Zgodnie z decyzją Zarządu Transportu Metropolitalnego, od nowego roku planowane jest zamknięcie dworca autobusowego w Tarnowskich Górach dla pojazdów należących do firmy realizującej usługę transportu publicznego w gminach Boronów, Kalety, Koszęcin i Woźniki.
Wspólne Oświadczenie w tej sprawie wydali burmistrzowie i wójtowie tych gmin: Krzysztof Bełkot, Klaudiusz Kandzia, Joanna Korzekwa-Wojtal i Michał Aloszko.
W Oświadczeniu samorządowcy podkreślają, że “zastanawia ich postawa” Burmistrza Tarnowskich Gór, który nie wyraża zgody na organizację przystanków poza dworcem autobusowym – według autorów, Burmistrz tłumaczy to zabezpieczeniem “interesu tarnogórzan”, o czym szerzej traktuje Oświadczenie Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach, dostępne TUTAJ.
“Tymczasem logika podpowiada zupełnie inny wniosek. Pozbawianie możliwości dotarcia do szkół, zakładów pracy, firm prowadzących działalność gastronomiczną i kulturalną większej liczby osób spoza Tarnowskich Gór jest oczywistym działaniem na szkodę miasta” – przekonują Krzysztof Bełkot -Wójt Gminy Boronów, Klaudiusz Kandzia -Burmistrz Kalet, Joanna Korzekwa-Wojtal – Wójt Gminy Koszęcin i Michał Aloszko – Burmistrz Woźnik. .
“Wystarczy wspomnieć, że do szkół prowadzonych przez powiat tarnogórski uczęszcza obecnie około 900 uczniów dojeżdżających z gmin, które reprezentujemy. W tym samym oświadczeniu kilkakrotnie pojawia się sformułowanie o „problemie gmin powiatu lublinieckiego”. Czyżby pracownicy tarnogórskiego UM zapomnieli już, że gmina Kalety współtworzy powiat tarnogórski? Szanowni państwo, zamykanie się na współpracę i rozwój regionalny nigdy nie jest dobrą drogą” – alarmują Burmistrzowie i Wójtowie [CAŁOŚĆ]
Z jakich powodów Zarząd Transportu Metropolitalnego podjął decyzję o zamknięciu dworca dla przewoźnika obsługującego gminy Boronów, Koszęcin, Woźniki i Kalety? Dlaczego gminy objęte usługą nie mogą liczyć na sąsiedni samorząd w Tarnowskich Górach? O tym, w rozmowie z Łukaszem Dudkiem – redaktorem portalu tarnogorski.info, Burmistrz Tarnowskich Gór, Arkadiusz Czech:
Video: Dzięki uprzejmości red. tarnogorski.info / Zdjęcie: archiwum 2020
Nie widzę w tym temacie nic … nienormalnego. Co z tego że 800-900 uczy się na Gorach? … niech idą pieszo!…?
—+++—
… pozwolę sobie coś napisać (może nie koniecznie w temacie):
—+++—
Zawsze większy stawiał warunki = gnębił mniejszego.
—+++—
Weźmy – dla przykładu – Miasto Lubliniec. Jako posiadacz KDR, nie mogę np.: skorzystać ze zniżek w MDK czy na basenie, i gdzie indziej co należy do Miasta Lublińca, bo nie mieszkam w Lublińcu, ale tuż “za granicą” (Na szczęście mogę korzystać z Lubiteki, ale chyba tylko, bo to podmiot miejsko-powiatowy).
—+++—
Choć , robię zakupy (no może prócz chleba codziennego) kwotowo znacząco większe w sklepach w terenie Miasta Lublińca, to kto otrzymuje procent (podatek) od tego? Bynajmniej nie gmina której jestem mieszkańcem, ale Miasto Lubliniec. (Może by wprowadzić, że przy zakupie można podać gminę z której jest kupujący, i wtedy odprowadzać podatek do tej gminy. Ciekawe ile mniej wpływu było by dla Lublińca?).
—+++—
Nie wspomnę ilu uczniów jest w szkołach średnich lublinieckich z poza Lublińca i ilu pracujących w Lublińcu z poza Miasta Lublińca, i jakie są tego “efekty”(?) dla Lublińca, a jakie dla gmin ościennych(?).
—+++—
Oczywiście to też pole do popisu dla władz powiatowych. Choć w tym przypadku(Lublińca), to … “beton i mogiła”.
—+++—
… mógłbym jeszcze kilka przykładów…
—+++—
… hm, inna sprawa, Panie Werner, kilka już razy pisał Pan o … tej “metropoli” czy jakimś tego “związku”…, i co?, …?
—+++—
A co w temacie Posłowie: Przemek i Andrzej? To Posły z Lublińca czy “Ziemi Lublinieckiej”?