“Dlaczego miasto pozwala na takie praktyki?”. Mieszkanka Lublińca oburzona katolicką procesją. Burmistrz odpowiada

“Dlaczego miasto pozwala na takie praktyki?”. Mieszkanka Lublińca oburzona katolicką procesją. Burmistrz odpowiada

“Panie Burmistrzu, proszę odpowiedzieć kto i na jakiej podstawie wydaje zgodę na ochronę przez policję (finansowaną z podatków) marszy katolickich procesji w teoretycznie świeckim państwie? W dniu 13.10.23 r. takowa procesja przeszła m.in ulicą Cebulskiego, blokując dojazd do tamtejszych bloków i zagłuszając spokój mieszkańców głośnym śpiewem i nie tylko. Dlaczego miasto pozwala na takie praktyki?”

– dopytuje mieszkanka podpisana jako “Oburzona” w liście skierowanym do Burmistrza Miasta Lublińca, Edwarda Maniury, w zakładce “Pytania do Burmistrza” aktualizowanej na oficjalnej stronie Urzędu Miejskiego. 

“Mieszkańcy Lublińca znani są ze swojej tolerancji wobec wszystkich, którzy niekoniecznie mają taki sam pogląd na świat. Każdy mieszkaniec miasta, w ramach obowiązującego porządku prawnego, ma prawo do uczestniczenia w uroczystościach, wiecach, pikietach czy innych formach manifestowania swojej wiary czy poglądów” – odpowiedział Burmistrz Miasta Lublińca, Edward Maniura.

Przypominał, że “zgodnie z ustawą dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, organizowanie procesji, pielgrzymek lub innych imprez o charakterze religijnym na drogach publicznych wymaga uzgodnienia, w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, z właściwymi organami administracji rządowej lub samorządowej”.

“Organy administracji publicznej – kontynuuje Burmistrz – nie wydają zgody na organizację imprez o charakterze religijnym. Warunek ustawowy procesji, o której Pani mówi, został dopełniony i tak się dzieje każdorazowo podczas organizacji uroczystości religijnych na terenie naszego miasta” – podkreślił.

“Trudno mi się wypowiadać odnośnie Policji, która mi nie podlega, natomiast zapewniam, że zabezpieczenie bezpieczeństwa mieszkańcom uczestniczącym w procesjach i świętach religijnych przez strażników Straży Miejskiej w Lublińcu, jak i strażaków lublinieckiej Ochotniczej Straży Pożarnej, będzie kontynuowane” – zapowiedział Burmistrz Miasta Lublińca Edward Maniura.

Zdjęcie powyżej: Orszak Trzech Króli w Lublińcu [dzięki uprzejmości lubliniec.info, arch. 2019]

W związku ze zbliżającą się uroczystością Wszystkich Świętych, we wtorek 31 października ulicami Lublińca przejdzie Orszak Świętych.

Czytaj również:

Lubliniec: Zmiana organizacji ruchu w rejonie cmentarzy podczas Uroczystości Wszystkich Świętych

 1. Cyt.. (Mieszkańcy Lublińca znani są ze swojej tolerancji wobec wszystkich, którzy niekoniecznie mają taki sam pogląd na świat..) chcecie poznać ich tolerancyjność ??? Zorganizujcie w piątek muzułmańskie modły na rynku lub innym publicznym miejscu lub celebrację jakiegoś żydowskiego święta.

  Odpowiedz
 2. Najpierw to niech posiadacze prawa jazdy w tej wiosce naucza się posługiwać pojazdami mechanicznym jaki poprawną obsługą chodników i przejść dla pieszych… Potem proponuje się wypowiadać w kwestii zgromadzeń publicznych…

  Odpowiedz
 3. “Oburzona” anonimowa. POdpisz się tchorzliwa kobieto swoim pełnym imieniem i nazwiskiem, później oburzaj😮

  Odpowiedz
 4. Co temu ********* się nie podoba? To niech wyprowadzi się do Palestyny to moze jej *********** i bedzie po sprawie ,. Ja jestem za takimi marszami ,i co ty na to????

  Odpowiedz
 5. Przepraszam bardzo ale Pani nie mieszka w świeckim państwie.Polska zawsze była ,jest i będzie katolicka.Bo gdyby nie Bóg to nie mieszkała by pani w Polsce ani nigdzie indziej bo by pani poprostu nie było.

  Odpowiedz
 6. P.Waldemarze, jestem mieszkanka Lublińca ponad 30 lat i proszę wierzyć,że w sprawie tolerancji wiele się zmieniło i to pozytywnie.
  Jak wspomniał p.Burmistrz każda uroczystość czy impreza że względów bezpieczeństwa wymaga pomocy służb porządkowych, bo przecież Ci którzy uczestniczą też są płatnikami podatków !
  Żyjemy w państwie demokratycznym ale już w Preambule do Konstytucji jest wskazanie,że jest oparta o wartości chrześcijańskie i ogólnoludzkie.
  Do przemyślenia dla p.Oburzonej

  Odpowiedz
 7. Jazda z Katolami i ciemnotą do Watykanu WON

  Odpowiedz
 8. Pani Malgosiu ….
  Bardzo kulturalnie tłumaczy Pani tej napastliwej istocie. Ale to nic nie da…..
  To są “resortowe dzieci” zionące opętaną , bolszewicką nienawiścią do /nie komuchów/.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.