Budynek byłej szkoły przy ul. Stalmacha w Lublińcu na sprzedaż? Rada Powiatu już po głosowaniu. Kolej na Radę Miejską [ANKIETA]

Budynek byłej szkoły przy ul. Stalmacha w Lublińcu na sprzedaż? Rada Powiatu już po głosowaniu. Kolej na Radę Miejską [ANKIETA]

W trakcie ostatniej Sesji Rady Powiatu samorządowcy przyjęli uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż budynku byłej szkoły przy ulicy Stalmacha w Lublińcu. Ze względu na to, że obiekt stanowi współwłasność powiatu i Miasta Lubliniec, przed podobnym głosowaniem staną Radni Rady Miejskiej.

Wiele wskazuje na to, że gmach pójdzie pod młotek, choć w międzyczasie pojawił się jeszcze pomysł założenia w tym miejscu Muzeum Ziemi Lublinieckiej.

Od przełomu 2013 i 2014 roku nieruchomość administrowana jest przez Starostwo Powiatowe oraz Urząd Miejski w Lublińcu. Porozumieniem zawartym w dniu 15 października 2018, powiat i gmina wyraziły wolę zbycia obiektu. Uzgodniono wówczas, że po uzyskaniu zgody przez radnych, procedurę sprzedaży budynku byłej szkoły w trybie przetargu ustnego przeprowadzi Miasto przy udziale przedstawiciela Starostwa – Mając na względzie rachunek ekonomiczny powiatu lublinieckiego, uznaje się jako zasadne sprzedać nieruchomość – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały Rady Powiatu, podjętej w dniu 24 marca br.

Czy istnieje konieczność sprzedaży tej nieruchomości? – pytał w trakcie sesji radny Jerzy Orszulak. Wskazał, że w powiecie funkcjonują Muzeum Edyty Stein oraz inne ośrodki kulturalne, w których eksponowane są wystawy czasowe. Na terenie powiatu brakuje jednak podobnej placówki obejmującej całościowo swoją tematyką Ziemię Lubliniecką, w postaci ekspozycji stałej – Czy Starosta i Zarząd Powiatu mogą jeszcze taką propozycję rozważyć? – dodał radny Prawa i Sprawiedliwości. Wyraził przy tym obawę o to czy gmach zachowa swój wyjątkowy wizerunek zewnętrzny po ewentualnej sprzedaży.

W późniejszej rozmowie z lublinieckim.pl podkreślił, że budynek nie jest w bardzo złym stanie, a władze mogą sięgnąć po odpowiednie dofinansowania w celu założenia muzeum.

Zarówno Miasto, jak i powiat nie dostrzegały potrzeby zagospodarowywania tego obiektu. Wymagałoby to ogromnych nakładów finansowych, dlatego władze powiatu oraz Lublińca zwróciły się lub zwrócą z prośbą do radnych o wyrażenie zgody na sprzedaż budynku – odpowiedział w takcie sesji wicestarosta lubliniecki, Tadeusz Konina.

Więcej informacji w tej sprawie przedstawiła wiceburmistrz Lublińca, Anna Jonczyk – Drzymała w korespondencji z naszą redakcją. Zapowiedział, że projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż budynku dawnej szkoły przy ulicy Stalmacha w Lublińcu jest obecnie przygotowywany przez Wydział Nieruchomości i Zagospodarowania Przestrzennego Urzędu Miejskiego, a głosowanie nad projektem odbędzie się podczas jednej z najbliższych Sesji Rady Miejskiej.

Zastępca burmistrza podkreśla, że obiekt wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków i chroniony jest ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Szacunek wartości budynku zostanie zlecony rzeczoznawcy majątkowemu po podjęciu przez gminę Lubliniec uchwały o sprzedaży gmachu byłej szkoły.

Miasto rozważało zagospodarowanie budynku jednak jest on objęty nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i koszty dostosowania tego typu obiektu do wymagań jakie musi spełniać budynek użyteczności publicznej są bardzo wysokie jak na możliwości miejskiego budżetu, z którego musimy finansować szereg innych istotnych dla mieszkańców inwestycji – Anna Jonczyk – Drzymała wymieniła tutaj budowę Centrum Aktywności Senioralnej, kanalizacji i oczyszczalni ścieków w Kokotku, przebudowę ulic Hlonda, Cebuli i Górniczej w Lublińcu oraz budowę krytej pływalni.

