To będzie wyjątkowy rok dla mieszkańców Lublińca. Miasto świętuje jubileusz 750-lecia. Na chwilę obecną nie ma jeszcze ścisłego harmonogramu wydarzeń związanych z rocznicą. Wciąż jednak, w nieoficjalnych zapowiedziach, wymieniane są propozycje dopracowywane przez władze, jednostki podległe czy organizacje pozarządowe.
.
Swój pomysł na uczczenie 750-lecia miasta zaprezentował w piątek Radny Rady Miejskiej w Lublińcu, Łukasz Mikulski.
W filmie opublikowanym na profilu “Lubliniec zasługuje na więcej”, przewodniczący klubu Prawo i Sprawiedliwość namawia mieszkańców do udziału w akcji “750 drzew na 750-lecie Lublińca”.
– Mam bardzo fajny pomysł, abyśmy na 750-lecie Miasta Lublińca posadzili 750 drzew. Będzie to prezent dla przyszłego pokolenia. Mam nadzieję, że będziecie państwo zainteresowani tym żeby mi pomóc i żebyśmy odwrócili ten trend, który jest, czyli skończmy z tym żeby drzewa ścinać a zacznijmy je sadzić – przekonuje Łukasz Mikulski.
Dodał, że do realizacji inicjatywy skłonili go dwaj mieszkańcy, którzy zgłosili się do radnego z tą ideą – To bardzo fajnie, że myślimy podobnie i mam nadzieję, że pomysł uda się zrealizować – podkreślił samorządowiec.
Jak zwykle, w przypadku Rady Miejskiej w Lublińcu, w opublikowanym nagraniu nie obyło się bez przytyków o zabarwieniu politycznym – Niech Burmistrz ma ten swój pomnik, a my będziemy mieli drzewa – powiedział radny Mikulski, odnosząc się dla planowanej przez Miasto budowy dziewięciometrowego obelisku “Samorządność” w pobliżu gmachu Urzędu Miejskiego.
Zapowiedział, że w najbliższym czasie rozpocznie zbiórkę podpisów pod petycją w sprawie przedstawionego projektu. Dokument trafi na biurko Burmistrza Lublińca, Edwarda Maniury.
.
Czytaj również:
ANKIETA! Czy popierasz budowę obelisku “Samorządność” w Lublińcu? Zapraszamy do głosowania
Posadzić drzewo to najmniejszy problem. Zadbać o to drzewo aby rosło – tu jest zagwozdka. Znam kilka miejsc w powiecie gdzie za gminne pieniądze posadzili drzewa i… obecnie nie ma już po tym nawet wspomnienia. A nawet, z pewnej gminy, powiatu lublinieckiego, radni jeździli do Niemiec aby “uczyć się” sadzić drzewa. Posadzili, dalej nic nie robili, … i drzew już nie ma. Wydali pieniądze na wycieczkę i sadzonki – nic poza tym. Nadto, sadzono drzewa tu i ówdzie (m.i. w powiecie lublinieckim) nazywając je imieninami zacnych obywateli (Jana Pawła II, Lech Kaczyńskiego, etc…). Widziałem wiele takich posadzonych i … obumarłych drzew. Trzymam kciuki za tych co będą sadzić te drzewa, aby prócz chwilowego zrywu, dbali o te roślinki.
Pomyśl dobry, w Lublińcu jest dużo miejsc, które powinno się obsadzić drzewami. Np obydwa bulwary- Grotowskiego- zabetonowany bez odrobiny cienia a Europejski po wycięciu prawdopodobnie starych drzew też chyba należałoby zasilić młodymi.
Jest bardzo proste rozwiązanie “problemu” “zbyt dużej ilości drzew” do nasadzenia. Wystarczy posadzić drzewa I KRZEWY, gatunków rodzimych – lilaki, jaśminowce, trzmieliny, żarnowce, rokitniki, cisy, jałowce, leszczyny, Nie wszechobecne iglaki płożące po ziemi, ale ROŚLINY OD 80 cm DO 3 METRÓW WYSOKIE. Trzeba też sadzić nie tylko drzewa parkowe ale i drzewa owocowe – które kwitnąc nie tylko przepięknie wglądają, ale odżywiają owady, a owocując – ptaki i zwierzęta.
agata – należy zasilać nowymi PRZED WYCIĘCIEM STARYCH. Tak się przeprowadza zastępowanie nasadzeń.
Piotr – święta racja! Nie wystarczy nasadzić, trzeba dbać. Regularnie, fachowo, a nie robotnikami z łapanki. W tym powiecie w ogóle nie dba się o to co powstaje, nie tylko o rośliny. Nie konserwuje się niczego – ławek, koszy na śmieci, przystanków, budynków, fontann, skwerów. Stawia się je za ciężkie unijne miliony i zostawia na pastwę losu, wandali, użytkowników, pogody. Wszystko idzie na marne w ciągu 5-10 lat, chociaż trwałość ma na 50 lat i więcej.