Częściowa dekryminalizacja aborcji. Za nami głosowanie w Sejmie. Znamy opinie Posłów Ziemi Lublinieckiej

Częściowa dekryminalizacja aborcji. Za nami głosowanie w Sejmie. Znamy opinie Posłów Ziemi Lublinieckiej

W piątek 8 listopada, Sejm skierował do dalszych prac w komisji Projekt Uchwały, której celem ma być częściowa dekryminalizacja aborcji. Odrzucenia projektu domagali się wnioskujący posłowie Konfederacji i PiS lecz o dalszych pracach nad projektem zadecydowały głosy Polskiego Stronnictwa Ludowego, które jeszcze w lipcu głosowało przeciwko Ustawie. 

Podstawowym celem Projektu jest zmiana w Kodeksie Karnym w postaci zniesienia odpowiedzialności karnej wobec osób pomagających w procesie przerywania ciąży dokonywanej za zgodą kobiety ciężarnej.

W uzasadnieniu do projektu podkreślono jednocześnie, że karanie osób pomagających w aborcji powinno dotyczyć przypadków, w których usuwanie ciąży odbywa się bez zgody kobiety – tak, jak ma to miejsce w obecnym stanie prawnym.

Pod Projektem Ustawy podpisali się wszyscy posłowie Lewicy, część Koalicji Obywatelskiej, czworo przedstawicieli Polski 2050 oraz jedna posłanka PSL. Na liście znalazło się również nazwisko Przemysława Witka – posła Ziemi Lublinieckiej (KO), który głosował za dalszym procedowaniem zmian. Drugi z naszych posłów, głosujący za odrzuceniem projektu, Andrzej Gawron (PiS) wciąż stanowczo sprzeciwia się liberalizacji prawa aborcyjnego.

To już drugie podejście posłanek Anny Marii Żukowskiej (Lewica) oraz Doroty Łobody (KO), które składały ten projekt w lipcu. Odrzucono go jednak głosami PiS, Konfederacji i większości członków Polskiego Stronnictwa Ludowego. Nie głosowało trzech posłów Koalicji Obywatelskiej: Roman Giertych, Waldemar Sługocki i Krzysztof Grabczuk.

Jakie stanowisko w tej sprawie wyrażają Posłowie Ziemi Lublinieckiej?

Proponowana zmiana w Kodeksie Karnym wydaje się na tyle wyważona, że zasługuje na otwartą dyskusję w Parlamencie. Zgodnie z jej zapisami pomoc w przerwaniu ciąży nie będzie przestępstwem w przypadku gdy aborcja dokonana zostanie za zgodą ciężarnej. Partnerzy, matki, przyjaciółki, aktywistki nie będą karane za to, że pomogły wówczas zdobyć tabletki do aborcji farmakologicznej czy zapłaciły za wyjazd za granicę. Kodeks karny i więzienia są dla bandytów, morderców, gwałcicieli i złodziei, a nie dla partnerów i matek, którzy pomagają kobiecie w trudnej sytuacji;

– przekonuje poseł Przemysław Witek w korespondencji z lublinieckim.pl

Z kolei poseł Andrzej Gawron dał wyraz swoim poglądom w środowym wystąpieniu na mównicy sejmowej, w trakcie pierwszego czytania Projektu:

“Zabicie dziecka, gdy poczęło się pod sercem swojej mamy, to czyn okrutny. Tam dziecko powinno czuć się najbardziej bezpieczne. Poczęte dziecko ma prawo do życia tak jak każdy z nas, bez względu na kolor skóry czy to, że ktoś jest nad wyraz inteligentny, czy może chory, czy może z niepełnosprawnością, bo mamy prawo do życia z racji samego człowieczeństwa. To podstawa naszej cywilizacji, to sprawa praworządności, humanizmu, elementarnej sprawiedliwości. To sprawa życia i śmierci.

W trudnych sytuacjach zawsze można znaleźć inne dobre, moralne rozwiązanie. Dziś właśnie w Częstochowie w oknie życia znaleziono niemowlę, uratowano kolejne ludzkie istnienie, jedno istnienie. My jako posłowie, odrzucając ten projekt ustawy, możemy uratować setki, jeżeli nie tysiące istnień ludzkich. Zwracam się do wszystkich pań i panów posłów: wybierzmy życie”

– apelował poseł Andrzej Gawron.

Projekt Ustawy wraz z uzasadnieniem dostępny jest: TUTAJ [sejm.gov.pl]

źródło: sejm.gov.pl

  1. Helena

    Dziękuję bardzo Panie Julianie!
    Szczególnie wdzięczna jestem za opublikowanie wypowiedzi pana posła Andrzeja Gawrona w sprawie najważniejszej – ochrony życia człowieka! Panie pośle Andrzeju, Pana głos, jako głos odpowiedzialnego człowieka ma ogromne znaczenie – uczy odwagi w wypowiadaniu się! Ale wielkie znaczenie ma to, że MĘŻCZYZNA mówi PRAWDĘ! Tego potrzebuje dzisiejszy świat! Dziękuję!
    Panie pośle Witek, współczuję Panu jako człowiekowi. Należeć do armii “mięczaków i pozorantów” to bardzo niechlubna rola. Podoba mi się, długo już funkcjonujące określenie, że dotyczy to osób “posiadających deficyty moralne lub intelektualne”, niestety!
    Ale póki żyjemy, wszystko jest możliwe!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.