Apel o hołd dla byłego Premiera Jana Olszewskiego.

Apel o hołd dla byłego Premiera Jana Olszewskiego.

Nasi Czytelnicy, za pośrednictwem portalu Lubliniecki.pl, apelują do mieszkańców powiatu lublinieckiego o wywieszenie Flag Polski z czarnym kirem, w hołdzie zmarłemu w czwartek śp. Janowi Olszewskiemu, byłemu Premierowi Rzeczypospolitej Polskiej. 

JAN OLSZEWSKI – wybitny polski polityk, adwokat i publicysta – legenda opozycji antykomunistycznej. W okresie II wojny światowej i okupacji żołnierz Szarych Szeregów oraz uczestnik Powstania Warszawskiego. Działacz opozycji demokratycznej i obrońca w procesach politycznych w okresie komunizmu. Bronił m.in. Adama Michnika i Jacka Kuronia.

W latach 1991–1992 Premier Rzeczypospolitej Polskiej. W latach 1991–1993 i 1997–2005 poseł na Sejm I, III i IV kadencji. Twórca i Przewodniczący Ruchu dla Rzeczypospolitej oraz Ruchu Odbudowy Polski. W latach 1989–1991 i 2005–2006 członek Trybunału Stanu. W latach 2006–2010 doradca prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Kawaler Orderu Orła Białego.

Jako Prezes Rady Ministrów, Jan Olszewski deklarował spowolnienie prywatyzacji majątku państwowego, opowiadał się też za dekomunizacją w Ministerstwie Obrony Narodowej (obejmującą wszystkich żołnierzy i pracowników cywilnych Sił Zbrojnych RP i ministerstwa) oraz w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, w tym Urzędzie Ochrony Państwa i Policji (obejmującą też pracowników cywilnych podległych MSW niebędących funkcjonariuszami).

Gabinet Jana Olszewskiego został odwołany przez Sejm w nocnym głosowaniu, po północy 5 czerwca 1992 roku, kilkanaście godzin po sporządzeniu przez ówczesnego ministra spraw wewnętrznych, Antoniego Macierewicza, uchwały o ujawnieniu tajnych współpracowników komunistycznej Służby Bezpieczeństwa. Po tym jak Olszewski poparł projekt Macierewicza, na przyspieszenie rozpatrywania wniosku o odwołanie rządu wpłynął prezydent Lech Wałęsa, który złożył 4 czerwca 1992 własny wniosek o odwołanie premiera. Wałęsa konsultował swoją decyzję m.in. z Donaldem Tuskiem, Tadeuszem Mazowieckim, Waldemarem Pawlakiem, Stefanem Niesiołowskim i Bronisławem Geremkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.