ANKIETA! Czy popierasz budowę obelisku “Samorządność” w Lublińcu? Zapraszamy do głosowania

ANKIETA! Czy popierasz budowę obelisku “Samorządność” w Lublińcu? Zapraszamy do głosowania

Ożywioną dyskusję internautów wywołał czwartkowy tekst opublikowany w naszym portalu. Miasto Lubliniec przymierza się do budowy obelisku przy ulicy Paderewskiego. Na skwerze pomiędzy budynkiem Urzędu Miejskiego a siedzibą Starostwa ma stanąć smukły pomnik z napisem “Samorządność”. Jego czcionka będzie wzorowana na logo NSZZ Solidarność.

– W tym roku obchodzimy 750-lecie Lublińca, a samorządność jest nieodłącznie związana z rozwojem naszego miasta. Budujemy ją od 32 lat. Są zwolennicy i przeciwnicy centralizacji państwa. Zawsze byłem jej przeciwnikiem, opierając się m.in. na doświadczeniach krajów notujących dynamiczny rozwój. Wszędzie tam funkcjonują silne struktury samorządowe – argumentował Burmistrz Lublińca, Edward Maniura.

W czwartkowej wypowiedzi dla Lublinieckiego.pl dodał, że w koncepcji wizualnej obelisku nie bez znaczenia jest nawiązanie do czcionki znanej z logo Solidarności, ponieważ jednym z priorytetów zmian systemowych postulowanych przez Związek była odbudowa samorządu terytorialnego w Polsce.

Z komentarzy Czytelników wynika, że obok zwolenników budowy obelisku, spora część oceniających sprawę, nie kryła zastrzeżeń pod adresem zarówno samej budowli, jak i sposobu w jakim podjęto decyzję o instalacji monumentu, doszukując się również podtekstów politycznych towarzyszących zamiarom Miasta.

“Obelisk? Szanowny Panie Burmistrzu. Czy w Lublińcu mamy aż tyle kasy na dziwadła, nie ma innych potrzeb? Może lepiej doświetlić przejścia dla pieszych?” – napisał Bogdan

“A jak zostanie upamiętniony założyciel miasta książę Władysław Opolczyk? Obelisk to wymysł Burmistrza aby się przypodobać związkowcom z Związku Miast Polskich, w zarządzie którego zasiada. Co na to mieszkańcy? Przecież to ich pieniądze na to idą – zauważył mieszkaniec podpisany jako Lublińczanin

“Nic swojego nie umieją stworzyć, tylko grają na skojarzeniach z Solidarnością, słabe to. Może warto spytać mieszkańców zanim się wyda pieniądze z ich podatków? Jakieś internetowe głosowanie może?” – zapytał Obserwator

“A to władza musi się pytać o zdanie w przypadku każdej wydanej złotówki? To po co w sumie ją wybierać?” – ripostował Marcin

“Dobry pomysł – trzeba pamiętać o wartościach ważnych dla społeczeństwa obywatelskiego. Komuna była w pełni scentralizowana (to się nazywało centralizm demokratyczny) i nie chciałbym dla siebie i swoich dzieci by wróciła w jakiejkolwiek formie” – przyznał Adam

“Co mają radni do samorządności?” – zagrzmiał wreszcie internauta o pseudonimie Obelix

Idąc za propozycją jednego z komentujących, proponujemy Wam udział w ankiecie [poniżej] związanej z bodową lublinieckiego obelisku. Głosowanie trwać będzie do dnia 5 lutego włącznie. Zapraszamy również do kolejnych komentarzy – zarówno na stronie głównej, jak i w portalu Facebook.

Czy popierasz budowę obelisku "Samorządność" w Lublińcu?

 • Nie (83%, 382 Głosujących)
 • Tak (14%, 63 Głosujących)
 • Trudno powiedzieć (4%, 18 Głosujących)

Liczba głosujących: 463

Loading ... Loading ...

Czytaj również:

W Lublińcu stanie dziewięciometrowy obelisk z napisem “Samorządność”? Ruszyły pierwsze procedury

 1. to zależy ile to będzie w sumie kosztować ? znając UM pewnie tani nie będzie…. wiec może warto się zastanowić co lepiej: wodociąg, kanalizacja, oświetlenie, chodniki, kwiatki czy jakąś kolejną ****** na “pokaz” ?

  Odpowiedz
 2. Nie jestem mieszkańcem miasta Lublińca – to może nie powinienem się wypowiadać. Mimo to, co bądź, miasto Lubliniec korzysta z moich pieniędzy, gdyż korzystam chociażby z sieci handlowej w Lublińcu, która następnie odprowadza podatek do kasy miasta. Z tego też względu pozwolę sobie zabrać głos. Zamiast obelisku, proponuję postawić w tym toaletę. Niestety, brak tych przybytków (publicznych) w Lublińcu. Czy się mylę?

  Odpowiedz
  • To ty się zesrales pod choinką przy urzędzie? Toalet publicznych jest w Lublińcu z osiem. Za mało?

   Odpowiedz
   • Sorry, przy którym urzędzie (?), a drzewka bym nie spaskudził (choć mogło by być to jego … pokarmem), zwłaszcza choinki, co bądź kłuje! Ale gdyby był obelisk, hm…, duży lub większy, coby sporo zasłonił, czemu nie… jakby mnie ostro natarło, zrobił bym… . Toalet … osiem, gdzie? W Lublińcu?

    Odpowiedz
   • JESTEM CIEKAWA GDZIE TE 8 TOALET…KIEDYS BYŁY KOŁO KOŚCIOŁA ŚW,MIKOŁAJA I TO BYŁO POTRZEBNE BO PRZY CENTRUM….DZIŚ STOI TAM NASTĘPNY NIEPOTRZEBNY BUDYNEK….

    Odpowiedz
  • W planowanym miejscu gdzie burmistrz chce postawić obelisk kiedyś był pomnik wdzięczności żołnierzom radzieckim (czy jakoś tak) a Pan chce tam kibelek? 😄Oj oj Ławrow to oprotestuje

   Odpowiedz
 3. to jest obelisk na skalę naszych możliwości

  Odpowiedz
 4. To nie jest tylko sprawa kosztów. Co oznacza, że burmistrz jest przeciwnikiem centralizacji i koniecznie chce budować obeliski na cześć “samorządności”. Są sprawy, które muszą być scentralizowane i są takie, które powinny być załatwiana lokalnie. Wydaje się, że obecnie jest zachowana względna równowaga i niech tak pozostanie. Budowa takiego obelisku w tym kontekście jest zupełnie zbędna.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.