W piątek 14 lipca premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Piotrem Glińskim ogłosili wyniki naboru Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, zapowiadając jednocześnie rozdanie kolejnej transzy.
4 808 projektów otrzymało ponad 2,5 mld złotych. Szef resortu kultury przyznał jednak, że zapotrzebowanie na środki z RPOZ było znacznie większe – wpłynęło bowiem 20 tysięcy wniosków na sumę ponad 11 miliardów zł.
Program kierowany jest bezpośrednio do jednostek samorządu terytorialnego, a za ich pośrednictwem również do innych podmiotów zobowiązanych do opieki nad zabytkami. Dofinansowanie jest przyznawane na realizację zadań inwestycyjnych związanych z ochroną zabytków i opieką nad zabytkami.
– To program jakiego jeszcze nie było. Czas przywrócić naszym zabytkom dawny blask. Dziękuję samorządom za profesjonalnie napisane wnioski i dobrą współpracę – podkreślił w mediach społecznościowych Andrzej Gawron – poseł Ziemi Lublinieckiej [PiS]
Środki mogą być przeznaczone na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego albo na udzielenie dotacji samorządowej na takie prace.
Dofinansowanie z Programu może wynieść maksymalnie 98 proc. wartości inwestycji, a minimalny wkład własny – 2 proc.
Z Programu skorzystają również gminy powiatu lublinieckiego. Łącznie trafi tutaj 7,3 miliona złotych.
- Powiat lubliniecki: remont elewacji klasztoru Ojców Oblatów – Zespół Szkół nr 1 prace dociepleniowe, dekarskie i budowlane – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego roboty dociepleniowe
- Gmina Boronów: konserwacja drzwi wejściowych do kościoła p.w. NMP Królowej Różańca Świętego w Boronowie
- Gmina Herby: remont budynku „Czworaki” w Hadrze
- Gmina Koszęcin: impregnacja zabytkowego kościoła i odnowienie obrazu, kościół p.w. Św Marcina z Cieszowej – prace konserwatorskie polichromii w kościele p.w. Świętej Trójcy w Koszęcinie – remont zabytkowego wiatrołapu w kościele p.w. NSPJ w Koszęcinie – wyprawy tynkarskie i sztukateria w kaplicy Św. Jadwigi, kościół w Sadowie.
- Gmina Kochanowice: remont „Rządcówki” zabytkowego budynku przy pałacu von Ballestrema
- Gmina Woźniki: Renowacja zabytkowej kaplicy Św. Floriana w Woźnikach
Zdjęcie powyżej: renowacja Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Lublińcu [arch. 2019]
******* same kościoły. Ja prdl
a kiedy była czerwona szkoła w Lublińcu???
Warto docenić tu zaangażowanie Powiatu, jak autor zauważa wkład własny poniesiony został przez Powiat Lubliniecki. Zwrócić szczególną uwagę należałoby na zespół opracowujący dokumentację, któremu należą się gratulacje za osiągnięty sukces i przyznane środki.
Osobiście cieszę się, gdyż po przez program odbudowy zabytków zmienia się otoczenie naszej lokalnej społeczności.
Uznanie dla samorządów, które złożyły wnioski – proszę czytać ze zrozumieniem, program dotyczył zabytków, kościoły to także zabytki a w dofinansowaniu znalazły się również inne zabytkowe obiekty i to również cieszy.