75 lat Ligi Obrony Kraju. Uroczystości w Starostwie Powiatowym.

75 lat Ligi Obrony Kraju. Uroczystości w Starostwie Powiatowym.

W Starostwie Powiatowym w Lublińcu odbyło się uroczyste spotkanie poświęcone 75. rocznicy powstania Ligi Obrony Kraju. Jest ona ogólnopolskim, patriotycznym stowarzyszeniem skupiającym w swoich szeregach obywateli dążących do umacniania obronności Rzeczypospolitej Polskiej oraz gotowych do jej obrony.

W trakcie uroczystości Dyrektor Biura Zarządu Wojewódzkiego LOK w Katowicach płk Ryszard Kasprzyk wręczył medale pamiątkowe 75-lecia LOK przyznane przez Zarząd Główny Ligi Obrony Kraju w Warszawie. Otrzymali je Joachim Smyła – Starosta Lubliniecki, Krzysztof Olczyk – Przewodniczący Rady Powiatu w Lublińcu, Halina Matera – Prezes LOK w Lublińcu, Walenty Janik – Wiceprezes LOK w Lublińcu, Janina Broda, Krystyna Kusztal, Tadeusz Wejner, Edward Wilk.

*     *     *

Liga Obrony Kraju kultywuje tradycje narodowe i tradycje oręża polskiego oraz nawiązuje do dorobku swoich poprzedniczek – Towarzystwa Przyjaciół Żołnierza i Ligi Przyjaciół Żołnierza.

Obecnie w LOK zrzeszonych jest 131.796 członków, zorganizowanych w 4.620 klubach i kołach LOK. Należy podkreślić, że około 50 % ogółu członków stanowi młodzież. W Lidze działa 177 klubów Oficerów Rezerwy zrzeszających ponad 7.968 oficerów, chorążych i podoficerów rezerwy, w szczególności absolwentów SOR i SPR.

Oprócz szkolenia specjalistów Liga organizuje dla społeczeństwa, zwłaszcza dla młodzieży, szereg imprez sportowych, przede wszystkim w tych dziedzinach, które mają związek z umacnianiem bezpieczeństwa Państwa. Szczególnie popularne w stowarzyszeniu jest strzelectwo sportowe. W ponad 4.700 sekcjach i kołach zrzeszonych jest około 160 tysięcy zawodników. W 100 klubach sportowych zarejestrowanych w Polskim Związku Strzelectwa Sportowego uprawia wyczynowo tę dziedzinę 2.498 zawodników. Liga posiada obecnie 242 strzelnice do broni małokalibrowej, 238 strzelnic do broni pneumatycznej i 65 innych obiektów strzelniczych.

Gwałtowny rozwój techniki łączności oraz napływ do Polski sprzętu i urządzeń z tej dziedziny z zagranicy, spotęgował zainteresowanie członków LOK tą sferą szkolenia i uprawiania sportów łączności. W Lidze działa 135 klubów łączności, które zrzeszają ponad 3.000 członków. Co roku organizowane są w LOK Mistrzostwa Polski SP-K oraz inne zawody na szczeblu klubowym i międzyklubowym.

Działalnością wodną natomiast organizowaną w LOK od lat zainteresowani są ludzie z różnych grup wiekowych. Dla ułatwienia korzystania z dóbr przyrody oraz zapewnienia bezpieczeństwa w czasie przebywania nad wodą, w okresie letnim w klubach wodnych w ośrodkach szkolenia wodnego organizowane są kursy żeglarskie i motorowodne o różnych stopniach trudności. Zapoznajemy uczestników kursów ze sprzętem oraz sposobem jego eksploatacji. Obecnie w Lidze Obrony Kraju działają 63 kluby żeglarskie, zrzeszające 2.255 członków. Oprócz klubów żeglarskich w LOK działają kluby: motorowodne, narciarstwa wodnego, kajakowe i ratownictwa wodnego. Korzystają one z przystani klubów żeglarskich LOK. W Lidze działa też 77 klubów płetwonurkowych zrzeszające ponad 2.483 członków.

Nie straciło swoich walorów poznawczych, kształcących i wychowawczych modelarstwo. Wpływa ono doskonale na rozwój wyobraźni, pobudza zainteresowania, doskonali zdolności manualne, jest atrakcyjną alternatywą zagospodarowania czasu wolnego dla wielu członków naszej organizacji. Ukazujące się od 1950 r. “Modelarz” i “Mały Modelarz” są znane niemal w każdym środowisku społecznym.

Zdobywanie funduszy na realizację celów statutowych stanowi jeden z podstawowych kierunków działalności LOK. Decyduje on o potencjale ekonomicznym Ligi. Zasadniczym źródłem dochodów jest szkolenie samochodowe. Wpływy z tego tytułu stanowią około 65 % ogółu dochodów LOK. Szkolenie kandydatów na kierowców jest organizowane w 186 ośrodkach szkolenia. Dysponują one na ogół bardzo dobrą bazą lokalową – wykorzystywaną podczas przekazywania wiedzy teoretycznej, a także niezbędnym sprzętem samochodowym. Spośród 789 pojazdów, ponad 50 % to samochody osobowe. Dla zainteresowanych organizowane są kursy nauki jazdy motocyklem, ciągnikiem, autobusem, samochodem osobowym i ciężarowym oraz szkolenia ADR. W ostatnich latach szkolimy w naszych ośrodkach 67.000 kierowców / na podstawie: lok.slask.pl

Zdjęcie: lubliniec.starostwo.gov.pl

  1. Te bzdury o LOK-u, które Pan napisał wymagają sprostowania! Mam o LOK-u bardzo dużą wiedzę. Udzielę informacji.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.