Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wrócił do Koszęcina po blisko sześciotygodniowym tournée po Francji z udziałem baletu i solistów chóru. Artyści wystąpili z 29 koncertami niemal we wszystkich regionach tego kraju, przemierzając ponad 14 000 km.
W 70-letniej historii Zespołu to już 27. podróż do tego wyjątkowego kraju, po raz pierwszy gościli tam w 1956 r.
Francuska publiczność miała okazję usłyszeć najpopularniejsze utwory Zespołu, m.in.: „Karolinkę”, „Głęboką studzienkę”, czy „Gdybym to ja miała”. Nie zabrakło także popisowych utworów baletowych, m.in.: tańców górali podhalańskich, trojaka, polki opolskiej, a także tańców narodowych: poloneza, kujawiaka i krakowiaka.
W dwuczęściowym programie znalazły się opracowania muzyczne Stanisława Hadyny oraz choreografie Elwiry Kamińskiej, Juraja Kubanki, Władysława Stefanika i Jarosława Świątka.
Specjalnie dla widzów nad Sekwaną Zespół „Śląsk” przygotował także tradycyjną piosenkę „Aupres de ma blonde”. Wykonywany w języku francuskim utwór był każdorazowo entuzjastycznie przyjmowany, a wzruszona muzyczną niespodzianką publiczność często włącza się do wspólnego śpiewu.
Na widowni nie brakowało również Polonii, która gromkimi brawami oklaskiwała sztandarowe pieśni w wykonaniu „Śląska”. Jak relacjonują artyści z Koszęcina – na występy przychodziła wielopokoleniowa publiczność, która w spontaniczny sposób ulegała energii płynącej ze sceny. Entuzjastyczne przyjęcie i owacje na zakończenie, były najpiękniejszym dowodem uznania kunsztu artystów z Koszęcina.
„Śląsk” obchodząc Jubileusz 70-lecia istnienia w 2023 roku, poprzez zagraniczne projekty artystyczne wzmacnia powierzoną mu misję Ambasadora Kultury Polskiej za granicą.
Zadanie: „Zorganizowanie dla Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny zagranicznej trasy koncertowej we Francji”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zagraniczna trasa koncertowa we Francji – Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny (zespolslask.pl)
Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny powstał 1 lipca 1953 roku – w roku 2023 obchodzi swoje 70. urodziny. Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek artystycznych w Polsce i na świecie. Od maja 2017 roku Zespół jest Instytucją Kultury Samorządu Województwa Śląskiego współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W swoim dorobku posiada kilkanaście płyt, w tym 11 wydanych w Złotej Kolekcji „Śląska”. Pięć z nich posiada status Złotej, a jedna Platynowej Płyty. Wydany w 2021 roku wspólny album Zespołu „Śląsk” i Miuosha – „Pieśni współczesne”, otrzymał tytuł podwójnej Platynowej Płyty oraz Nagrodę Muzyczną Fryderyk 2022 w kategorii Album Roku Muzyka Korzeni Blues, a nagranie „Pieśni współczesne (live at Cavatina Hall)” status Złotej Płyty. Obecnie Zespół „Śląsk” został nominowany do nagrody Fryderyk 2023 w aż trzech kategoriach.
Zdjęcia: ZPiT Śląsk [Facebook]
Współpraca: Małgorzata Drzymała [ZPiT Śląsk]