Australia online – Zespół Pieśni i Tańca “Śląsk” na Polish Festival Federation Square w Melbourne

Australia online – Zespół Pieśni i Tańca “Śląsk” na Polish Festival Federation Square w Melbourne

Jesienią tego roku Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny miał w planach liczne koncerty w Australii. Niestety ze względu na sytuację epidemiologiczną musieliśmy przełożyć nasze działania na inne terminy. Australijska publiczność ma jednak już teraz możliwość poznawania polskiej kultury w wykonaniu artystów Zespołu, poprzez – realizowany od 15 listopada w formule online – Polish Festival Federation Square.

Festiwal, w którym Zespół „Śląsk” na przyjemność uczestniczyć, promuje szeroko polską kulturę. Impreza ma na celu podkreślenie, utrzymanie i promocję polskiej kultury i sztuki tworzonej przez kolejne pokolenia osiadłych w Australii Polaków.

Od 15 listopada 2020 roku nie tylko polscy widzowie w Australii, ale również publiczność na całym świecie, może oglądać materiały video z udziałem Zespołu “Śląsk”. Od wielu lat Festiwal to święto polskiej kultury w Melbourne, które ma za zadanie przybliżyć australijskiej publiczności „smaki” Polski.

Chcemy rozpalić trochę polszczyzny w każdym odwiedzającym nasz Festiwal. Jest to okazja dla ludzi z polskimi korzeniami, do połączenia się ze swoją historią, podniesienia rangi Polonii, wniesienia wkładu w różnorodność kulturową Melbourne i wspierania dialogu kulturowego – piszą organizatorzy na swojej stronie internetowej.

Podkreślając wagę Festiwalu, przypominają także, że Polacy wnieśli znaczący wkład w australijski krajobraz, odkąd pierwszy polski emigrant przybył na to wybrzeże około 200 lat temu. Prawie 200 000 Polaków nazywa Australię domem i przyjęło australijski styl życia. Polish Festival Federation Square jednoczy wszystkie pokolenia, religie, organizacje, przekonania i statusy społeczne polskiej grupy etnicznej. W wydarzeniu biorą udział także m.in. szkoły języka polskiego, zespoły folklorystyczne i rozrywkowe, odbywają się prezentacje polskiego rzemiosła, wystawy i wiele innych, których tematem przewodnim jest Polska i jej kulturowe dziedzictwo.

Wśród festiwalowych materiałów przygotowanych przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, widzowie mogą podziwiać m.in. wybrane pozycje z programu „A to Polska właśnie” oraz repertuaru sakralnego i klasycznego, skompilowane na potrzeby Festiwalu, a także warsztaty tańców ludowych, skierowane zarówno do najmłodszych, jak i dorosłych odbiorców. Aby zaprezentować wszechstronność działań Zespołu udostępniony został również trailer jednego z najnowszych, obecnie realizowanych projektów, pt. „Exodus” oraz spot promujący Zespół „Śląsk” i jego zabytkową siedzibę [za: zespolslask.pl]

Materiałami udostępnione przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” w ramach Polish Festival Federation Square znajdują się: TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.