Gmina Lubliniec złożyła wnioski na dofinansowanie trzech z wyżej wymienionych projektów ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na łączną kwotę 66,8 milionów złotych i po raz drugi nie otrzymaliśmy wsparcia. Dodam również, że zasady przydziału środków oraz kryteria ich naboru nie zostały upublicznione – pisze zastępca burmistrza.

Wiceburmistrz uważa, że ewentualne powstanie Muzeum Ziemi Lublinieckiej a następnie utrzymywanie takiej instytucji powinno finansować Starostwo Powiatowe w Lublińcu w porozumieniu z gminami powiatu lublinieckiego, które co roku mogłoby przekazywać dotacje na ten cel – Dla porównania, koszty utrzymania Miejsko – Powiatowej Biblioteki Publicznej pokrywane są z budżetu miejskiego, natomiast Starostwo Powiatowe przekazuje corocznie na działalność biblioteki dotację celową w wysokości 160 tysięcy złotych – wylicza zastępca burmistrza.

Starostwo Powiatowe w Lublińcu nie opublikowało imiennych wyników głosowania w Biuletynie Informacji Publicznej. Wiemy jednak, że za przyjęciem uchwały głosowało 15 radnych, dwóch było przeciw a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

.

Czy popierasz decyzję o sprzedaży budynku byłej szkoły przy ul. Stalmacha w Lublińcu?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

  1. od 2013 roku nie zrobili nic a teraz zwalają na fundusze rządu. w 2013 była platforma i co?, trzeba było wnioskować , na pewno by wam dali na remont a teraz piękny budynek idzie na sprzedaż. brawo władze brawo

    Odpowiedz
  2. ,Zarówno Miasto, jak i powiat nie dostrzegały potrzeby zagospodarowywania tego obiektu’ – cytat za: wicestarosta Tadeusz Konina. — Panie Tadeuszu ja mam podobnie! Z tym, że ja nie dostrzegam potrzeby zagospodarowywania dwóch obiektów, położonych konkretnie na ulicy Paderewskiego 5 i Paderewskiego 7. Koszta ich utrzymania są ogromne, a pożytku dla mieszkańców żadnego.

    Odpowiedz
  3. No przecież co by te władze mogły innego wymyślić! Sprzedać i po problemie. ???? Proste? Proste ???? Można by się wysilić o jakąś dotację z eurocyrku czy czegoś, można by zlikwidować niepotrzebną Straż Miejską i wnet by się pieniążki znalazły, ale po co to komu. Muzeum robić, czy oddać organizacjom fajnym, jakich w Lublińcu nie brakuje, które robią lepszą robotę niż oni. Jest super i koniec. Oni nie widzą potrzeby i nie ma dyskusji. Co za ekipa! ????????????

    Odpowiedz
  4. nie chce słyszeć o tym Kwiecień 9, 2021, 4:30 am

    jak nie macie pieniedzy w budzecie to sprzedajcie swoje nerki !! Od budynku szkoły wara, ma on wartość historyczną i musi zostać w naszych rękach.

    Odpowiedz
  5. To jest kolejny wstyd i hańba dla nieudolnych i bezradnych. Ten obiekt ma wartość historyczną dla Lublińca. PO w Lublińcu jedyne co ma do zaproponowania to wyprzedać dobra publiczne. Jakie rządy w kraju przez 8 lat, takie niestety w Lublińcu do dziś.

    Odpowiedz
  6. Podobno władze miasta szukają miejsca na nową siedzibę na Środowiskowy Dom Samopomocy działający obok Oblatów. To byłoby piękne miejsce dla tej wspaniałej placówki. I co??? Sprzedać! Władze Lublińca pokazują swoją prawdziwą twarz!

