Geneza herbu miasta Woźniki.

Geneza herbu miasta Woźniki.

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią – w oparciu o zbiory pana Jerzego Parysa, kontynuujemy przegląd herbów miejscowości, gmin i przysiółków położonych na terenie powiatu lublinieckiego. Tym razem zaglądamy do Woźnik. 

W roku 1241 po najeździe Mongołów zniszczony został gród na Górze Grojec, a tamtejsza ludność osiedliła się na terenie Woźnik. Po roku 1270 miejscowość otrzymuje prawa targowe, natomiast pełne prawa miejskie potwierdzone są w dokumentach z 1386 roku. Miasto w średniowieczu znajdowało się przy jednej z odnóg szlaku handlowego między Krakowem a Wrocławiem, prowadzącej ze Sławkowa do Poznania. Od 1310 roku na jego obszarze znajdował się urząd celny.

Herb miasta – na błękitnym polu tarczy herbowej, pół koła i pół orła górnośląskiego (oba złote). O ile sprawa z orłem jest prosta (w górnośląskiej heraldyce jest to symbol praw miejskich otrzymanych od księcia), to połówka koła była różnie interpretowana i najbardziej utarła się wersja, że pochodzi ona od nazwy miasta Woźniki co w starosłowiańskim miało oznaczać ludność zajmującą się transportem czyli w dzisiejszej polszczyźnie brzmiałoby to Przewoźnicy.

Źródło: “Herbarz Ziemi Lublinieckiej”, J. Parys, 2005.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.