Cudem uniknęli tragedii!

Cudem uniknęli tragedii!

We wtorek, około godziny 23:00 lokatorzy jednego z mieszkań budynku wielorodzinnego przy ul. Częstochowskiej w Lublińcu, w ostatniej chwili zaalarmowali służby ratownicze i opuścili mieszkanie, po tym jak w wyniku uwolnienia tlenku węgla uskarżali się na gorsze samopoczucie.

Niewątpliwie, taka reakcja uratowała życie trzem osobom, w tym 2,5 miesięcznemu dziecku. Po błyskawicznym przyjeździe trzech zastępów Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej z Lublińca, strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia i dokonali pomiaru stężenia tlenku węgla w lokalu – informuje st. kpt. Wojciech Kwapień, oficer prasowy KP PSP Lubliniec.

Wskazanie detektora wykorzystywanego do pomiarów ilości czadu zatrzymało się na wartości aż 300 ppm. Zawartość tlenku węgla w ościennych mieszkaniach wyniosła 50 ppm. Będący na miejscu zdarzenia lekarz z Zespołu Ratownictwa Medycznego podjął decyzję o konieczności przewiezienia i przebadania trzech poszkodowanych lokatorów w szpitalu.

W ramach kampanii społecznej „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” przybyłemu na miejsce członkowi rodziny przekazano miernik tlenku węgla, których po kilka sztuk każda komenda Państwowej Straży Pożarnej z terenu województwa śląskiego otrzymała od Wojewody Śląskiego, z przeznaczeniem dla mieszkańców naszego regionu – dodaje Wojciech Kwapień.

Czujniki przekazywane są w najbardziej zagrożonych budynkach, w trakcie prowadzenia działań ratowniczych w budynkach mieszkalnych przez strażaków. Strażacy przypominają, że zadaniem czujnika nie jest zapobieganie ulatnianiu się tego gazu, a wyłącznie ostrzeganie przed potencjalnym zagrożeniem.

O niebezpiecznym działaniu tlenku węgla – TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.