Ciasna: Niezwykła wystawa w Urzędzie Gminy.

Ciasna: Niezwykła wystawa w Urzędzie Gminy.

Uczniowie Gimnazjum w Ciasnej wykonali makiety z inscenizacjami dwóch, ważnych dla Polski, wydarzeń historycznych – Bitwy pod Grunwaldem oraz walk pod Monte Cassino. Efektowne prace można oglądać w holu głównym Urzędu Gminy Ciasna. 

Do powstania makiet doszło dość przypadkowo – Od zawsze interesowałem się budowaniem miniatur i modelarstwem – przyznaje Michał Hruzik, nauczyciel wychowania fizycznego w tutejszej placówce, inicjator przedsięwzięcia – W ramach jednego z wielu projektów realizowanych przez szkołę, zaproponowałem naszym uczniom wykonanie modeli nawiązujących do setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę – Młodzież przystąpiła do pracy z dużym zapałem i stworzyła niepowtarzalne dzieło, które przyciąga teraz uwagę mieszkańców odwiedzających urząd.

Precyzyjnie odwzorowane inscenizacje wykonane zostały z przeróżnych surowców – uczniowie wykorzystali m.in.: przemielone igły modrzewia i liście herbaty, druty, drewniane patyczki, żwir … a nawet włosie wycieraczki do butów. Część materiałów zakupiła szkoła. Dużej cierpliwości wymagało malowanie figurek ustawionych na zaaranżowanym polu bitwy – Można kupić je i składać w taki sposób aby odróżniały się od siebie postawą ciała – zdradza Michał Hruzik. Całość zabezpieczono szklanymi osłonami. Dekoratorzy zadbali również elementy uzupełniające – tekstowe opisy bitew, zdjęcia oraz biało – czerwoną flagę zdobiącą tło ekspozycji. Wykonanie inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem zajęło autorom około 130 godzin.

Pozytywna odpowiedź młodzieży na pomysł Michała Hruzika, świadczy o tym, że istotne wartości narodowe, ukształtowane m.in. poprzez bolesną historię Polski, stopniowo odradzają się w świadomości przyszłych pokoleń. Okazuje się, że świat młodego Polaka nie musi sprowadzać się wyłącznie do smartfonów – choć i tam, za pomocą setek aplikacji, można stworzyć i zbudować wszystko. Niezbędna wiedza jest na wyciągnięcie ręki również dzięki konwencjonalnym metodom poznawczym, które dodatkowo wzmacniają poza-wirtualną integrację młodych ludzi. I nie jest to obciach, zaściankowość czy średniowiecze, jak wmawiano nam po rzekomej transformacji systemowej, kiedy Polska starła się z szalonym światopoglądem zachodu. To jest właśnie słuszny kierunek i trzeźwe spojrzenie w przeszłość… dla budowania zdrowej przyszłości.

Autorzy:

Bitwa pod Monte Cassino – Kamil Strzoda, Łukasz Kosytorz, Karol Mzyk, Andrzej Kallus.

Bitwa pod Grunwaldem – Martin Koza, Adam Radlak, Dawid Kuszka, Filip Maroń Mach, Marcin Kupka, Paweł Mrozek, Patrik Kompala.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.