Drewniany labirynt za 73 tysiące? TAK. Chodnik dla mieszkańców ul. Piaskowej? BRAK. Radny Damian Włodarczyk pisze do Burmistrza Lublińca

Drewniany labirynt za 73 tysiące? TAK. Chodnik dla mieszkańców ul. Piaskowej? BRAK. Radny Damian Włodarczyk pisze do Burmistrza Lublińca

Radny Rady Miejskiej w Lublińcu, Damian Włodarczyk [klub Forum Samorządu Lublinieckiego] od 2018 roku czyni starania o budowę chodnika wzdłuż ulicy Piaskowej, na 400-metrowym odcinku od skrzyżowania z ulicą Biała Kolonia do skrzyżowania z ulicą Drozdów.

W najnowszej interpelacji skierowanej do Burmistrza Edwarda Maniury nie kryje zaskoczenia, że w tym czasie miasto realizuje inne inwestycje, choć w jego uznaniu bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów w tym rejonie miasta wydaje się sprawą nadrzędną.

Dokładnie 9 września minęło 5 lat od złożenia przez panią Teresę Haberlę – ówczesną radną – interpelacji w tej sprawie z podpisami mieszkańców. Dodam, że wnioski dotyczące budowy chodnika były składane także w 2017 i 2018 roku. Ja, jako radny, składam tę interpelację od grudnia 2018 roku. Następna była w lipcu 2019 roku i kolejne w grudniu 2020 roku, oraz – razem z radną Iwoną Janic [klub Z Burmistrzem dla Lublińca] – w marcu 2021 roku – pisze Damian Włodarczyk.

Samorządowiec przywołał dotychczasowe odpowiedzi Burmistrza Edwarda Maniury, który podkreślał, że:

 • “przedmiotowe zadanie zostało ujęte w propozycjach do Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2018 – 2022” (odpowiedź z 1.08.2019 r.),
 • “aktualnie brak jest zabezpieczenia środków finansowych w budżecie miasta na wykonanie chodnika” (odpowiedź z 10.12.2020 r.),
 • “w obecnie obowiązującym Planie zadań inwestycyjnych wnioskowane zadanie nie zostało ujęte” (odpowiedź z 30.03.2021 r.)

Tymczasem – kontynuuje radny Forum – W ostatnich dwóch miesiącach następuje, np. w lipcu, wymiana nawierzchni chodnika przy ul. Grunwaldzkiej. Nadmieniam, że idąc tym chodnikiem w czerwcu bieżącego roku oceniałem jego stan jako co najmniej dobry. Koszt tej inwestycji to 58 707,90 złotych;

Kolejna inwestycja to budowa drewnianego labiryntu usytuowanego na bulwarze w okolicy ul. Spokojnej za 73 935,30 zł. Nie przeczę, jest to ciekawy miejski gadżet do zabawy, ale dla mnie priorytetem jest bezpieczeństwo dzieci idących ulicą Piaskową do szkoły, gdzie nie ma chodnika – szczególnie zimą. Nota bene, ile zim wytrzymają drewniane płotki labiryntu w kontakcie z wodą i mrozem? Może lepszym i bardziej trwałym rozwiązaniem byłby labirynt z żywopłotu zimozielonego – sugeruje Włodarczyk.

Dodaje, że wzdłuż ul. Piaskowej, pomiędzy skrzyżowaniami, zlokalizowanych jest ponad 60 posesji i 10 przecinających ją ulic – Jest to jeden z głównych ciągów komunikacyjnych w południowej dzielnicy Lublińca ze wzmożonym ruchem samochodowym, rowerowym i pieszym. Brak chodnika zmusza do poruszania się nawierzchnią drogi, co stwarza dla nich ogromne zagrożenie bezpieczeństwa, szczególnie zimą – czytamy w interpelacji.

Odpowiedzi na ostatnią interpelację udzieliła Wiceburmistrz Lublińca, Anna Jonczyk – DrzymałaWnioskowane zadanie zostanie ujęte we wnioskach do Wieloletniej Prognozy Finansowej – Przedsięwzięć Majątkowych Gminy Lubliniec na najbliższe lata. Złożona propozycja będzie rozpatrywana przy opracowywaniu projektu budżetu miasta na 2022 r. oraz Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2021 – 2030 – zapowiedziała zastępca Burmistrza.

 1. Bardzo potrzebna inwestycja, chodniki w naszym mieście to pomijany temat … liczą się samochody, nikt z radnych nie myśli o dzieciach idących do szkoły i bezpiecznej drodze , należy wydzielić ruch pieszych od kołowego. Nawet pozwala się na nasadzenia kolczastych roślin na poboczu drogi przy szkole.

  Odpowiedz
 2. Nazwijcie to tęczowy chodnik albo chociaż niebinarna chodniczka a Pani wiceburmistrz zaangażuje się rękami i nogami…..

  Odpowiedz
 3. Radny Włodarczyk pewnie nie doszedł do końca ul Grunwaldzkiej przed remontem albo kłamie mówiąc że w czerwcu ten chodnik był w dobrym stanie. Chodnik na odc. między skrzyżowaniem z ul. Cyrana a ul. 74GPP był w stanie fatalnym i naprawdę wymagał naprawy. Płyty chodnikowe wokół studzienek pozapadane, pokrzywione, sterczące stwarzały
  niebezpieczeństwo dla pieszych. Po deszczach w dziurach (było ich wiele) tworzyły się głębokie kałuże. Remont był konieczny. W żaden sposób nie neguję potrzeby wybudowania chodnika na Piaskowej ale wydaje mi się że argument dobrego chodnika na Grunwaldzkiej jest niewłaściwy.

  Odpowiedz
 4. Faktycznie jak wynika z załączonego zdjęcia ruch samochodowy i pieszy jest spory.

  Odpowiedz
 5. Tu może tylko pomóc stała felietonistka pani Hela.

  Odpowiedz
 6. A co z chodnikiem na kochanowskiego i opolskiej ? Dzieci chodzą tędy do szkoły, a mieszkańcy do kościoła. Przy kochanowskiego jest przedszkole. Może któryś radny zainteresuje się tym tematem.

  Odpowiedz
 7. Popieram wniosek.Mam wrażenie , że nasze władze zapomniały o istnieniu południowej części Lublińca . Mieszkańcy ul.Armii Krajowej końcowej jej części nie mają wytyczonej drogi dojazdowej ,a co dopiero mówić o chodniku.

  Odpowiedz
 8. przecież tam żadnego ruchu nie ma

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.