Defibrylatory AED – projekt Danuty Kuciejczyk w ramach Budżetu Obywatelskiego – już na terenie Lublińca!

Defibrylatory AED – projekt Danuty Kuciejczyk w ramach Budżetu Obywatelskiego – już na terenie Lublińca!

Na Rynku Głównym, w sąsiedztwie Dworca PKP i CP “Park & Ride” oraz na terenie Stadionu Miejskiego w Lublińcu zainstalowano trzy defibrylatory służące do ratowania życia w przypadku zatrzymania krążenia.

Autorką projektu złożonego w ramach ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Lublińca jest Danuta Kuciejczyk. Koszt przedsięwzięcia sięgnął 17.623,35 złotych.

– Publicznie dostępne defibrylatory są niesamowicie ważnym elementem w dążeniu do zmniejszenia śmiertelności osób w nagłym zatrzymaniu krążenia – argumentowała w swoim wniosku Danuta Kuciejczyk. Urządzenie AED ratuje życie i jest w stanie przywrócić normalny rytm pracy serca oraz znacząco pomóc świadkowi zdarzenia w prowadzeniu akcji resuscytacyjnej. Szybkie użycie Automatycznego Zewnętrznego Defibrylatora może zwiększyć szanse przeżycia z 2% do 75%.

Urządzenia zamontowano w rejonach generujących duży przepływ ludzi oraz w miejscu, w którym nasze organizmy narażone są na intensywny wysiłek. Aparat może być używany przez osoby nieposiadające wykształcenia medycznego. Aby dobrze z niego skorzystać wystarczy krok po kroku wykonywać wszystkie komunikaty emitowane przez aparat. Co ważne, defibrylator podejmuje pracę tylko w sytuacji niezbędnie koniecznej. Po wyciągnięciu urządzenia z obudowy, uruchamia się alarm wraz zasilaniem wewnętrznym.

*       *       *

Przypomnijmy, że obok projektu “AED dla Twojego Serca”, w ostatniej edycji Budżetu Obywatelskiego zwyciężyły trzy inne propozycje, to: Miejski wybieg dla psów pod nazwą „PsiaBaza Zachód”, autorstwa Barbary Kuchenbecker (47.800,00 zł) oraz Karuzela Integracyjna na terenie Bulwaru Franciszka Grotowskiego, którą zaproponowała Anna Trzepizur (43.941,75 zł).

Jedynym wybranym projektem, który nie doczekał się jednak realizacji było “Letnie Kino Lublinieckie” obok gmachu LUBITEKI. Autorem pomysłu był radny Rady Miejskiej Damian Włodarczyk z klubu Forum Samorządu Lublinieckiego. W przeciwieństwie do pozostałych przetargów, kwoty przedstawione przez firmy w czerwcowym Zapytaniu Ofertowym wyraźnie przekroczyły sumę 18 tysięcy zabezpieczoną w budżecie Miasta na realizację Letniego Kina. Alternatywą było zatem uruchomienie plenerowego kina obok budynku MDK podczas wakacji letnich.

Lada moment poznamy zwycięzców kończącej się edycji 2020. W nocy z 5 na 6 października zakończyło się głosowanie na 9 z 12 projektów, które przebrnęły przez poprzednie etapy. Obecnie trwa weryfikacja oddanych głosów – zgodnie z zasadami konkursu, pod uwagę brane będą wyłącznie głosy mieszkańców zameldowanych na obszarze gminy Lubliniec.

Które projekty otrzymają największą liczbę głosów i zmieszczą się w kwocie 50 tysięcy?

  • Rewitalizacja obiektów historycznych
  • Kurs samoobrony dla kobiet
  • Rozbudowa parkingu przy Zespole Szkół Ogółnokształcąco-technicznych
  • Budowa profesjonalnego toru do gry w bule
  • Deszczówka dla Lublińca
  • Darmowa sterylizacja i kastracja dla kotów
  • Żywa architektura
  • Pomnik Dziecka Utraconego
  • Nasadzenie drzew i krzewów w kompleksie rekreacyjnym przy Zalewie Droniowickim

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE DOTYCĄCE PROJEKTÓW: TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.