujący swoje talenty w sekcjach MDK, przygotowali na tę okazję specjalny recital. Entuzjazm publiczności wywołały znane i lubiane utwory, obejmujące rozmaite gatunki muzyczne – było bluesowo, hip-hopowo, popowo, rockowo. Swojego repertuaru doczekali się również najmłodsi mieszkańcy powiatu.

Na scenie wokalistom towarzyszyły również taneczne: sekcja tańca ludowego, sekcja Break Dance i Street Dance, sekcja tańca towarzyskiego, a także Formacja Koralowa, Black Angels i Funny Girls. Poszczególne formacje przygotowali instruktorzy: Katarzyna Koszczyk, Katarzyna Suchara, Karolina Wieczorek, Aleksandra Żaczkowa, Damian Knop i Marian Chrobok.

Widownia obejrzała również fragmenty musicalu „Klementyna” – w ostatnich dniach maja spektakl otrzymał wyróżnienie na prestiżowym VIII Festiwalu Małych Form Artystycznych w Chorzowie.

Dużym uznaniem cieszył się występ lublinieckiej grupy folklorystycznej “Halka”. Zwieńczeniem uroczystości na Bulwarze Grotowskiego był występ Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Artyści z Koszęcina, nie po raz pierwszy, zachwycili publiczność znakomitym programem „W Europie ze Śląskiem”.

Ta muzyczna, wokalna i taneczna podróż zaczęła się od znanych utworów tradycyjnych, takich jak „Karolinka” czy „Szła dzieweczka do laseczka”. Niejeden widz nucił te piosenki razem ze „Śląskiem”. To oczywiście była tylko rozgrzewka. Wkrótce na scenie wybrzmiały chóralne utwory autorstwa m.in. Bedricha Smetany i Giuseppe Verdiego. Chór zabrał publiczność między innymi do Niemiec, Grecji i Anglii. Pieśniom i muzyce towarzyszyły oczywiście zapierające dech tańce i barwne stroje – relacjonuje Paulina Pielarz z Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu.

Szczególnym punktem obchodów 15 lat Polski w Unii było wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” – Hymnu Polski oraz „Ody do radości” – hymnu wspólnoty europejskiej. Towarzyszyły temu wielkoformatowe symbole – Flaga polski, flaga Lublińca i flaga Unii Europejskiej, trzymane przez występujących artystów, włodarzy miasta i mieszkańców.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Urząd Miejski Lublińca oraz Miejski Dom Kultury. Sponsorem wydarzenia była firma FCC Lubliniec Sp. z o.o.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.