“Policjanci z lublinieckiej komendy przy współpracy z CBZC z Warszawy zatrzymali oszusta, który w Internecie założył fikcyjną zbiórkę” – czytamy w komunikacie opublikowanym na oficjalnej stronie Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu.
Okazało się, że 33-letni mieszkaniec Lublińca zamierzał w łatwy sposób wyłudzić pieniądze podając się za… osobę poszkodowaną w wyniku niedawnej powodzi. “Argumentował”, że na skutek kataklizmu utracił swój dobytek.
Zbiórka zwróciła uwagę policjantów z Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.
W wyniku działań ustalono, że “Mieszkańca Lublińca powódź w ogóle nie dotknęła, a w ten sposób chciał wyłudzić od internautów pieniądze, bazując na ludzkim nieszczęściu. Dzięki wspólnym działaniom CBZC i policjantów lublinieckiej komendy, w dniu 25 września 33-letni mieszkaniec Lublińca został zatrzymany” – podsumowuje asp. szt. Monika Wacławek, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu.
33-latek został przewieziony do Prokuratury Rejonowej w Lublińcu, gdzie prokurator zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji. Mężczyźnie postawiono zarzut usiłowania oszustwa. Za to przestępstwo grozi mu do 8 lat więzienia.
Policjanci apelują o ostrożność i dokładną weryfikację źródła prowadzonych zbiórek, zwłaszcza w internecie. Jak podaje portal rp.pl, do dnia 28 września Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości zidentyfikowało co najmniej 150 fałszywych zbiórek. Warto skorzystać z wielu akcji organizowanych w lokalnych środowiskach, np. w jednostkach samorządowych, siedzibach Ochotniczych Straży Pożarnych czy przez znane sobie organizacje pozarządowe.
Na podstawie / zdjęcie: lubliniec.policja.gov.pl
POMOC DLA POWODZIAN: Zbiórki w powiecie lublinieckim. Gdzie można dostarczać dary?
“Za to przestępstwo grozi mu do 8 lat więzienia.”
—+++—
… hm? Mam nadzieję, że sąd okaże rozsądek i nie wsadzi do więzienia tego nieczłowieka, ale wyśle do roboty, może być nawet na 8 lat (zamiast odsiadki 8 lat na koszt podatników) przy usuwaniu skutków powodzi i odbudowie, oraz budowie zabezpieczeń przed kolejnymi powodziami. Pole do popisu/działania jest nieskończone.