Czy pandemia ograniczyła legalne zatrudnienie cudzoziemców w woj. śląskim? Zaskakujące statystyki ZUS [2020]

Czy pandemia ograniczyła legalne zatrudnienie cudzoziemców w woj. śląskim? Zaskakujące statystyki ZUS [2020]

Jak wynika z danych ZUS, w 2020 roku wzrosła liczba cudzoziemców w ubezpieczeniu społecznym w województwie śląskim. Na koniec grudnia zarejestrowano tutaj 63 tysiące legalnie zatrudnionych obcokrajowców. To o ponad 6,2 tys. więcej niż rok wcześniej – podkreśla Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.

Co ciekawe – podobny wzrost obserwuje się w całym kraju. Do ubezpieczeń społecznych pod koniec 2020 roku zgłoszono 725 tys. osób z zagranicznym paszportem, czyli o 74 tys. więcej niż w grudniu 2019 roku.

Największy przyrost obcokrajowców na Śląsku odnotował oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Zabrzu (z 11 107 osób – w XII 2019 r. do 13 022 osób -XII 2020). Najmniejszy wskaźnik dotyczył ZUS w Częstochowie (obejmujący powiat lubliniecki), a następnie w Bielsku Białej.

Dane statystyczne Zakładu Ubezpieczeń Społecznych obejmują tylko osoby zatrudnione w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne, jak np. umowa o pracę, czy zlecenie. W tych statystykach ujęte też są osoby, które w Polsce prowadzą własną firmę – zaznacza Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Dodaje, że największą grupę wśród legalnie pracujących obcokrajowców zarówno w kraju, jak i w województwie śląskim, stanowią obywatele Ukrainy. To tendencja utrzymująca się już od kilku lat. W województwie śląskim na 63 tys. cudzoziemców ponad 50 tys. osób legitymuje się ukraińskim paszportem.

Drugą narodowością, która najliczniej przyjeżdża do naszego regionu w celu podjęcia legalnej pracy, to obywatele Białorusi – 2 tys. osób i Gruzji – 1,5 tys. osób.

Na terenie województwa śląskiego pracują jeszcze obywatele z około 100 państw, z różnych zakątków świata, czasem bardzo odległych i egzotycznych. I tak w bielskim oddziale mamy trzech Brazylijczyków, a w chorzowskim ZUS trzech mieszkańców Chile. W częstochowskim oddziale zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych jest pięciu Kameruńczyków, a w rybnickim ZUS czterech Jordańczyków, w sosnowieckim ZUS 144 Chińczyków, natomiast w zabrzańskim ZUS – sześciu Kubańczyków.

Nie udało nam się dotrzeć do szczegółowych statystyk dla powiatu lublinieckiego – Dysponujemy danymi tylko dla całego oddziału, czyli w tym przypadku dla terenu, który swoim zasięgiem obejmuje oddział ZUS w Częstochowie – pisze Beata Kopczyńska.

zdjęcie: Biuro Prasowe ZUS woj. śląskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.