Blisko, coraz bliżej – już niebawem nowe udogodnienia dla pasażerów na dworcu PKP Lubliniec [ZDJĘCIA]

Blisko, coraz bliżej – już niebawem nowe udogodnienia dla pasażerów na dworcu PKP Lubliniec [ZDJĘCIA]

System dynamicznej informacji świetlnej na peronach oraz w holu głównym, infokioski – czyli urządzenia z ekranami dotykowymi, które umożliwią podróżnym łatwy dostęp do informacji – to nowe elementy infrastruktury, które mają ułatwić pasażerom korzystanie z dworca PKP w Lublińcu. 

Finał inwestycji mniej więcej zbiegnie się z oficjalnym otwarciem Centrum Przesiadkowego “Park&Ride” – mowa przede wszystkim o czteropoziomowym parkingu usytuowanym przy gmachu dworca.

Ruszyły prace związane z budową przystanku kolejowego w Kochcicach. Obiekt powinien zostać oddany do użytku jeszcze w 2020 roku.


Montaż systemu informacji pasażerskiej na terenie dworca PKP w Lublińcu to rezultat działań podjętych przez Posła Ziemi Lublinieckiej, Andrzeja Gawrona. Potwierdza to treść Zapytania Poselskiego skierowanego do Ministra Infrastruktury w sprawie poprawy wyposażenia obiektu – System informacji świetlnej na ważnym węźle komunikacyjnym jakim jest Lubliniec, stanowiłby ważne udogodnienie dla wszystkich osób korzystających z dworca. Taki system ułatwiłby poruszanie się i znajdowanie właściwego peronu dla osób głuchoniemych – czytamy dokumencie opublikowanym na internetowych stronach Sejmu w dniu 21 marca 2017 roku.

Po wdrożeniu odpowiednich procedur, w połowie maja 2019 roku poseł Gawron otrzymał pisemne zapewnienie Dyrektora Zakładu Linii Kolejowych w Częstochowie, Helmuta Klabisa, w którym poinformowano, że – Polskie Linie Kolejowe S.A. uzyskały zgodę na zaciągnięcie zobowiązania w związku z planowanymi inwestycjami na lublinieckim dworcu – Prace ruszyły w czerwcu 2019 i niebawem dobiegną końca.

Przypomnijmy, że w drugiej połowie lutego, w przejściu podziemnym dworca PKP uruchomiono monitoring oraz trzy windy przeznaczone m.in. dla podróżnych z ograniczoną możliwością poruszania się oraz rowerzystów.

*     *     *

Czteropoziomowy parking z ilością 100 miejsc dla samochodów osobowych, budowa wiaty przystankowej ze stanowiskami postojowymi dla autobusów, przebudowa istniejącego budynku dworca PKS, budowa parkingu dla rowerów z samoobsługowym punktem naprawy na minimum 60 miejsc, system monitoringu wizyjnego oraz sieć informacji pasażerskiej – to z kolei najważniejsze elementy kończącej się inwestycji realizowanej w ramach budowy zintegrowanych węzłów przesiadkowych “Park&Ride”, w sąsiedztwie lublinieckiego dworca.

Już w połowie lipca zakończyły się prace realizowane w części drogowej, polegające na budowie ronda przy gmachu Komendy Powiatowej Policji oraz na przebudowie odcinka ulicy Paderewskiego – na wysokości powstałego Centrum. Zgodnie z zapowiedzią Burmistrza Lublińca Edwarda Maniury, w sierpniu prowadzone były procedury związane z odbiorem terenu – Oficjalne otwarcie Centrum Przesiadkowego Park&Ride odbędzie się już 16 września o godzinie 13:00 – zapowiada Burmistrz.

*     *     *

Warto dodać, że 10 czerwca 2019 roku, w siedzibie Urzędu Gminy Kochanowice doszło do podpisania porozumienia pomiędzy gminą a PKP PLK, w sprawie uruchomienia przystanku kolejowego w Kochcicach. Prace rozpoczęły się trzy tygodnie temu. Powstaną tutaj dwa oświetlone perony, wyposażone w wiaty, ławki oraz tablice informacyjne, nagłośnienie i monitoring. W rejonie przystanku wykonane zostaną specjalne dojścia dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

Gmina Kochanowice zapewni miejsca parkingowe, a także ścieżki oraz zadaszone stojaki rowerowe. Pierwsze pociągi mają zatrzymać się tutaj jeszcze w tym roku.

Wartość montażu wind na terenie dworca PKP Lubliniec to 1,7 mln złotych. Instalacja systemu informacji świetlnej i monitoringu to 2 miliony. Budowa Centrum Przesiadkowego sięgnęła 19,4  mln złotych, natomiast koszt budowy przystanku kolejowego w Kochcicach wyniesie około 2,5 mln.

 1. Tak, oczywiście, wszystko zasługa wspaniałego posła 🙂

  Odpowiedz
 2. Pierwsze primo – wyświetlacze na końcu peronów – brawo za pomysł!
  Drugie primo – ciekawe czy bezpieczna ścieżka rowerowa i chodnik powstaną od Kochcic do peronu. Oczywiście z oświetleniem.

  Odpowiedz
 3. Czekam na Stację Kochcice. Czy jakieś pociągi będą się tam zatrzymywać? … bo stacje: Lisowice czy Pawonków – są, … i nic poza tym. Pociągi się tam nie zatrzymują, … ups… owszem, w Pawonkowie stają, ale na mijankę, nie dla pasażerów.Włodarzy Gminy Pawonków to nie obchodzi.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.