Dzień Strażaka i obchody 30-lecia Państwowej Straży Pożarnej w Komendzie Powiatowej w Lublińcu [audio]

Dzień Strażaka i obchody 30-lecia Państwowej Straży Pożarnej w Komendzie Powiatowej w Lublińcu [audio]

W poniedziałek 30 maja, w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Strażaka. W tym roku uroczystości wiązały się również z 30-leciem powołania Państwowej Straży Pożarnej.

Po złożeniu meldunku o rozpoczęciu uroczystości Śląskiemu Komendantowi Wojewódzkiemu PSP nadbryg. Jackowi Kleszczewskiemu przez mł. bryg. Wojciecha Kwapienia, wprowadzeniu pocztu sztandarowego w obsadzie: mł. bryg. Robert Mazur, asp. sztab. Michał Kamiński, sekc. Dominik Jankowski, nastąpiło podniesienie flagi państwowej i odegranie Hymnu Państwowego – poczet sztandarowy tworzyli: mł. kpt. Paweł Gajowski, mł. asp. Maciej Dodat oraz mł. ogn. Rafał Gajowski.

Po przywitaniu zaproszonych gości st. bryg. Janusz Bula – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu, nawiązał do 30 rocznicy powołania PSP – Te decyzje zapoczątkowały szereg zmian. Były punktem wyjścia i umożliwiły systematyczną transformację straży działającej w ramach starych struktur w nowoczesną, funkcjonalną i skuteczną formację ratowniczą jaką jest dzisiaj PSP. Odtąd już nie tylko pożary były główną areną zmagań strażaków ale również akcje związane z ratownictwem technicznym, chemicznym, wodnym czy medycznym. Usuwamy również skutki anomalii pogodowych i klęsk żywiołowych – przypomniał komendant Bula.

W swoim wystąpieniu podkreślił ogromną rolę zawodowych i ochotniczych straży pożarnych w ratowaniu życia, zdrowia i mienia porównując działania sprzed 30 lat z dniem dzisiejszym. Jeśli chodzi powiat lubliniecki, w 1992 roku odnotowano 193 akcje, z czego 75% stanowiły pożary. Poprzez rozwój jednostek, strażacy byli zdolni do wielokierunkowego interweniowania w ubiegłorocznych, rekordowych 1 391 zdarzeniach, gdzie pożary stanowiły już 12 procent – To efekt naszego wspólnego działania – mówił Janusz Bula, dziękując za wsparcie przedstawicielom władz centralnych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych, jednostkom OSP, a także wszystkim zaprzyjaźnionym instytucjom i podmiotom prywatnym.

Od ponad dwudziestu lat mamy przyjemność obserwować jak zmieniają się i rozwijają nasze oddziały. Dziękujemy wam za wszelkie działania i mam nadzieje, że przez kolejne lata nadal będziemy wspierać was jako samorząd – podkreślił w swoim wystąpieniu, reprezentujący wójtów i burmistrzów, Starosta Lubliniecki – Joachim Smyła.

Współpraca z komendą powiatową i wojewódzką układa się doskonale – zaznaczył Dawid Smol, dyrektor Biura Poselskiego Posła na Sejm RP Andrzeja GawronaW minionych trzydziesty latach byliśmy świadkami wielu interwencji, które pozostały w naszej pamięci. Dzięki temu wiemy, że zawsze możemy liczyć na strażaków z jednostek państwowych i ochotniczych – dodał radny Rady Powiatu.

Dla wielu funkcjonariuszy 30 lat istnienia Państwowej Straży Pożarnej to właściwie całe dorosłe życie. W tym czasie bardzo wiele się zmieniło, nie tylko jeśli chodzi o straż państwową ale również ochotniczą. Ta granica coraz bardziej się rozmywa – dotyczy to nawet tych jednostek, które nie wchodzą w skład Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego, gdzie uwidacznia się coraz bogatsze wyposażenie a sami druhowie udoskonalają swoje umiejętności poprzez szkolenia. Ten postęp możemy zaobserwować dzisiaj w każdej dziedzinie ratownictwa – przyznał Krzysztof Strzoda, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

System i otoczenie tworzą ludzie, a patrząc na państwa – są to ludzie znakomici, którzy wspólnie pochylają się nad naszym wspólnym dobrem jakim jest bezpieczeństwo. W województwie śląskim, w kraju i na świecie tworzycie elitę. Kiedyś my się uczyliśmy, obserwowaliśmy poziom wyszkolenia w innych krajach. Byliśmy tym zauroczeni. Teraz to my dysponujemy wiedzą i sprzętem – m.in. nowymi samochodami, które trafiły już do połowy jednostek na terenie kraju – stawiającym nas w czołówce. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia setek instytucji. To wszystko przyciąga nowych chętnych, chcących wstąpić w struktury straży pożarnej. Potrzebujemy jednak jeszcze większej integracji, powrotu do wspólnych i bezpośrednich spotkań, które dzisiaj ograniczone są przez informatyzację – apelował nadbryg. Jacek Kleszczewski – Śląski Komendant Wojewódzki PSP w Katowicach, dziękując za wsparcie rodzinom strażaków.

W trakcie poniedziałkowych uroczystości druhowie z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu odebrali prestiżowe odznaczenia i awanse do wyższych stopni służbowych [lista poniżej]. Okolicznościowe wyróżnienia otrzymali również zaproszeni goście. KP PSP Lubliniec wzbogaciła się o nowy sprzęt, ufundowany i przekazany w trakcie obchodów przez sponsorów. Po zakończeniu apelu zebrani zwiedzili interaktywną salę edukacyjną “Ognik”. Zwieńczeniem spotkania była tradycyjna, pyszna, strażacka grochówka!

