Fenomen z Koszęcina.

Fenomen z Koszęcina.

19 stycznia (piątek) o godzinie 18:00 w Koszęcinie wystąpią aktorzy z grupy “ALe TeatR”. Formacja, działająca na co dzień w miejscowym Domu Kultury, zaprezentuje się w tutejszej sali widowiskowej z dwoma sztukami komediowymi Aleksandra Fredry.

Działająca od października 2014 roku grupa teatralna “ALe TeatR” to wyjątkowy fenomen, nie tylko w obrębie powiatu lublinieckiego ale też w całym regionie. Artyści – amatorzy, którzy na co dzień pracują w swoich zawodach, spotykają się w Domu Kultury, przygotowując spektakle pod okiem reżyserki, Aliny Szczepanowskiej. Urok aktorów z Koszęcina polega na tym, że sięgają oni po trudne dzieła znanych autorów – dzięki temu “ALe TeatR” zyskuje szacunek lokalnej społeczności oraz uznanie wielbicieli teatru w innych miejscowościach.

Pierwszą sztuką wystawioną przez grupę było: “Słowo Agnieszki Osieckiej” – przedstawienie oparte na utworach słynnej poetki, aktorki i dziennikarki. Dla członków zespołu był to skok na głęboką wodę, a przygotowania trwały niemal pół roku. Debiut okazał się jednak wielkim sukcesem. W ślad za nim poszły kolejne występy, nie tylko w Koszęcinie. W miarę upływu czasu “ALe TeatR” urozmaicał swój repertuar, trafiając do widzów w każdym przedziale wiekowym. Dzisiaj trudno byłyby wyczuć puls koszęcińskiego Domu Kultury bez aktorów, którzy stanowią swoistą aortę w funkcjonowaniu placówki.

Co zobaczymy 19 stycznia w Koszęcinie? Dwie, jednoaktowe komedie autorstwa Aleksandra Fredry. Pierwsza z nich to “Świeczka zgasła”. Główni bohaterowie sztuki, kobieta i mężczyzna, podróżują wspólnie pocztowym dyliżansem, a po jego niegroźnym wypadku są zmuszeni spędzić razem trochę czasu w bardzo skromnej, zimnej i ciemnej chatce. Humor sztuki polega na skontrastowaniu dwóch zupełnie odmiennych etapów ich relacji. Początkowo, gdy nie widzą swoich twarzy i mają o sobie zdecydowanie niekorzystne wyobrażenia, traktują się bardzo obcesowo. Sytuacja zmienia się diametralnie, gdy zauważają, że są dla siebie nawzajem bardzo atrakcyjni.

W drugiej sztuce, pod nazwą “Z jakim się wdajesz, takim się stajesz”, widzowie przeniosą się do małego, obskurnego galicyjskiego miasteczka. Fredro wnika w miłość dwóch małżeństw, które napotykają na rozmaite przeszkody. Dziwne zachowanie mężów zaczyna budzić niepokój żon. Przyczynę zmian odkrywa bystra służąca Justysia, wszczynając alarm. Kobiety postanawiają działać…

Obsada: Ewa Brodowy, Celina Gawenda, Halina Jaksik, Ewa Kupiak, Pelagia Matuszek, Jolanta Poks – Stawińska, Tomasz Pawluk. Reżyseria: Alina Szczepanowska. Cena biletu: 15 złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.