Aktywiści z Jeżowej i Sierakowa Śląskiego rozpoczęli zbiórkę podpisów w sprawie S11. Czego żądają?

Aktywiści z Jeżowej i Sierakowa Śląskiego rozpoczęli zbiórkę podpisów w sprawie S11. Czego żądają?

W środę grupa mieszkańców Jeżowej i Sierakowa Śląskiego rozpoczęła zbiórkę podpisów w związku z petycją zawierającą zastrzeżenia wobec powstającego projektu budowy drogi ekspresowej S11 na obszarze Gminy Ciasna. Aktywiści z obu miejscowości połączyli siły i wyrazili chęć wzajemnego wsparcia w walce o swoje postulaty.

To nie pierwsza akcja na terenie powiatu lublinieckiego związana planowaną budową ekspresówki. 

Mieszkańcy Jeżowej domagają się przyjęcia wariantu zielonego, który omijałby sołectwo od strony zachodniej, a więc pomiędzy Jeżową a przysiółkiem Przywary. Twierdzą, że inne warianty (niebieski i czerwony) wyznaczone przez projektantów pomiędzy ich miejscowością a Ciasną, odseparują Jeżową od reszty gminy, wpłyną negatywnie na gospodarkę rolną i mogą doprowadzić do wysiedlenia jednej z rodzin. Frustrację mieszkańców pogłębia fakt, że już 12 czerwca na internetowej stronie Urzędu Gminy Ciasna opublikowano projekt Uchwały Rady Gminy, w którym wskazano na, niekorzystny dla Jeżowej, wariant czerwony. Aktywiści uważają, że dokument opublikowano bez konkretnych ustaleń ze stroną społeczną. Fiaskiem kończyły się również rozmowy z władzami samorządu.

Nieco inny postulat lobbują mieszkańcy Sierakowa Śląskiego. Od dłuższego czasu sprzeciwiają się planowanej budowie węzła łączącego przyszłą ekspresówkę z obecną drogą krajową nr 11, pomiędzy Sierakowem a Łomnicą na granicy z województwem opolskim. W uznaniu mieszkańców – taka opcja odbiegać będzie od najważniejszego celu powstające obwodnicy, a więc od odseparowania intensywnego ruchu tranzytowego. Jak twierdzą, węzeł usytuowany na północ od Sierakowa sprawiałby, że samochody ciężkie zmierzające m.in. do zakładów produkcyjnych znajdujących się w centrum gminy, przejeżdżałyby przez Sieraków. Korzyści sołectwa wynikające z budowy drogi S11 byłyby zatem ograniczone. Swoje stanowisko mieszkańcy potwierdzili również w trakcie niedawnego Zebrania Wiejskiego, w dniu 13 września br.

Listy poparcia przygotowane przez aktywistów z Jeżowej i Sierakowa wyłożone zostały w 21. sklepach na terenie sześciu miejscowości wchodzących w skład Gminy Ciasna – Glinicy, Zborowskiego, Sierakowa, Wędziny, Panoszowa i Ciasnej. Pod koniec przyszłego tygodnia wypełnione formularze wraz z petycją wysłane zostaną do instytucji kompetentnych w kwestii przebiegu odcinka S11.

*     *     *

Gorące dyskusje i zorganizowane działania mieszkańców obserwujemy w innych gminach na terenie powiatu lublinieckiego. 10 września na profilu miejscowości Lubecko (gm. Kochanowice) w portalu społecznościowym Facebook pojawił się komunikat dotyczący sprzeciwu mieszkańców wobec dwóch koncepcji proponowanych przez projektantów – wariantów czerwonego i różowego. Tutaj również zbierane były podpisy.

