Ciasna: W przedszkolu nie podjęto ewakuacji. Placówka odpowiada na uwagi opublikowane przez strażaków

Ciasna: W przedszkolu nie podjęto ewakuacji. Placówka odpowiada na uwagi opublikowane przez strażaków

W miniony piątek strażacy zadysponowani zostali na teren Przedszkola w Ciasnej. Alarmowanie miało związek z zainstalowanym tutaj monitoringiem przeciwpożarowym. Dyskusję w lokalnym środowisku wzbudziła nieprzeprowadzona procedura ewakuacji podopiecznych i pracowników przebywających w budynku.

Sprawę w mocnych słowach podsumowano na stronie Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciasnej w portalu Facebook. Po ukazaniu się komentarza, wystąpiliśmy z prośbą do przedstawicieli Przedszkola o zajęcie stanowiska wobec uwag zamieszczonych na profilu OSP. 

Alarm monitoringu przeciwpożarowego w przedszkolu w Ciasnej. Na szczęście alarm okazał się fałszywy. Natomiast, pomimo wzbudzenia się alarmu, dzieci i personel nie opuściły budynku, personel nie wszczął procedury ewakuacji. Pozostawiamy to ocenie rodziców – czytamy w zamieszczonym poście.

Przedstawiciele Przedszkola odpowiadają

Sytuacja wynikła w Przedszkolu w Ciasnej przy ulicy Zjednoczenia 90 była wynikiem awarii systemu monitorującego ostrzegania pożarowego z wyświetloną informacją “oddymianie”. Nie włączył się system sygnalizacji akustycznej i to powodowało, że nie było dźwiękowej informacji o zagrożeniu pożarowym – tłumaczy Elżbieta Janik, wicedyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Ciasnej ds. Przedszkola.

W celu wykluczenia zagrożenia została wezwana Państwowa Powiatowa Straż Pożarna z Lublińca. Strażacy którzy pojawili się na miejscu – tak jak personel przedszkola, który rzekomo zlekceważył ostrzeżenie – nie wszczęli ewakuacji dzieci, co pewnie byłoby pierwszą wskazaną czynnością gdyby takie zagrożenie było – podkreśla w odpowiedzi na nasze zapytanie.

Elżbieta Janik dodała, że przeprowadzona kontrola Straży Pożarnej wykluczyła zagrożenie pożarowe, a stwierdzono jedynie awarię systemu monitorującego – Wezwany serwis usterkę usunął. Informuję, że wszystkie przeglądy w budynku są dokonywane na bieżąco i naszym priorytetem jest bezpieczeństwo dzieci – czytamy w nadesłanej odpowiedzi.

Według informacji, którą uzyskaliśmy, w najbliższym czasie zorganizowane zostanie spotkanie zarządu OSP Ciasna z przedstawicielami Przedszkola celem definitywnego wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. 

Zdjęcie: OSP Ciasna [FB, archiwum]

  1. Turbole powinny snikersa zjeść bo gwiazdorzą

    Odpowiedz
  2. Jeśli dzielni niezłomni strażacy OSP Ciasna którzy medialnie nadmuchują sprawę przybyli na miejsce to dlaczego nie rozpoczęli ewakuacji tylko swoje działania ograniczyli do dodania posta na FB.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.