Ciepielów: Upamiętnienie niemieckiej zbrodni na żołnierzach 74 GPP z udziałem lublinieckich delegacji

Ciepielów: Upamiętnienie niemieckiej zbrodni na żołnierzach 74 GPP z udziałem lublinieckich delegacji

W miniony piątek, w Ciepielowie upamiętniono 83 rocznicę masowego mordu na polskich jeńcach wojennych dokonanego przez żołnierzy Wehrmachtu w dniu 9 września 1939 roku w lesie pod pobliską wsią Dąbrowa. Była to jedna z największych udokumentowanych egzekucji przeprowadzonych przez Niemców podczas kampanii wrześniowej.

W uroczystościach udział wzięły delegacje z Lublińca.

Zbrodni pod Ciepielowem dokonał niemiecki 15 Pułk Piechoty (zmotoryzowany) pod dowództwem pułkownika Waltera Wessela z 29 Dywizji Piechoty. Ofiarami mordu było 300 polskich wojskowych z 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty z Lublińca, którzy po obronie miasta wycofywali się przed agresorem, stawiając Niemcom twardy i niezłomny opór [WIĘCEJ]

Zbrodnia stanowiła zarówno złamanie międzynarodowego prawa wojennego jak i konwencji haskich.

W trakcie piątkowych uroczystości Lubliniec reprezentowali: Sekretarz Miasta – Józef Korpak, delegaci Hufca ZHP Lubliniec: komendant hm Mariusz Maciów i przewodniczący Komisji Rewizyjnej Hufca Kajetan Zbączyniak, delegacja Szkoły Podstawowej nr 4 im. 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty – dyrektor placówki Ewa Prandzioch, nauczycielka historii – Katarzyna Mika oraz uczniowie, Marian Berbesz z przedstawicielami Stowarzyszenia Rodzina 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty oraz krewni i potomkowie zamordowanych Bohaterów.

Po uroczystym powitaniu, odśpiewaniu Hymnu Polskiego, przemówieniach, modlitwie, odczytaniu Apelu Poległych przez lublinieckich harcerzy oraz złożeniu kwiatów przy pamiątkowej mogile, zwieńczeniem wydarzenia była X edycja biegu “Tropem Wilczym” z udziałem 550 uczniów, w tym podopiecznych lublinieckiej SP4.

W trakcie uroczystości odczytano również okolicznościowe listy przekazane przez premiera Mateusza Morawieckiego oraz Wojciecha Skurkiewicza, wiceministra obrony narodowej.

Nasza wspólna, coroczna obecność w lesie pod Dąbrową jest dowodem, że pomimo bólu i tragedii poległych tu żołnierzy, pomimo bólu i cierpienia ich rodzin, ofiara przez nich złożona w obronie ukochanej Ojczyzny nie została złożona na darmo. Cześć i chwała bohaterom – podsumował Artur Szewczyk, wójt gminy Ciepielów na łamach autorskiego blogu internetowego.

Zdjęcia: Miasto Lubliniec (facebook) / ZHP Lubliniec

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.