Archeolodzy przyjadą do Woźnik. Nowoczesna aparatura pozwoli na zbadanie tajemniczego grodziska

Archeolodzy przyjadą do Woźnik. Nowoczesna aparatura pozwoli na zbadanie tajemniczego grodziska

Prawdopodobnie wiosną ruszą nieinwazyjne badania archeologiczne woźnickiego grodziska i przyległego terenu – Jest szansa, że dowiemy się, jak przed wiekami wyglądało to miejsce – czytamy na oficjalnej stronie Urzędu Miejskiego.

Tutejsze grodzisko nizinne – pozostałość po grodzie albo osadzie obronnej – utożsamiane jest z początkiem powstawania miasta Woźniki. Obiekt położony jest wśród bagien – nad potokiem Łana, w bliskiej odległości drewnianego kościółka św. Walentego. Stanowi niskie, owalne wzniesienie o płaskim majdanie i otoczone jest fosą.

Pracami kierować będzie Radosław Zdaniewicz, prezes oddziału Górnośląskiego Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich, który nie ukrywa, że tajemniczy kopiec, znajdujący się obok drewnianego kościołka, od lat przykuwa zainteresowanie, zarówno mieszkańców, jak i badaczy – Wiemy, że jest to pozostałość po tzw. grodzisku stożkowatym, drewnianej wieży rycerskiej wzniesionej na kopcu, która istniała w Woźnikach prawdopodobnie od drugiej połowy XIII wieku – zauważa Radosław Zdaniewicz na łamach witryny wozniki.pl

Badacze związani z Muzeum Górnośląskim w Bytomiu prowadzili tutaj prace archeologiczne głownie w okresie powojennym. Podczas wykopalisk odkryto różnego rodzaju przedmioty związane z funkcjonowaniem tego stanowiska: ułamki naczyń, fragmenty broni i innych przedmiotów.

Nic nie wiadomo natomiast o tym, jak wyglądało rozplanowanie siedliska dworskiego – Dlatego postanowiliśmy wykorzystać najnowsze techniki badawcze – georadar, magnetometr, które pozwolą na obserwację pozostałości struktur archeologicznych bez kopania w ziemi. Chcemy wykonać skan stożka i otaczającego terenu, by pozyskać jak najwięcej informacji o tym stanowisku. Prawdopodobnie prace rozpoczniemy wiosną, obecnie staramy się uzyskać wszelkie zgody – zapowiada prezes oddziału Górnośląskiego Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich.

Na Łany Skwerze w Woźnikach można zobaczyć autorską wizję grodziska – wykonał ją mieszkaniec gminy, Janusz Cichowski:

 

Zdjęcie: wozniki.pl

Na podstawie: wozniki.pl / straznicyczasu.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.