27. Regionalna Pielgrzymka Rolników z okazji Święta Świętego Izydora Oracza [LUBECKO]

27. Regionalna Pielgrzymka Rolników z okazji Święta Świętego Izydora Oracza [LUBECKO]

20 maja w Sanktuarium Matki Bożej w Lubecku odbyła się Regionalna Pielgrzymka Rolników z okazji Święta Świętego Izydora Oracza. Już po raz 27 rolnicy dziękowali Matce Boskiej Lubeckiej za pomoc w codziennych pracach oraz prosili o dobre plony w tym roku.

Przedsięwzięciu patronuje Śląska Izba Rolnicza. W przygotowanie i przeprowadzenie pielgrzymki angażują się także wszystkie Samorządy Ziemi Lublinieckiej, Skansen Lubecko, Lubecka Szkoła Podstawowa i Ochotnicza Straż Pożarna.

Do rolników i pielgrzymujących swoje listy skierowali: Robert Telus – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Jadwiga Wiśniewska – poseł do Parlamentu Europejskiego. Andrzej Gawron – poseł Ziemi Lublinieckiej obecny na wydarzeniu podziękował rolnikom za codzienną pracę i służbę na roli. Poseł Gawron słowa podziękowań skierował także do wszystkich organizatorów pielgrzymki, podkreślając ich ogromne zaangażowanie w podtrzymanie tej wspaniałej tradycji.

Nie zabrakło okazji do wyróżnień i odznaczeń – przekazanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Samorząd Województwa Śląskiego, Śląską Izbę Rolniczą.

Odznaczeniem Ministerialnym wyróżnieni zostali: Zofia Łebek, Monika Kukowka oraz ks. proboszcz Lubeckiego Sanktuarium, Tomasz Hajok.

Srebrne Odznaki Honorowe za zasługi dla Województwa Śląskiego otrzymali Barbara Ulfik oraz Ireneusz Tudzio.

Podziękowania i listy gratulacyjne ze Śląskiej Izby Rolniczej otrzymali: Iwona Michalska, wójt gminy Pawonków – Joanna Wons-Kleta, Jacek Kandzia, Stanisław Lerche oraz Bogdan Juściński.

Laurem Andrzeja Gawrona – posła Ziemi Lublinieckiej za zaangażowanie w organizację Regionalnej Pielgrzymki Rolników w Lubecku wyróżnieni zostali: Irena Kąpała – sołtys Sołectwa Lubecko, Mariola Pyka – kierownik Biura Powiatowego ARiMR, Monika Kukowka – dyrektor Szkoły Podstawowej w Lubecku, Bożena Hankiewicz – dyrektor Biura Zarządu Śląskiej Izby Rolniczej, Eugeniusz Prandzioch oraz Artur Kochelt.

Po zakończeniu części oficjalnej odbył się Piknik Zbożowy: „Święto Polskich Zbóż” na terenie Lubeckiego Skansenu. Wydarzenie uświetnił występ Kochanowickiego “Young Bandu”, a także zespołów ludowych: “Kochciczanki” z Kochcic oraz Girlanda z Piasku. Na scenie zaprezentowały się także dzieci ze Szkoły w Lubecku.

Zdjęcie powyżej: Piotr Pawełka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.