20 tysięcy złotych z FUNDACJI ORLEN dla Miejsko – Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lublińcu. Cel numer jeden: historia lokalna

20 tysięcy złotych z FUNDACJI ORLEN dla Miejsko – Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lublińcu. Cel numer jeden: historia lokalna

W ramach IV edycji programu “Moje miejsce na Ziemi” Zarząd Fundacji ORLEN zadecydował o przyznaniu Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Józefa Lompy w Lublińcu grantu w wysokości 20 000 zł na realizację projektu “LUBI MI SIĘ TU HISTORIĘ POZNAWAĆ”.

Głównym celem naszego projektu jest budowanie lokalnego patriotyzmu i poszerzanie wiedzy o historii Lublińca. Przed nami uroczystości związane z obchodami 750-lecia powstania Lublińca i chcielibyśmy poprzez działania przybliżające społeczności dzieje miasta, obudzić poczucie wspólnoty, nadać obchodom właściwą rangę, wypromować historię i zachęcić do jej aktywnego celebrowania – zapowiada Katarzyna Lubosz z MPBP w Lublińcu.

Jak podkreśla, projekt odpowiada na potrzeby zgłaszane przez Lublińczan w związku ze zbliżającą się rocznicą założenia miasta. Kadra Miejsko – Powiatowej Biblioteki zamierza przybliżyć odbiorcom dzieje Lublińca i zwiększyć świadomość mieszkańców Śląska w zakresie wydarzeń oraz postaci zapisanych na kartach historii Ziemi Lublinieckiej. Mają ku temu służyć:

  • historyczne i kreatywne warsztaty,
  • zajęcia z programowania,
  • wystawy o dziejach Lublińca w wersji dla dzieci i dorosłych,
  • prelekcje z uwzględnieniem tematyki ekologicznej

i wiele innych innowacyjnych działań.

6 października w Muzeum Śląskim w Katowicach, odbyła się uroczysta, finałowa gala wręczenia grantów dla społeczności lokalnych w ramach programu “Moje miejsce na Ziemi”. Najwyższą ocenę otrzymały te inicjatywy, które przyczynią się do pozytywnych zmian w swoim otoczeniu, zaangażują mieszkańców oraz które wyróżniały się oryginalnością projektu.

Jest to największy program grantowy Fundacji ORLEN, którego beneficjentami mogą być stowarzyszenia, instytucje kultury i sportu, szkoły, przedszkola, koła gospodyń wiejskich i inne organizacje z całej Polski. Fundacja zachęca do udziału każdego, kto troszczy się o środowisko, w którym mieszka i ma pomysł jak je rozwijać.

Cieszymy się niezmiernie, że to właśnie nasz pomysł znalazł się wśród najwyżej ocenionych i już teraz zapraszamy do udziału – przyznają pracownicy Miejsko – Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lublińcu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.