2 kwietnia: Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. IV powiatowy konkursu plastyczny rozstrzygnięty!

2 kwietnia: Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. IV powiatowy konkursu plastyczny rozstrzygnięty!

Drugiego kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Starostwo Powiatowe w Lublińcu, chcąc propagować wiedzę na ten temat, zapobiegać marginalizacji i wykluczeniu społecznemu osób z autyzmem, zorganizowało Konkurs Plastyczny na Plakat „Autyzm – by wiedzieć więcej”.

Inicjatorem przedsięwzięcia jest Jerzy Orszulak – radny Rady Powiatu w Lublińcu [PiS] i członek Komisji Kultury, który w 2019 roku zwrócił uwagę na problem zbyt niskiej świadomości społeczeństwa w kwestii autyzmu. Propozycję Orszulaka udoskonaliła Komisja, przy współpracy z Wydziałem Informacji, Promocji i Kultury Starostwa Powiatowego oraz Ireneuszem Gimińskim, autorem powieści „Wautyzmwzięci” (2017) opowiadającej o życiu rodziny wraz z którą niespodziewanie i nie proszenie “zamieszkał” autyzm. Pomysł uzyskał przychylność Zarządu oraz Rady Powiatu.

W czwartej już edycji Konkursu wzięli udział uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych.

W konkursowym Jury zasiedli: Alicja Kamińska – dyrektor Publicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lublińcu, Ilona Kozioł – dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lublińcu, Agnieszka Ślęzak – rodzic dziecka chorującego na autyzm, Marzena Zając – nauczyciel plastyki oraz Ireneusz Gimiński.

Po przeanalizowaniu nadesłanych prac, oceniający zdecydowali o przyznaniu nagród i wyróżnień, które uczestnikom Konkursu wręczyli Starosta Lubliniecki Joachim Smyła oraz Sekretarz Powiatu, Sylwia Fronczek.

W kategorii: uczniowie szkół podstawowych

I miejsce: Wiktoria Weintritt – Szkoła Podstawowa nr 2 w Lublińcu (opiekun – Katarzyna Szwed)
II miejsce: Emilia Skiba – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kośmidrach (opiekun – Monika Deneko)
III miejsce: Artur Kilichowski – Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Herbach (opiekun – Katarzyna Jerzowska)
Wyróżnienie: Julian Cerwenak – Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Herbach (opiekun – Katarzyna Jerzowska)

W kategorii: uczniowie szkół ponadpodstawowych

I miejsce: Katarzyna Sabok – Zespół Szkół Zawodowych w Lublińcu (opiekun – Katarzyna Stemarowicz)
II miejsce: Julia Burek – III Liceum Ogólnokształcące im. prof. Zbigniewa Religi
w Lublińcu (opiekun – Beata Stężała)
III miejsce: Oliwia Wieczorek – III Liceum Ogólnokształcące im. prof. Zbigniewa Religi
w Lublińcu (opiekun – Beata Stężała)
Wyróżnienie: Zuzanna Karpe – Zespół Szkół Zawodowych w Lublińcu (opiekun – Katarzyna Stemarowicz)

Autyzm to zaburzenie rozwojowe o charakterze neurologicznym. U każdej osoby objawia się inaczej, dlatego specjaliści mówią o spektrum autyzmu. Zaburzenia ze spektrum autyzmu mogą mieć różne nasilenie objawów. Najłagodniejszą postacią autyzmu jest Zespół Aspergera. Osoby ze spektrum autyzmu mają trudność ze zrozumieniem faktu, że inni ludzie inaczej myślą, czym innym się interesują, nie podzielają ich upodobań. Osoby ze spektrum autyzmu o wiele silniej niż inni ludzie odbierają bodźce wzrokowe, słuchowe, czuciowe i zapachowe. Autyzm wpływa na zmniejszenie się umiejętności komunikowania z otoczeniem i kontaktowania z innymi oraz zawężenie zainteresowań. Autyzm nie jest chorobą tylko innym sposobem odbierania świata i myślenia.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest corocznie 2 kwietnia z inicjatywy Kataru w osobie Jej Wysokości Mozah, małżonki emira Hamada ibn Chalifa as-Sani, popartej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 18 grudnia 2007 roku i opublikowaną 21 stycznia 2008.

Prace wykonane w ramach IV edycji Konkursu możecie zobaczyć: TUTAJ

Na podstawie / zdjęcie: lubliniec.starostwo.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.