Coraz więcej rodziców i opiekunów prawnych w powiecie lublinieckim uchyla się od szczepień ochronnych dzieci. Dlaczego?

Coraz więcej rodziców i opiekunów prawnych w powiecie lublinieckim uchyla się od szczepień ochronnych dzieci. Dlaczego?

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublińcu prowadzi nadzór nad wykonawstwem szczepień ochronnych – obowiązkowych i zalecanych – w 20 poradniach dzieci zdrowych, 7 punktach szczepień dla dorosłych i jednym oddziale noworodkowym. Programem szczepień obowiązkowych objęto dzieci i młodzież od urodzenia do 19 roku życia.

Jak informuje lubliniecka PSSE, w 2020 roku nastąpił wzrost liczby osób – rodziców i opiekunów prawnych – uchylających się od szczepień ochronnych dzieci.

Według statystyk prowadzonych przez Stację, placówki prowadzące obowiązkowe szczepienia dzieci i młodzieży, wykazały w sprawozdaniu rocznym za rok 2020 niższy odsetek uodpornionych dzieci cyklem podstawowym w drugim roku życia w porównaniu do lat poprzednich.

Niska wyszczepialność wśród niemowlaków i dzieci młodszych związana jest z pandemią SARS – CoV – 2 oraz utrudnionym dostępem do Poradni Dzieci Zdrowych na terenie miasta Lubliniec (brak lekarzy pediatrów) oraz – Dużym wzrostem osób uchylających się od szczepień ochronnych – podkreśla Sanepid. Tak wzrost nastąpił zawłaszcza w 2020 roku.

Aktualnie w rejestrze figuruje 214 dzieci, w tym 79 rodziców lub opiekunów zdecydowanie odmawia szczepień ochronnych, podpisując stosowne oświadczenia odmowy szczepień – wylicza Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Lublińcu.

Pozostałe zaległości wynikają z wpływu środowisk propagujących medycynę alternatywną, wpływów ruchów antyszczepionkowych, z zaniedbań środowiskowo-rodzinnych lub wcześniejszych Niepożądanych Odczynów Poszczepiennych w rodzinie.

Za pośrednictwem podmiotów leczniczych, w 2020 roku w powiecie lublinieckim zgłoszono 13 Niepożądanych Odczynów Poszczepiennych. Jeden NOP zakwalifikowany został jako poważny, pozostałe 12 zaliczono do NOP-ów łagodnych.

W 2020 roku w Punktach Szczepień ze względu na stan pandemii przeprowadzono tylko 11 kontroli w zakresie wykonania szczepień, prowadzonej dokumentacji, warunków przechowywania preparatów szczepionkowych.

Wzrost liczby rodziców i opiekunów prawnych uchylających się od szczepień dzieci był przedmiotem rozmów w trakcie środowej Sesji Rady Powiatu w Lublińcu – Szczepienia są obowiązkowe ale my nie możemy nikogo zmusić do zaszczepienia dzieci – mówiła, uczestnicząca w posiedzeniu Teresa Gluza, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lublińcu. Dodała, że postępowania wobec osób uchylających się od szczepień są sporządzane i przesyłane przez PSSE do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Osoby uchylające się od szczepień dysponują jednak opiniami prawnymi dostępnymi w internecie lub korzystają z usług prawników, dlatego postępowania zmierzające do wyegzekwowania kar są bardzo trudne.

  1. Oprócz oświadczenia odmowy szczepienia dziecka szczepionką która jest obowiązkowa, rodzic czy inny opiekun prawny powinien podpisać oświadczenie,że w przypadku zachorowania dziecka na chorobę przeciwko której nie zgadza się zaszczepić swoje dziecko, będzie ponosił koszty jego leczenia bez obciążania NFZ.

    Odpowiedz
  2. W pełni popieram Pani opinię; antyszczepionkowcy narażają nie tylko swoje dzieci, ale i osoby, które za względów zdrowotnych nie mogą się zaszczepić, więc powinni ponosić co najmniej konsekwencje finansowe

    Odpowiedz
  3. Np. w Niemczech nie szczepi się noworodków w pierwszej dobie. Przecież trudno stwierdzić tak od razu, bez obserwacji i badań, czy układ immunologiczny dziecka nie ma wrodzonych niedoborów. Podanie szczepionki jest przecież czymś innym niż naturalny kontakt z patogenem (przez śluzówkę układu oddechowego lub trawiennego). Substancja (o nie do końca określonym składzie – opinia producenta) trafia bezpośrednio do krwi dziecka.
    Szczepionki przeciw gruźlicy (bcg) nie podaje się w Niemczech w ogóle. Została wycofana około 20 lat temu (ze względu na brak zachorowań i jednocześnie wysoki wskaźnik skutków ubocznych). W Polsce ta szczepionka jest podawana w 1 dobie życia. Ciekawe na jakiej podstawie neonatolog: dopuszcza noworodka do szczepień i jak wyklucza wszelkie przeciwwskazania?

    Odpowiedz
  4. 1/w Niemczech w szybkim tempie w ostatnich latach wzrasta zachorowalność na gruźlicę i gruźlicze zapalenie opon. To drugie szczególnie u dzieci
    2/ w Polsce od kilku lat nie szczepi się noworodków BCG w pierwszej dobie.

    “Ciekawe na jakiej podstawie neonatolog: dopuszcza noworodka do szczepień i jak wyklucza wszelkie przeciwwskazania?” —na podstawie badan, wywiadu i swojej wiedzy zdobytej w czasie kilkuletnich studiów, specjalizacji I doswiadczenia z pracy w zawodzie -.to pewnie niewiele w porównaniu do wiedzy uzyskanej przez Panią na stronach organizacji antyszczepionkowej.
    Powszechne, obowiazkowe szczepienia p/gruźlicy uratowały tysiące ludzi przed śmiercią a także tysiące dzieci przed śmiercią z powodu gruzliczego zap.. opon mózgowych- byc może również i Panią I Pani potomstwo.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.