80 lat od wybuchu wojny. Uroczystości na Górce Kochcickiej. Ważne decyzje w sprawie lublinieckich bunkrów!

80 lat od wybuchu wojny. Uroczystości na Górce Kochcickiej. Ważne decyzje w sprawie lublinieckich bunkrów!

W minioną sobotę, w pobliżu bunkru usytuowanego na terenie Górki Kochcickiej, odbyły się uroczystości związane z 80 rocznicą wybuchu II Wojny Światowej oraz 100 rocznicą wybuchu I Powstania Śląskiego. Mieszkańcy mogli podziwiać m.in. znakomitą rekonstrukcję powstańczej wioski – ze szpitalem polowym, pocztą i punktem rekrutacyjnym. Organizatorem spotkania było Gminne Centrum Kultury i Informacji w Kochanowicach.

W wydarzeniu pod nazwą “Różne Drogi Wolności” uczestniczył Poseł Ziemi Lublinieckiej – Andrzej Gawron, który we wtorek poinformował, że trzy bunkry znajdujące się w okolicach Lublińca objęte zostaną ochroną konserwatorską – tak wynika z odpowiedzi Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na pisemny wniosek parlamentarzysty, wystosowany 12 lipca tego roku. 

Obok rekonstrukcji wioski powstańczej, w malowniczej scenerii Górki Kochcickiej nie zabrakło atrakcji artystycznych – wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta “Young Band” z Kochanowic, która towarzyszyła ceremonii wciągnięcia flagi na maszt. Następnie odbyła się prelekcja przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej poświęcona 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego. Kolejną atrakcją był spektakl teatralno-edukacyjny pt. „Zryw ku wolności”, autorstwa Marii Boczoń, w wykonaniu Kochanowickiej Biesiady. Ogromną ciekawość wzbudził również pokaz multimedialny – historia 74 Górnośląskiego pułku piechoty pt. „Obowiązek swój spełnili do końca”.

Pod wieczór rozpoczęła się projekcja filmu Szkolnego Klubu Rowerowo – Historycznego w Kochanowicach pt. „Rekonstrukcja historyczna z okresu II wojny światowej”. Strzałem w dziesiątkę okazał się koncert zespołu El.Pank.El. Pasmo atrakcji zakończył wystrzał Kurkowego Bractwa Strzeleckiego z Tarnowskich Gór, po którym uczestnicy spotkania zasiedli przy ognisku, by zaśpiewać pieśni patriotyczne.

“Różne Drogi Wolności” były okazją nie tylko do bezpośredniego zakosztowania historii poprzez rekonstrukcję wioski ale też sposobnością do podkreślenia wartości powojennych bunkrów zlokalizowanych w pobliżu Lublińca. W roku 1939 wybudowano je w odległości od 4 do 9 kilometrów od granicy państwowej – Miały ciągłą linią osłonić zachodnią granicę II RP oraz wypełnić najsłabsze ogniwo obrony w tym rejonie – lukę na styku armii “Kraków” i “Łódź”. Ponadto Lubliniec jest miastem węzłowym, gdzie zbiegają się szlaki komunikacyjne z Częstochowy, Opola czy Tarnowskich Gór. Umocnienia miały więc stanowić przegrodę dla ataku wyprowadzonego właśnie z kierunku Opola. Ponadto schrony miały osłaniać stacjonujący w Lublińcu garnizon 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty – czytamy na stronie fortyfikacja.pl.

