Akcja ZNICZ w powiecie lublinieckim. Ile zdarzeń? Ilu nietrzeźwych?

Akcja ZNICZ w powiecie lublinieckim. Ile zdarzeń? Ilu nietrzeźwych?

W poniedziałek o godzinie 6.00 zakończyła się policyjna akcja ZNICZ 2018. Przez sześć dni policjanci dbali o bezpieczeństwo osób odwiedzających groby swoich najbliższych. Na terenie powiatu lublinieckiego mundurowi odnotowali więcej zdarzeń drogowych niż w roku 2017. Z kolei mniejsza ilość kierowców odpowie za jazdę pod wpływem alkoholu. Jak prezentuje się statystyka?

Tegoroczna akcja trwała od środy do poniedziałku. Jak co roku, w działania zaangażowani byli policjanci wszystkich pionów lublinieckiej komendy. Mundurowi czuwali oni nad płynnością ruchu na większości ciągów komunikacyjnych, ale również patrolowali okolice cmentarzy, parkingów i miejsc kultu, dbając o mienie i bezpieczeństwo osób tam przebywających. Lublinieckich stróżów prawa wspomagali funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej i Straży Miejskiej.

W trakcie tegorocznego weekendu na drogach powiatu odnotowano 20 kolizji. Mundurowi uniemożliwili dalszą jazdę 3 kierującym, którzy prowadzili swoje samochody pod wpływem alkoholu – podsumowuje Komenda Powiatowa Policji w Lublińcu.

W ubiegłym roku, podczas akcji ZNICZ, na drogach powiatu lublinieckiego odnotowano 13 kolizji, a 7 kierowców prowadziło pojazdy “na podwójnym gazie”.

 * * *

W skali całego kraju, w ciągu pięciu dni objętych akcją, doszło do 408 wypadków, w których zginęło 50 osób a 502 zostały ranne. Przeprowadzone przez policjantów badania stanu trzeźwości pozwoliły na wyeliminowanie z ruchu 1299 nietrzeźwych kierujących.

W przeciwieństwie do naszego powiatu, w stosunku do ubiegłorocznej akcji, odnotowano znacznie mniejszą liczbę zdarzeń drogowych (mniej o 70) oraz osób rannych (mniej o 49). Najtragiczniejsze w skutkach wypadki charakteryzowały się jednak dużą ilością ofiar w poszczególnych zdarzeniach (więcej o 7).

Zatrważająco prezentuje się bilans dotyczący osób nietrzeźwych zasiadających za kółkiem. W 2017 roku policja zanotowała 1821 takich wykroczeń – aż o 522 mniej niż w trakcie tegorocznej akcji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.