48 nowych samochodów dla jednostek OSP w województwie śląskim. Wśród nich Sadów i Kamienica Śląska

48 nowych samochodów dla jednostek OSP w województwie śląskim. Wśród nich Sadów i Kamienica Śląska

W poniedziałek 25 kwietnia w Katowicach odbyła się uroczystość wręczenia promes na zakup nowych wozów ratowniczo gaśniczych dla jednostek zlokalizowanych w woj. śląskim. Środki trafią w tym roku do dwóch gmin z terenu powiatu lublinieckiego.

Gmina Woźniki otrzymała dofinansowanie na zakup ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Kamienica, natomiast Gmina Koszęcin, dzięki otrzymanej dotacji, zakupi średni samochód ratowniczo-gaśniczy dla OSP Sadów.

W zakończonym naborze promesy trafiły do 48 jednostek OSP z całego regionu. Łączna kwota dofinansowania zakupu 10 ciężkich, 30 średnich i 8 lekkich samochodów ratowniczo-gaśniczych to prawie 38 mln złotych.

Ogółem na OSP w woj. śląskim przez 6 lat przeznaczono prawie 228 mln zł. Jednostki OSP otrzymały 409 samochodów i 13 sztuk innego sprzętu transportowego, w tym 242 samochody nowe i 167 z PSP.

W wydarzeniu uczestniczył Burmistrz Woźnik Michał Aloszko – Burmistrz Woźnik, Ryszard Rauchut – prezes OSP Kamienica Śląska, Andrzej Gawron – Poseł Ziemi Lublinieckiej, Mateusz Skolik – prezes OSP Sadów oraz Michał Anioł – przewodniczący Rady Gminy Koszęcinie [na zdjęciu od lewej]

Serdecznie gratuluję druhnom i druhom nowych samochodów, które już wkrótce będą przyczyniały się do poprawy naszego bezpieczeństwa. Życzę zawsze tyle samo wyjazdów, co powrotów oraz opieki świętego Krzysztofa oraz świętego Floriana. Serdecznie dziękuję także samorządom z Gmin Woźniki i Koszęcin – państwa wsparcie oraz doskonała współpraca ze strażami są bezcenne dla sprawnego funkcjonowania jednostek i komfortu pracy naszych Strażaków-Ochotników – mówił poseł Gawron.

W latach 2017-2022 zakupiono dla jednostek OSP woj. śląskiego ogółem 242 samochody ratowniczo – gaśnicze o wartości prawie 181 mln zł., w tym:

  • środki MSWiA dla jednostek OSP w KSRG i spoza KSRG – 47 mln zł.
  • środki N/WFOŚiGW – 32,5 mln zł.
  • środki Urzędu Marszałkowskiego – 16 mln zł.
  • środki firm ubezpieczeniowych (KG PSP) – ponad 3 mln tys. zł.
  • środki własne gmin i jednostek OSP – ok. 82 mln zł.

W latach 2017-2022 przekazano samochody i sprzęt transportowy z PSP do jednostek OSP. Razem – 167 samochodów i 13 sztuk inny sprzęt transportowy, w tym:

  • samochody gaśnicze – 56 szt.
  • samochody specjalne – 111 szt.
  • inny sprzęt transportowy – 13 szt.

Na podstawie: KW PSP Katowice

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.