Ćwiczenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Od strażaków OSP Olszyna dla społeczności lokalnej!

Ćwiczenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Od strażaków OSP Olszyna dla społeczności lokalnej!

W miniony czwartek, w Sali Kominkowej Ochotniczej Straży Pożarnej w Olszynie odbyły się zajęcia dotyczące udzielania pierwszej pomocy. W spotkaniu uczestniczyli druhowie należący do olszyńskiej jednostki oraz mieszkańcy.

Szkolenie poprowadził prezes OSP Olszyna, dh Adrian Kurda, który ma w swoim dorobku wiele kursów w tym zakresie oraz zetknął się z różnorodnymi przypadkami udzielania pierwszej pomocy w życiu zawodowym oraz społecznym.

Adrian Kurda szczegółowo omówił nagłe przypadki takie jak: utrata przytomności, omdlenia, udary, oparzenia, urazy z krwotokami czy amputacje. Uczestnicy przyswajali sobie wiedzę z zakresu omawianych sytuacji, z jakimi w przyszłości mogą mieć styczność.

Po zakończeniu części teoretycznej. wspólnie z zastępcą naczelnika OSP Olszyna dh Mateuszem Mortką, uczestnicy przystąpili do pokazu instruktażowego. W pokazie pomagali oraz zdobywali wiedzę nowi strażacy ochotnicy, druhowie Agnieszka Mortka, Mateusz Claus, Dawid Kukuła oraz członkowie Młodzieżowej i Dziecięcej Drużyny Pożarniczej.

Ze względu na to, że uczestników dzieliła spora różnica wieku, druhowie przystąpili najpierw do pokazu udzielania pomocy na fantomie niemowlęcia, później dziecka oraz osoby dorosłej. Zarówno dzieci jak i osoby dorosłe wykazały ogromną dojrzałość w podejściu do poszczególnych czynności.

Uczestnicy szkolenia zapoznali się również z obsługą defibrylatora “AED” oraz pulsoksymetrem. Obejrzeli także wyposażenie torby zawierającej zestaw ratowniczy R-1 oraz R-0.

W uznaniu organizatorów oraz samych uczestników była to prawdziwa lekcja życia, ponieważ wypadki zdarzają się w różnych, nieprzewidzianych okolicznościach. Dlatego najważniejszym zadaniem jest to, aby większość ludzi potrafiła udzielić natychmiastowej pomocy oraz skutecznie przeprowadzić resuscytacje krążeniowo oddechową nim na miejsce zdarzenia dojedzie zespół ratownictwa medycznego.

Cel został osiągnięty – większość uczestników szkolenia zdobyła wiedzę umiejętności jaką powinni się posłużyć w trudnych momentach. Strażacy z OSP Olszyna zadeklarowali swoją gotowość do przeprowadzenia kolejnych spotkań z mieszkańcami w celu realizacji kolejnych szkoleń.

Współpraca: Regina Wieczorek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.