Afrykański Pomór Świń u granic powiatu lublinieckiego! Rolnicy zaniepokojeni. Mapy GIW nie pozostawiają złudzeń

Afrykański Pomór Świń u granic powiatu lublinieckiego! Rolnicy zaniepokojeni. Mapy GIW nie pozostawiają złudzeń

Rolnicy i hodowcy z terenu powiatu lublinieckiego alarmują! W każdej chwili nasze gminy mogą zostać objęte restrykcjami związanymi z wystąpieniem Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) na terenie sąsiedniego powiatu oleskiego, w którym potwierdzono trzy ogniska wirusa.

Afrykański Pomór Świń to wirusowa, posocznicowa choroba świń o przebiegu ostrym lub przewlekłym, której cechą charakterystyczną jest bardzo wysoka śmiertelność. Choroba roznosi się na różne sposoby, m.in. poprzez przemieszczanie się dzików.

Jak wynika z interaktywnej mapy aktualizowanej na stronach Głównego Inspektoratu Weterynarii, według stanu na dzień 5 grudnia (godz. 9:00), gminy powiatu oleskiego zostały już objęte strefą niebieską. Oznacza to, że przemieszczanie świń między gospodarstwami i do ubojni może odbywać się po uprzednim badaniu laboratoryjnym stada w ciągu 15 dni przed planowanym przemieszczeniem, badaniu klinicznemu 24 godziny przed ubojem oraz wystawieniem świadectwa zdrowia przez lekarza weterynarii.

Jeśli ogniska ASF przedostaną się na teren powiatu lublinieckiego i pogłębi się oddziaływanie wirusa, w skrajnych przypadkach może wiązać się to z koniecznością likwidacji hodowli. Dla właścicieli oznaczałoby to katastrofę, dlatego poprosili oni o wsparcie posłów Ziemi Lublinieckiej, Andrzeja Gawrona (PiS) i Przemysława Witka (KO).

Obaj parlamentarzyści zwrócili się do Wojewody Śląskiego z wnioskami o wydanie zgody na odstrzał sanitarny dzików. Rolnicy przekonują, że jest to jedyna, skuteczna metoda, która może zapobiec rozprzestrzenieniu się wirusa ASF – Najważniejszym argumentem jest sprawa priorytetowa dla polskiej gospodarki rolnej, a więc bezpieczeństwo żywnościowe Polaków – przekonują hodowcy.

Niepokój pogłębia kierunek, z którego zbliża się zagrożenie w postaci Afrykańskiego Pomoru Świń.

Kiedy w styczniu 2023 roku wirus sięgał POŁUDNIOWO – WSCHODNICH granic powiatu lublinieckiego, barierą dla przemieszczania się dzików była autostrada A1, na której – po interwencji posła Gawrona – zamknięto przejścia dla zwierząt. Tym razem jednak zagrożenie występuje po stronie ZACHODNIEJ, gdzie zwierzyna nie napotyka na bariery infrastrukturalne.

Dlatego wzmocnienie dotychczasowych działań zapowiada Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Lublińcu – Nieustannie informujemy rolników oraz kontrolujemy gospodarstwa. W najbliższym czasie zorganizowane zostaną spotkania z hodowcami, łowczymi i Nadleśnictwami. Czekamy również na aktualizacje rozporządzeń unijnych, zmieniających zakres i charakter stref, które pozwolą nam określić dalsze kierunki działań – zaznaczyła w rozmowie z lublinieckim.pl Agnieszka Cyngier, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lublińcu.

Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć – możliwym odstrzałom sanitarnym dzików w rejonie powiatu lublinieckiego sprzeciwiają się lokalni obrońcy praw zwierząt. Dotarliśmy do jednej z takich osób jednak – jak dotąd – nie określiła czy zamierza przedstawić swoje stanowisko na łamach naszego portalu. 

Mapa GIW ognisk Afrykańskiego Pomoru Świń dostępna jest: TUTAJ

Źródło: bip.wetgiw.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.