450 – rocznica śmierci św. Stanisława Kostki

450 – rocznica śmierci św. Stanisława Kostki

15 sierpnia 2018 r. mija dokładnie 450 lat od śmierci św. Stanisława Kostki. Urodził się w Rostkowie na Mazowszu, w rodzinie szlacheckiej, 28 grudnia 1550 r. Rodzina bardzo dużą wagę przywiązywała do dobrego wykształcenia, stąd w wieku 14 lat razem ze swoim bratem Pawłem wyrusza do Wiednia, aby tam pobierać nauki w szkole jezuickiej. Ponieważ szkoła bardzo dbała o wychowanie chrześcijańskie, młody Stanisław prowadził głębokie życie duchowe. Kiedy po roku zachorował i nie mógł pójść do kościoła na Eucharystię, objawia mu się święta Barbara, która udziela mu Komunii Św. oraz Matka Boża z Dzieciątkiem, która  poleca mu wstąpić do zakonu jezuitów. Ponieważ nie uzyskuje na to zgody rodziców, postanawia pójść pieszo do Rzymu, aby błagać samego ojca generała jezuitów. Po dotarciu do Rzymu Stanisław otrzymuje zgodę na wstąpienie do nowicjatu ojców jezuitów. W swoim powołaniu wyróżnia się wielką gorliwością i rozmodleniem. Mając 18 lat składa pierwsze śluby zakonne. W święto św. Wawrzyńca (10 sierpnia) pisze list do Matki Bożej, w której prosi Ją o swoją śmierć w święto Jej Wniebowzięcia. Trzy dni później Stanisław Kostka poważnie zachorował  i zmarł 15 sierpnia 1568 roku – tak jak o to prosił, w Święto Wniebowzięcia Matki Bożej. Umarł w opinii świętości, a kiedy dwa lata później otwarto jego grób, okazało się, że jego ciało jest nienaruszone. Przeniesiono je więc do krypty w kościele św. Andrzeja na Kwirynale w Rzymie, gdzie do dziś spoczywają jego relikwie. W Kościele, szybko rozpoczęto proces o jego beatyfikację, która odbyła się w 1606 roku, a jego kanonizacja w 1726 roku. W 1671 roku został ogłoszony Patronem Polski.

Rok 2018 został ogłoszony w Polsce rokiem św. Stanisława Kostki. Jesienią, w Rzymie, papież Franciszek zwołuje Synod poświęcony młodzieży. I dlatego patronem kolejnej wyprawy Niniwa Team został ten święty, bo rowerzyści jadą także w intencji tego Synodu o młodzieży. A kościół Ojców Oblatów pw. Św. Stanisława Kostki – to jedyny taki kościół w naszej gliwickiej diecezji.

W niedzielę 12 sierpnia br. podczas wieczornej Eucharystii w kościele  Ojców Oblatów pojawiła się grupa 32 rowerzystów z Niniwa Team z o. Tomaszem Maniurą Omi na czele. Eucharystii przewodniczył Prowincjał Misjonarzy Ojców Oblatów – o. Paweł Zając Omi, a homilię wygłosił nasz O. Proboszcz Waldemar Janecki Omi. Po homilii O. Waldemar wręczył Ojcu Tomaszowi mały relikwiarz z relikwiami św. Stanisława Kostki – Patrona polskiej młodzieży i kościoła Ojców Oblatów. Jak zapowiedział o. Tomasz – codziennie ktoś inny będzie wiózł na swoim rowerze te cenne relikwie świętego. Po Eucharystii rowerzyści wsiedli na rowery, zostali pokropieni wodą święconą przez Ojca Prowincjała i pojechali na nocleg do Kokotka, by nazajutrz wyruszyć na wyprawę do Santiago de Compostela w Hiszpanii.

W poniedziałek 13 sierpnia  rano, o wschodzie słońca, nad stawem w Kokotku została odprawiona Eucharystia w intencji rowerzystów z NiniwaTeam, którzy rozpoczynają swoja dwunastą wyprawę. Eucharystii przewodniczył i wygłosił homilię jak prawie co roku to czyni Ks. Bp Jan Wieczorek. Uczestniczyli w niej także O. Prowincjał Paweł Zając Omi, o. Bartosz Madejski z Katowic, o. Tomasz Maniura – kierownik wyprawy rowerowej, O. Proboszcz Waldemar Janecki Omi. Po Liturgii było tradycyjne smakowite śniadanie, prezentacja uczestników, poświęcenie rowerów przez Ks. Biskupa, liczne pożegnania i wyruszyli na trasę w kierunku Opola.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.