Co z Oddziałem Gruźlicy i Chorób Płuc w Lublińcu. Publikujemy oficjalne stanowisko szpitala w tej sprawie!

Co z Oddziałem Gruźlicy i Chorób Płuc w Lublińcu. Publikujemy oficjalne stanowisko szpitala w tej sprawie!

W reakcji na sygnały naszych Czytelników, wczoraj informowaliśmy o możliwym zawieszeniu lub likwidacji lublinieckiego Oddziału Gruźlicy i Chorób Płuc w Lublińcu. Nie likwidację, a zwieszenie pracy Oddziału potwierdziła oficjalna informacja, którą dzisiaj otrzymaliśmy od Dyrektor Naczelnej SP ZOZ Lubliniec, Barbary Szubert. Niezmienioną treść odpowiedzi publikujemy poniżej, zamieszczając jedynie “śródtytuły” ułatwiające analizę pisma SP ZOZ.

Zawieszenie, nie likwidacja.

Od 13 listopada 2018 roku doszło do czasowego zawieszenia działalności leczniczej w zakresie Oddziału Gruźlicy i Chorób Płuc w Lublińcu, co ma podstawę w art. 34 ust 8. pkt 1) Ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o Działalności Leczniczej [treść art. TUTAJprzyp. red.].

Chorzy przeniesieni do innych placówek.

Wdrożone działania umożliwiły – w przypadku pacjentów wymagających ciągłości hospitalizacji – przekazanie ich na Oddział Wewnętrzny tut. Szpitala, a w przypadku, gdy uzasadniała to konieczność medyczna – do innych podmiotów wykonujących działalność leczniczą w odpowiednim zakresie, na podstawie uzgodnień z kierownictwem tychże podmiotów, tj. oddziałów chorób płuc i gruźlicy w Częstochowie, Siewierzu i Jaroszowcu.

Poradnie nadal czynne.

Jednocześnie nadal pracują i przyjmują pacjentów przyszpitalne poradnie pulmonologiczne [diagnostyka i leczenie układu oddechowego – przyp. red.] zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Przyczyną zawieszenia problemy kadrowe?

Pomimo intensywnie prowadzonych rozmów nie ma możliwości zapewnienia pracy przez dotychczasowy personel lekarski “etatowy”. W szczególności jeden z lekarzy nie wyraził zgody na cofnięcie oświadczenia o wypowiedzeniu o pracę i odmówił udzielania świadczeń po 13 listopada 2018 roku. Dodatkowo – potwierdziło się długie, bo co najmniej 6-miesięczne zwolnienie chorobowe drugiego z lekarzy. Ponadto – personel lekarski tzw. “kontraktowy” – również nie wyraził woli wykonywania świadczeń zdrowotnych na Oddziale. Co istotne – w przypadku tej ostatniej podstawy wykonywania świadczeń zdrowotnych – koniecznym jest uzgadnianie harmonogramu udzielania świadczeń, bez możliwości narzucania ich udzielania, o czym przesądza cywilnoprawny charakter tego “zatrudnienia”.

Lekarze poszukiwani.

Jednocześnie informujemy, że trwają intensywne poszukiwania personelu lekarskiego, którego zatrudnienie umożliwiałoby zapewnienie funkcjonowania Oddziału Gruźlicy i Chorób Płuc tut. Szpitala.

Jaka przyszłość czeka Oddział?

Z uwagi na trwające w/w działania, nie jest możliwym dokładne i precyzyjne określenie daty, do której wskazane wyżej zaprzestanie działalności będzie miało miejsce. O sprawie oraz o podejmowanych działaniach poinformowany został (i będzie na bieżąco informowany) Wojewoda Śląski jak i Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia.

W tej sprawie czekamy również na komentarz Starosty Powiatowego i Śląskiego OW NFZ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.