Ważnym sygnałem dla projektantów jest fakt, że zaangażowanie mieszkańców Lubecka współgra ze stanowiskiem władz Gminy Kochanowice. 6 czerwca pisaliśmy o apelu wystosowanym przez samorząd, w którym zachęcano społeczność do wypełniania formularzy – pisemne stanowisko mieszkańców miało wzmocnić koncepcję wypracowaną już w styczniu 2019 roku, według której gmina opowiedziała się za wariantem niebieskim. Jak podkreślają inicjatorzy protestu z Lubecka – mija on sołectwo w dogodnej odległości 1.600 metrów od zabudowy.

Należy jednak przypomnieć, że wariant niebieski nie jest z kolei po myśli władz Gminy Pawonków, ponieważ omijając Lubecko od zachodu, miałby swój przebieg pomiędzy Pawonkowem a Lisowicami. W artykule z 12 kwietnia informowaliśmy, że Rada Gminy Pawonków podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia stanowiska dotyczącego przebiegu drogi ekspresowej S11 na terenie gminy. Samorządowcy z Pawonkowa wybrali wariant czerwony, a więc ten, któremu przeciwstawia się… Lubecko.

Swoje problemy mają także mieszkańcy Solarni (Dziewczej Góry), którzy bronią cennych przyrodniczo wydm przed inwestorem zamierzającym pozyskiwać w tym miejscu kruszce pod budowę drogi ekspresowej S11.

Kolejna zbiórka podpisów prowadzona jest na terenie Glinicy – tutaj społeczność domaga się wykluczenia wariantu czerwonego i różowego.

Pierwsze sygnały płynące ze strony niezadowolonych mieszkańców pojawiły się już 29 marca 2019 roku, podczas spotkania organizowanego m.in. w sprawie S11 przez Posła Ziemi Lublinieckiej – Andrzeja Gawrona. Przedstawiciele gmin Kochanowice, Pawonków i Ciasna skierowali do delegatów firmy projektującej odcinek sporą ilość zastrzeżeń i wątpliwości. Dotyczyły one zarówno pojedynczych gospodarstw jak i większych obszarów narażonych na negatywne efekty budowy ekspresówki.

Według wstępnych założeń, ostateczny termin sporządzenia projektu powinien upłynąć 10 grudnia 2019 roku. Nieoficjalnie mówi się jednak o wiośnie przyszłego roku. Projektanci muszą jeszcze przeprowadzić konsultacje społeczne w miejscowościach położonych w pobliżu planowanej ekspresówki. Coraz większa determinacja mieszkańców jasno wskazuje, że… nie będą to łatwe rozmowy.

MAPĘ WARIANTÓW PRZEBIEGU DROGI S11 W POWIECIE LUBLINIECKIM

MOŻECIE ZOBACZYĆ – TUTAJ

  1. Mieszkańcy Jeżowej i Sierakowa Śląskiego mają 100 % racji … Podpisujcie wszyscy ja już podpisałem… Wariant który przetnie Jeżową moim zdaniem jest chory tak samo jak zjazd w Sierakowie …. tylko i wyłącznie WARIANT ZIELONY BEZ ZJAZDU W GMINIE CIASNEJ…..

    Odpowiedz
  2. Popieram macie racje wariant Zielony jest świetnym rozwiązaniem ….

    Odpowiedz
  3. Ooo w końcu mieszkańcy Sierakowa i Jeżowej mówią jednym głosem …. Super pomysł … biegnę do sklepu podpisać 🙂 robicie świetną robote…. 😉

    Odpowiedz
  4. Większość ludzi jest za wariantem Zielonym no oczywiście bez Zjazdu w Sierakowie… w końcu nigdzie na drogach ekspresowych nie ma zjazdu co 10 km…. pomysł godny realizacji ….

    Odpowiedz
  5. Fajnie, że potraficie się zjednoczyć … bo macie wspólny interes …. trzymam kciuki za Was 🙂

    Odpowiedz
  6. Wspierajcie aktywistów z Sierakowa i Jeżowej bo walczą o dużą stawkę ….

