Flaga Polski wepchnięta w komin. Prokuratura: “To uczczenie a nie znieważenie święta”.

Flaga Polski wepchnięta w komin. Prokuratura: “To uczczenie a nie znieważenie święta”.

Powracamy do kontrowersyjnego zdarzenia, o którym pisaliśmy 4 maja. Nieznany sprawca umieścił Flagę Polski w kominie niezamieszkałej posesji w Sierakowie Śląskim. Przedstawiciele sołectwa zgłosili sprawę na policję, która pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Lublińcu, prowadziła postępowanie przygotowawcze w sprawie publicznego znieważenia symbolu narodowego.

W końcówce maja Prokuratura umorzyła śledztwo. Dotarliśmy do treści uzasadnienia tej decyzji.

Do zdarzenia doszło w nocy z 3 na 4 maja. 69-letnia właścicielka nieruchomości poinformowała władze sołectwa o skandalicznym czynie popełnionym na terenie posesji zlokalizowanej w samym centrum miejscowości. Budynek od wielu lat stoi pusty, w tyle znajduje się nieoświetlone podwórze. W uznaniu mieszkanki – ktoś musiał wspiąć się na dach, ponieważ nie ma innego sposobu aby dostać się do komina. Wcześniej, na terenie posesji nie znajdowała się flaga państwowa, wywieszona na okoliczność Świąt 3 Maja oraz Dnia Flagi RP – musiała ona zostać przyniesiona i umieszczona w kominie.

W uzasadnieniu decyzji o umorzeniu śledztwa z dnia 30 maja Prokuratura Rejonowa w Lublińcu wskazuje, że – Przez znieważenie należy rozumieć działanie intencjonalne, mające na celu wyrażenie lekceważenia dla polskich symboli narodowych, np. zerwanie i podeptanie, słowne ośmieszanie lub wyrażanie pogardy. Natomiast zniszczenie lub uszkodzenie to naruszenie substancji tych znaków. Należy zauważyć – uzasadnia Prokuratura – że zawieszenia flagi dokonano w czasie obchodzonego w Polsce w dniu 2 maja Święta Flagi. Można domniemywać, że zamiarem sprawcy nie było jej znieważenie a wręcz odwrotnie, czyli jej uczczenie – W uznaniu Prokuratury czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego. Przedstawiciele sołectwa rozpatrują decyzję o zażaleniu na decyzję Prokuratury Rejonowej w Lublińcu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.