2,5 mld złotych z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Spory “kawał tortu” dla powiatu lublinieckiego!

2,5 mld złotych z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Spory “kawał tortu” dla powiatu lublinieckiego!

W piątek 14 lipca premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Piotrem Glińskim ogłosili wyniki naboru Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, zapowiadając jednocześnie rozdanie kolejnej transzy.

4 808 projektów otrzymało ponad 2,5 mld złotych. Szef resortu kultury przyznał jednak, że zapotrzebowanie na środki z RPOZ było znacznie większe – wpłynęło bowiem 20 tysięcy wniosków na sumę ponad 11 miliardów zł.

Program kierowany jest bezpośrednio do jednostek samorządu terytorialnego, a za ich pośrednictwem również do innych podmiotów zobowiązanych do opieki nad zabytkami. Dofinansowanie jest przyznawane na realizację zadań inwestycyjnych związanych z ochroną zabytków i opieką nad zabytkami.

To program jakiego jeszcze nie było. Czas przywrócić naszym zabytkom dawny blask. Dziękuję samorządom za profesjonalnie napisane wnioski i dobrą współpracę – podkreślił w mediach społecznościowych Andrzej Gawron – poseł Ziemi Lublinieckiej [PiS]

Środki mogą być przeznaczone na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego albo na udzielenie dotacji samorządowej na takie prace.

Dofinansowanie z Programu może wynieść maksymalnie 98 proc. wartości inwestycji, a minimalny wkład własny – 2 proc.

Z Programu skorzystają również gminy powiatu lublinieckiego. Łącznie trafi tutaj 7,3 miliona złotych.

 • Powiat lubliniecki: remont elewacji klasztoru Ojców Oblatów – Zespół Szkół nr 1 prace dociepleniowe, dekarskie i budowlane – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego roboty dociepleniowe
 • Gmina Boronów: konserwacja drzwi wejściowych do kościoła p.w. NMP Królowej Różańca Świętego w Boronowie
 • Gmina Herby: remont budynku „Czworaki” w Hadrze
 • Gmina Koszęcin: impregnacja zabytkowego kościoła i odnowienie obrazu, kościół p.w. Św Marcina z Cieszowej – prace konserwatorskie polichromii w kościele p.w. Świętej Trójcy w Koszęcinie – remont zabytkowego wiatrołapu w kościele p.w. NSPJ w Koszęcinie – wyprawy tynkarskie i sztukateria w kaplicy Św. Jadwigi, kościół w Sadowie.
 • Gmina Kochanowice: remont „Rządcówki” zabytkowego budynku przy pałacu von Ballestrema
 • Gmina Woźniki: Renowacja zabytkowej kaplicy Św. Floriana w Woźnikach

Zdjęcie powyżej: renowacja Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Lublińcu [arch. 2019]

 1. ******* same kościoły. Ja prdl

  Odpowiedz
 2. a kiedy była czerwona szkoła w Lublińcu???

  Odpowiedz
 3. Warto docenić tu zaangażowanie Powiatu, jak autor zauważa wkład własny poniesiony został przez Powiat Lubliniecki. Zwrócić szczególną uwagę należałoby na zespół opracowujący dokumentację, któremu należą się gratulacje za osiągnięty sukces i przyznane środki.

  Osobiście cieszę się, gdyż po przez program odbudowy zabytków zmienia się otoczenie naszej lokalnej społeczności.

  Odpowiedz
 4. Uznanie dla samorządów, które złożyły wnioski – proszę czytać ze zrozumieniem, program dotyczył zabytków, kościoły to także zabytki a w dofinansowaniu znalazły się również inne zabytkowe obiekty i to również cieszy.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.