    Odpowiedz
  7. Przewiduję przyszłość, ogłaszam co się teraz stanie. Będzie sesja Rady. Wszyscy będą obecni. Wielki Mistrz Dobrych Emocji przedstawi jasne stanowisko, dlaczego budynek szkoły należy sprzedać. Duże koszta i tak dalej, nie mamy na nic pieniędzy. Oczywiście są temu winne pisiory, bo gdy rządził oddźwierny parkingu na parkingu z AWS czy prezydent myśliwy, mleko i miód płynęły polskimi ulicami. Weź pracę, zmień kredyt i takie tam. Radny pisior nieśmiało zada pytanie, dlaczego od razu sprzedać. Na koniec powie, że on będzie przeciw. Wielki Mistrz nie przejdzie obojętnie. Zdenerwowany po raz drugi zabierze głos, by wytłumaczyć radnemu pisiorowi w jakim świetnym miejscu żyjemy. Można powiedzieć ostatniej oazie wolności, nieokupowanej przez strasznych pisiorów. Przypomni radnemu pisiorowi, że krewny przed wojną to miał możliwość niegrzecznego delikwenta wsadzić do ciupy. Dziś już burmistrz takich możliwości nie ma. Dlaczego radny PiS sam nie kupi budynku szkoły i nie otworzy tam muzeum? Dlaczego poseł PiS nie dał miastu miliardów na basen? Na koniec głos zabiorą radne z drużyny Dobrych Emocji. Jedna zaapeluje żebyśmy wszyscy się kochali i nie atakowali Mistrza. Druga wyrazi stanowczą dezaprobatę tembrem głosu radnego pisiora. Słychać w nim niedopuszczalną, pozbawioną dobrych emocji niechęć, wobec sprzedaży budynku.

    Odpowiedz
  8. posłuszny poddany Kwiecień 9, 2021, 7:47 pm

    Co za bezczelność i arogancja! My miasto, my powiat. Żyjemy w monarchii jakiejś despotycznej, bo mi mówiono, że w demokracji. Za kogo wy się uważacie panie vice? Kto tobie chłopcze dał berło, kto was koronował?! Demokracja w praktyce. Człowiek który jednego głosu w wyborach nie zdobył ma na tyle brawury by mówić o sobie my miasto, my powiat! Miasto i powiat to jesteśmy my tutaj na dole, mieszkańcy tej ziemi, tu pracujący i tu płacący podatki, nie wy! On będzie w gazecie za ludzi decydował co zrobić, co sprzedać. Tak jak sprzedaliście szpital na Żwirki Wigury? Obrzydzenie mnie zbiera jak to czytam. Cała nadzieja w radzie miejskiej że przynajmniej na tej radzie opszytomnieją.

    Odpowiedz
  9. Jerzy Orszulak jest za porządny na ten kipisz w starostwie. Facet na poważnie zaangażowany i chcący pracować dla ludzi. Powinien dawno temu kandydować do sejmiku śląskiego. Jako radny wojewódzki więcej by dla nas zdziałał niż tłumacząc woskowym figurom w starostwie jakiekolwiek rozwiązania. Oni i tak nie zrozumieją.

    Odpowiedz
    • Popieram! Na te powiaty to Jurek za w porządku chłop. Może proponować muzeum, ale co z tego jak jest nie z tej listy co trzeba…

      Odpowiedz
      • Fakt jest taki, że młodej krwi trzeba, młodych wilków i wilczyc, by posprzątać bałagan. Uważam, że ktoś młody ze znajomością ustaw na wyrywki i z tytanowym sercem, najwięcej by się nadał do tej całej rady powiatowej. Doktorów i urzędników już tam zanadto. Czas przekazać pałeczkę!

        Odpowiedz
  10. NIE-porozumienie samorządowe Kwiecień 10, 2021, 6:15 am

    Pomyła i Słonina do domu. Wam kury szczać prowadzać, a nie politykę robić. To samo Anicie, małe Gowinki i pluszaki z Pawonkowa. Idźcie go home, jak nie umiecie rządzić!

    Odpowiedz
  11. Zdrajcy narodu polskiego wysprzedają majątek narodowy, nawet na oczach pseudo “PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI “

    Odpowiedz
  12. Jako mieszkaniec miasta ze względu na wysokie koszta utrzymania proponuje sprzedać budynek URZĘDU MIASTA I STAROSTWA !!!!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.