Droniowice: Wielkie wyróżnienie za aktywność!

Droniowice: Wielkie wyróżnienie za aktywność!

Znamy oficjalne wyniki konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy w powiecie lublinieckim. Wyboru dokonano w trakcie niedawnych Dożynek Powiatowych. Najpiękniejszym dziełem okazała się korona z Droniowic. Sukces niewielkiego sołectwa do efekt wyjątkowej aktywności tutejszych mieszkańców, nie tylko w przededniu Święta Plonów.

Sołectwo Droniowice reprezentowało w Lublińcu Gminę Kochanowice – w uroczystym korowodzie wzięli udział strażacy z tutejszej OSP oraz Genowefa Wieczorek, która od ośmiu lat sprawuje funkcję sołtysa Droniowic – Jestem bardzo wdzięczna wszystkim mieszkańcom sołectwa, którzy od około pół roku pracowali nad przygotowaniem wieńca. Mam nadzieję, że takie wyróżnienie wpłynie na promocję naszej wsi. Pomimo, iż Droniowice liczą sobie nieco ponad 300 mieszkańców, jesteśmy społecznością aktywną. Robimy znacznie więcej w trakcie całego roku – zauważa pani sołtys w rozmowie z Lublinieckim.pl.

Na drugiej pozycji znalazł się wieniec z Jeżowej, delegowany przez Gminę Ciasna. Trzecie miejsce przyznano sołectwu Psary z Gminy Woźniki. Ocen poszczególnych wieńców dokonało jury w składzie: Marian Malitowski – przedstawiciel lublinieckich rolników, Jerzy Cyrulik – Przewodniczący Rady Powiatu oraz Monika Klimza- Gryc – magister sztuki, pracująca na co dzień Miejskim Domu Kultury w Lublińcu.

Rzeczywiście – mieszkańcy sołectwa Droniowice podejmują rozmaite inicjatywy, dzięki czemu przyczyniają się do rozwoju wsi lecz nie zawsze mówi się o tym głośno. Miejscowi uczestniczą w remontach m.in. w lokalnym “Domu Spotkań”. Prowadzą prace pielęgnacyjne na tutejszych terenach zielonych. Sięgają również po środki zewnętrzne i przeznaczają zdobyte finanse na kolejne projekty. Po wyróżnieniu na Dożynkach Powiatowych, przed Genowefą Wieczorek i społecznością Droniowic kolejne, wielkie wydarzenie – to właśnie w ich miejscowości, 9 września, odbędą Dożynki Gminy Kochanowice. Oficjalny plakat TUTAJ.

Zwycięstwo sołectwa w konkursie koron wpisuje Droniowice w bogatą historię tego pięknego zwyczaju. Wicie wieńców od zawsze towarzyszy obrzędom dożynkowym, obchodzonym już w czasach przedchrześcijańskich. Wieńce budowano ze zbóż, ubogacając je kiściami czerwonej jarzębiny, orzechami, owocami, kwiatami i kolorowymi wstążkami. Miewały zwykle kształt wielkiej korony. Umieszczano w nich niekiedy żywe lub wystrugane z drewna kogutki, kaczuszki lub małe gąski. Ptactwo to miało symbolicznie zapewnić zdrowy i piękny przychówek gospodarski.

Wieniec dożynkowy uosabiał wszystkie zebrane plony i urodzaj, dlatego nazywano go również plonem. Swego czasu niosła go na głowie lub wyciągniętych rękach najlepsza żniwiarka, bywało, że z pomocą innych żeńców. Za nią postępował orszak odświętnie – czyli czysto – ubranych żniwiarzy, niosących na ramionach przybrane kwiatami, wyczyszczone kosy i sierpy. Pomimo zmieniających się czasów tradycja wieńców dożynkowych, na szczęście, przetrwała do dzisiaj…

Zdjęcie: GCKiI Kochanowice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.