    Odpowiedz
  7. tak naprawdę w końcu coś się dzieje … Aktywiści BRAWO BRAWO … Nic o Nas bez Nas …

    Odpowiedz
  8. Szacunek dla was. Pilnujcie lokalnej władzy żeby nie ograła was za plecami. Rada Gminy jest podporządkowana. Przegłosują wszystko na rozkaz!

    Odpowiedz
  9. Kto nie walczy o swoje ten niczego nie ma
    Wszystko da się pogodzić.
    Tylko trzeba wiedzieć jak …
    Uważam że trzeba walczyć o swoje
    Wariant zielony góra

    Odpowiedz
  10. Typowy syndrom NIMBY
    Wszyscy chcą jeździć po szybkich drogach pod warunkiem że nie przebiegają za moim płotem.
    Oczywiście każdy w tym konflikcie ma swoje racje. Dla ludzi dojeżdżających do Olesna wezel w Sierakowie jest miłe widziany. Przecież jak powstanie S11 dorychczasowa 11 najprawdopodobniej wejdzie w posiadanie gminy lub powiatu, jej stan i standart odśnieżania na pewno ulegnie zmianie.
    Każdy my w tym swój interes…

    Odpowiedz
  11. Tylko Wariant Zielony …

    Odpowiedz
  12. Bardzo dobrze że walczą
    Trzymam kciuki żeby zielony wariant wygrał

    Odpowiedz
  13. Wariant Czerwony!!! Zjazd w Ciasnej.

    Odpowiedz
  14. Osobiście uważam, że zjazd w gminie Ciasna jest dobrym rozwiązaniem, odczujemy więcej plusów ze zjazdu niż z jego braku. Powoływanie się na to, że droga podzieli sołectwa Jeżową czy Sieraków jest bez sensu, ponieważ wybierając wariant zielony Dzielna pozostanie odseparowana. Mamy drogi lokalne więc z “biednej” Jeżowej na pewno nie będzie problemu dojechać do Ciasnej czy Sierakowa (nad S11 i tak mają być wiadukty dla ruchu lokalnego). Należy pamiętać, że mamy mnóstwo firm które na tym skorzystają, a sami nie chcielibyśmy jechać 20 km dalej, żeby na tą drogę w ogóle wjechać. Ciasna ze zjazdu miałaby same korzyści. Mogłaby utworzyć jakąś strefę ekonomiczną, być może powstałyby nowe firmy, miejsca pracy – chociaż na brak pracy nie musimy w gminie narzekać. Jak wiadomo więcej dużych firm – więcej podatków. Więcej podatków to więcej inwestycji.
    Wiadomo, że rozchodzi się głównie o to żaden właściciel gruntu nie chce go oddać aby coś powstało dla interesu publicznego. Na pewno będzie można uzyskać odszkodowanie lub będą dostępne grunty na wymianę.
    Gdzieś ta droga musi powstać, więc dlaczego nie wybrać wariantu który generuje dodatkowe korzyści?

    Odpowiedz
  15. Dokładnie Mati ma racje tylko wariant ZIELONY BEZ ZJAZDU ….

    Odpowiedz
  16. Ilu ludzi mieszka w Jeżowej? 550 wg danych sprzed 10 lat.. więc strzelam, że teraz mniej. Jakoś wątpię, żeby ok 7 % ludności gminy miało znaczący głos.

    Odpowiedz
    • Ewa oj Ewa. To nie tylko 7% Każdy cechujący się zdrowym rozsądkiem poprze wariant zielony. W Polsce jest wystarczająco dużo miejsca na drogi i nie potrzeba prowadzić ich poprzez tereny zabudowane. Rozwinięte kraje uciekają z drogami ekspresowym na obrzeża miast a strefy przemysłowe i tak powstają nieopodal. Gdzie tu zdrowy rozsądek? Najpierw poprowadzić przez tereny zabudowane drogę o dużym natężeniu ruchu, miedzy domostwami wybudować fabryki a później narzekać na zanieczyszczenie powietrza i dziwić się skąd tyle chorób i alergii.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.