Dziś Barbórka! Poseł Andrzej Gawron pozdrowił górników.

Dziś Barbórka! Poseł Andrzej Gawron pozdrowił górników.

4 grudnia – to jedna z najważniejszych dat dla pracowników branży górniczej. Tego dnia kościół wspomina św. Barbarę – patronkę trudnej pracy i dobrej śmierci. Szczególną więź z Barbórką odczuwają mieszkańcy Górnego Śląska, a więc regionu bliskiego społeczności Lublińca. Dlatego więc, jak co roku, Poseł Ziemi Lublinieckiej, Andrzej Gawron przekazał życzenia górnikom.

Z okazji Barbórki, wszystkim Górnikom składam najserdeczniejsze życzenia! Żeby szychta, zawsze mijała Wom bezpiecznie. Bożego Błogosławieństwa, opieki Świętej Barbary i wielu chwil spędzonych w gronie kochających bliskich. Szczęść Wam Boże! – napisał parlamentarzysta.

Zgodnie ze zwyczajem, górnicze święto rozpoczyna się porannym nabożeństwem. Górnicy, ubrani w galowe mundury i czapki z pióropuszami, organizują pochody ulicami miast. Nieodzownym elementem parady jest orkiestra dęta oraz hymn górników śpiewany przez uczestników pochodu. Na okoliczność święta, podczas uroczystości, przyznawane są odznaczenia dla zasłużonych górników. Odbywają się również koncerty, akademie i wystawy.

Nie brakuje przy tym okazji do… zasłużonego świętowania. Barbórkowe wieczory to czas hucznych zabaw, w których uczestniczą całe rodziny. Ciekawą tradycją są tzw. karczmy piwne, a więc spotkania gwarków – starych i młodych górników. Górnicy dzielą się wówczas na “stare strzechy” i “nowe strzechy”, w zależności od doświadczenia zawodowego. Siedząc przy dwóch stołach rywalizują między sobą. Podczas spotkań gwarków również obowiązuje strój galowy. Każda niedoskonałość w ubiorze karana jest koniecznością wypicia… piwa z solą lub zakuciem w dyby.

W 1990 roku, w sektorze górniczym zatrudnionych było 388 tysięcy ludzi. Na koniec roku 2017 w branży pracowało 82.717 osób.

 

Starszy artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.