Zaproszenie do udziału w obchodach przyjęli m.in. nadbryg. Jacek Kleszczewski – Śląski Komendant Wojewódzki PSP w Katowicach, Marcin Woś – reprezentujący europoseł Jadwigę Wiśniewską, Dawid Smol – reprezentujący posła na Sejm RP Andrzeja Gawrona, komendanci zaprzyjaźnionych jednostek PSP z Częstochowy, Kłobucka, Tarnowskich Gór, Piekar Śląskich i Siemianowic Śląskich, dowódca Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu – płk Wojciech Danisiewicz wraz z delegacją, kapelan JWK ks. mjr Przemysław Tur, Komendant Powiatowy Policji w Lublińcu – kom. Dariusz Gajzler, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP – dh Krzysztof Strzoda wraz z komendantami gminnymi OSP, Starosta Lubliniecki – Joachim Smyła, przewodniczący Rady Powiatu w Lublińcu – Krzysztof Olczyk, wójtowie oraz burmistrzowie gmin i miast powiatu lublinieckiego: Edward Maniura, Iwona Burek, Joanna Wons – Kleta, Krzysztof Bełkot, Ireneusz Czech, Zbigniew Seniów, a także sekretarz miasta Woźniki – Magdalena Jarosz – Wawrzyńczak.

W uroczystości wzięli udział: dyrektorowie Zakładów Karnych: w Herbach, mjr Przemysław Stęczniewski i w Kluczborku, mjr Damian Zamoski, Nadleśniczy: Nadleśnictwa Lubliniec – Zbigniew Znojek, Nadleśnictwa Koszęcin – Adam Chudzik, Nadleśnictwa Herby – Robert Gorzelak, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Lublińcu – Włodzimierz Charchuła, asystent dyrektora ds. Ratownictwa Medycznego – Henryk Nieroba, duszpasterz lublinieckich strażaków – ks. prałat Antoni Zając, duszpasterz Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów – o. Tomasz Maniura, dyrektor Ośrodka Rehabilitacyjnego w Rusinowicach – ks. Kazimierz Tomasiak, diecezjalny kapelan PSP i OSP Diecezji Gliwickiej – ks. Piotr Faliński, komendant Hufca ZHP Lubliniec – hm. Mariusz Maciów, zastępca dyrektora Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk – Tomasz Janikowski, przedstawiciele zarządów instytucji, firm i zakładów pracy wspierający KP PSP Lubliniec, emerytowani strażacy i byli komendanci jednostki – m.in. bryg. Marian Nocuń i st. bryg. Michał Chrząstek, przedstawiciele struktur NSZZ Solidarność PSP Lubliniec, podopieczni Przedszkola “Stebluś” wraz z wychowawcami, młodzież z klasy hotelarskiej ZSOT Lubliniec oraz przedstawiciele mediów.

BRĄZOWĄ ODZNAKĄ ”ZASŁUŻONY DLA OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ” ODZNACZENI ZOSTALI:

mł. bryg. SIEK Krzysztof
asp. sztab. JĘDRYKA Rafał

BRĄZOWYMI MEDALAMI ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA ODZNACZENI ZOSTALI:

mł. kpt. GAJOWSKI Paweł
mł. asp. BRODEK Sebastian

Marcin BRYŁKA – Brązowy Krzyż Zasługi za ofiarną służbę, niesienie pomocy oraz działalność charytatywną.

AWANSE:
Do stopnia aspiranta sztabowego awansowany został:
st. asp. Kulej Marcin
Do stopnia starszego ogniomistrza awansowany został:
ogn. Murgot Sławomir
Do stopnia ogniomistrza awansowany został:
mł. ogn. Tabor Stanisław
Do stopnia młodszego ogniomistrza awansowani zostali:
st. sekc. Bola Marcin
st. sekc. Ulfik Paweł
Do stopnia sekcyjnego awansowani zostali:
st. str. Drynda Kamil
st. str. Korkus Halina
st. str. Majer Adrian
st. str. Stolarski Bartosz

Do stopnia młodszego brygadiera awansowani zostali:
st. kpt. Chmurak Piotr,
st. kpt. Mazur Robert
Do stopnia starszego kapitana awansowany został:
kpt. Pagórek Sebastian
Do stopnia kapitana awansowany został:
mł. kpt. Skubała Piotr.

Za wzorową postawę i wysokie osiągnięcia w realizacji zadań służbowych, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej wyróżnił, okolicznościowym dyplomem: mł. bryg. Marcina ŚMIAŁKOWSKIEGO

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej wyróżnił dyplomem za wzorową postawę i wysokie osiągnięcia w realizacji zadań służbowych Pana st. bryg. Janusza Bulę.

W uznaniu zasług na rzecz ochrony przeciwpożarowej Powiatu Lublinieckiego Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, decyzją z dnia 22 kwietnia 2022 roku przyznał nagrodę pieniężną st. ogn. Marcinowi Bryłce.

Śląski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej za wzorowe wykonywanie zadań służbowych i szczególne osiągnięcia w służbie, realizację zadań wymagających znacznego nakładu pracy, decyzją z dnia 29 kwietnia 2022 roku przyznał nagrodę pieniężną Pani:
asp. Jolancie Kisow – Dziembala.

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu przyznał z okazji Dnia Strażaka nagrody pieniężne dla 65 strażaków tutejszej Komendy.

* Część odznaczeń wręczono lub zaplanowano do wręczenia w trakcie innych uroczystości organizowanych na szczeblu wojewódzkim lub krajowym.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.