Historią i obecnym stanem bunkrów zainteresował nas Jerzy Trociński – pasjonat historii Ziemi Lublinieckiej. O obiektach pisaliśmy 10 lipca – wskazując, za słowem mieszkańca, na konieczność ochrony zwłaszcza schronu porzuconego przez komunistów nieopodal linii kolejowej Lubliniec – Częstochowa / czytaj TUTAJ. Nad tematem pochylił się również Poseł Ziemi Lublinieckiej – Andrzej Gawron, który w tej sprawie przyjął zgłoszenie Radnego Powiatu w Lublińcu – Juliana Wernera i wystosował pisemny wniosek do Łukasza Konarzewskiego, Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

We wtorek, a więc trzy dni po uroczystościach na Górce Kochcickiej, parlamentarzysta poinformował w portalu Facebook, że ochroną konserwatorską objęte zostaną bunkry przy ulicach Wyszyńskiego i Ks. Szramka w Lublińcu oraz wspomniany bunkier w okolicach Kochcickiej Górki – Dodatkowo utworzone zostaną karty ewidencyjne stanowisk archeologicznych na terenie założeń parkowo-pałacowych w Koszęcinie i Kochicach oraz rowu przeciwczołgowego w Zumpach – pisze poseł Gawron.

Z uwagi na sugestię ŚWKZ, wedle której czwarty bunkier porzucony przy linii Lubliniec – Częstochowa ma szansę na wpis do gminnej ewidencji zabytków, poseł Gawron przekazał taką informację Burmistrzowi Edwardowi Maniurze. Pozytywna reakcja Burmistrza zwiększyłaby szanse na zabezpieczenie porzuconego obiektu. Póki co, żelbetonowa konstrukcja niszczeje w oczach a przecież to tutaj bohaterscy żołnierze z 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty bronili Ziemi Lublinieckiej przed znacznie liczniejszą armią niemiecką.

*     *     *

Kolejne inicjatywy Gminnego Centrum Kultury i Informacji w Kochanowicach związane z rocznicami:

4 – 30 września 2019 (Gminne Centrum Kultury i Informacji w Kochanowicach)

– wystawy plenerowe: „Ojcowie Niepodległości” i „Robert Oszek (1896-1938) – żołnierz Niepodległej”

– wystawa w sali widowiskowej GCKiI „Obowiązek swój spełnili do końca”

23 października 2019r. (Gminne Centrum Kultury i Informacji w Kochanowicach)

10:00 – Wojewódzki Konkurs Wiedzy Historycznej „Śląsk – powstania śląskie oraz II wojna światowa”
– prelekcja płk Filipowskiego – „Sztafeta pokoleń”-prezentacja współczesnego uzbrojenia komandosów, udział w misjach

30 października 2019r. (Gminne Centrum Kultury i Informacji w Kochanowicach)

10:00 – Wojewódzki Konkurs Pieśni Powstańczej ze zbioru prof. A. Dygacza
– prelekcja prezesa Stowarzyszenia Rodzina Wojskowa 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty pt. „Podróż w czasie – dawny Lubliniec”

9 listopada 2019r. (sala widowiskowa GCKiI)

17:00 – recital Edyty Geppert (wejściówki do odebrania w biurze GCKiI w Kochanowicach)

11 listopada 2019r. Kochanowice

10:00 – uroczysta msza św. w kościele pw. św. Wawrzyńca w Kochanowicach z udziałem laureatów Wojewódzkiego Konkursu Pieśni Powstańczej ze zbioru prof. A. Dygacza

– po mszy przemarsz przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej Kochanowicki Young Band do pomnika ku czci poległych Powstańców Śląskich w Kochanowicach

11:30 – spektakl teatralno-edukacyjny „Zryw ku wolności” autorstwa Marii Boczoń w wykonaniu Kochanowickiej Biesiady (sala widowiskowa GCKiI w Kochanowicach).

  1. Standard – autor pisze o sobie, wiec nie może podpisać się pod artykułem imieniem i nazwiskiem, wiec podpisuje się… AUTOR: lubliniecki.pl – Panie autorze, wszystkie gminy okoliczne się z Pana śmieją. Pan poszuka innego zajęcia.

    Odpowiedz
  2. Pos….łem się z podniecenia i ze wzmożenia patriotycznego, które we mnie wzbudził autor o staropolskim nazwisku Werner….

    Odpowiedz
  3. Jedne jedyne zdjęcie i kto na nim jest? Niech zgadnę… a tak poseł.

    Odpowiedz
  4. Josef Unrug – to mówi coś panu Jurkowo? Bardziej propolski niż niejeden -wski 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.