Będzie stacja kolejowa w Kochcicach. Porozumienie podpisane!

Będzie stacja kolejowa w Kochcicach. Porozumienie podpisane!

W poniedziałek, w siedzibie Urzędu Gminy Kochanowice doszło do podpisania porozumienia pomiędzy gminą a PKP PLK, w sprawie uruchomienia stacji kolejowej w Kochcicach. Pierwsze pociągi mają zatrzymać się tutaj w przyszłym roku.

W spotkaniu uczestniczyli Poseł na Sejm RP – Andrzej Gawron, Wójt Gminy Kochanowice – Ireneusz Czech oraz Dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Częstochowie – Helmut Klabis oraz samorządowcy i pracowników Urzędu Gminy.

Likwidacja PKS Lubliniec spowodowała, że mieszkańcy wielu obszarów Gminy Kochanowice, m.in. Kochcic, zostali odcięci od głównych arterii komunikacyjnych i dostępu do komunikacji publicznej. Dobra wola ze strony PKP stała się czynnikiem, który w niedalekiej perspektywie sprawi, że stacja będzie służyć mieszkańcom Kochcic, Lubecka i Glinicy – powiedział Wójt Ireneusz Czech.

Inicjatywa ze strony gminy pozwala nam uzyskać pieniądze na tego typu inwestycje – podkreślił Helmut Klabis – Jeśli gmina współfinansuje dany projekt, wówczas inaczej patrzy na to nasza Dyrekcja. Porozumienie pozwoli nam na zlecenie wykonania dokumentacji technicznej z pozwoleniem na budowę, a w następnym roku sfinalizować budowę peronu. Inwestycja będzie zsynchronizowana z budową punktu przesiadkowego na terenie gminy i nowym rozkładem jazdy – zapowiedział Dyrektor ZLK w Częstochowie, który podziękował zarówno przedstawicielom gminy, jak i Posłowi Andrzejowi Gawronowi za zaangażowanie w organizację stacji na terenie Kochcic.

Uzupełnieniem dla dynamicznych inwestycji kolejowych jest Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych, projekt podpisany już przez Prezydenta. To ważne, ponieważ nie wszystkie miejscowości mają dostęp do komunikacji kolejowej – dodał Poseł Gawron, który wręczył Wójtowi Czechowi oraz Dyrektorowi Klabisowi podziękowania za działania podjęte na rzecz powstania stacji w Kochcicach.

W trakcie spotkania poruszono inne tematy dotyczące inwestycji kolejowych i drogowych, takie jak przejście pod torowiskiem w Kochcicach, planowana instalacja tablic peronowych i wind na dworcu PKP w Lublińcu, kwestia budowy wiaduktu lub tunelu na ulicy Częstochowskiej w Lublińcu oraz sprawy dotyczące powstających ścieżek rowerowych.

Zobacz kompletny zapis konferencji – TUTAJ

 

  1. Brawo ! Wcześniej “piniendzy nie ma i nie będziemy” i potrafiono tylko likwidować !

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.