Funkcjonariusze Zakładu Karnego w Herbach i OZ w Lublińcu oddali 8,5 litra krwi w ramach akcji “Nasza Krew – Nasza Ojczyzna”

Funkcjonariusze Zakładu Karnego w Herbach i OZ w Lublińcu oddali 8,5 litra krwi w ramach akcji “Nasza Krew – Nasza Ojczyzna”

Kilkudziesięciu funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Herbach i Oddziału Zewnętrznego w Lublińcu na co dzień oddaje krew, aby wspomóc potrzebujących – tej formy wsparcia udzielają już od wielu lat.

Nikt nie zliczy, ilu w tym czasie chorym uratowali zdrowie i życie. Herbscy więziennicy niechętnie rozmawiają o tej formie pomocy niesionej innym ludziom. Uważają to za coś naturalnego i twierdzą, że “nie ma o czym mówić” – przyznaje mjr Izabela Kapkowska, rzecznik prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Herbach.

Ta wspaniała postawa, pełna oddania i zarazem skromności, zasługuje jednak na uznanie.

W ostatnim okresie funkcjonariusze wsparli ogólnopolską akcję służb mundurowych “Nasza Krew – Nasza Ojczyzna”, oddając ponad 8,5 litra krwi w dniach od 24 października do 23 grudnia 2022 roku.

Od 11 lat w akcję, zainicjowaną przez Straż Graniczną, włączają się przedstawiciele Służby Mundurowej – m.in. funkcjonariusze Policji, Służby Więziennej, Biura Ochrony Rządu czy Straży Miejskiej (w 2022 roku około 3000 osób). Dla poszczególnych służb jest to jedna z form uczczenia Narodowego Święta Niepodległości.

Podczas poprzednich edycji, w latach 2012-2020, krwiodawcy przekazali do Narodowego Centrum Krwi łącznie 13 450 litrów krwi i jej składników, w tym 4 010 litrów wypłynęło z szeregów Straży Granicznej [dane: strazgraniczna.pl]

Oddawanie cząstki naszego życia – krwi, to nie tylko bezcenny dar przekazany drugiemu człowiekowi i ratujący życie, ale forma nowoczesnego patriotyzmu. To też pasja i szlachetny nałóg. Krwiodawcy z herbskiej i lublinieckiej jednostki w 2022 r. oddali łącznie ponad 47 litrów krwi – podsumowuje Izabela Kapkowska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.