Gmina Ciasna: Podwyżki nie ominą mieszkańców.

Gmina Ciasna: Podwyżki nie ominą mieszkańców.

W środę odbyła się druga Sesja Rady Gminy Ciasna. W głosowaniach nad przyszłorocznymi stawkami podatkowymi oraz opłatami za wywóz odpadów, pobór wody i odprowadzenie ścieków, radni przypieczętowali podwyżki we wszystkich tych sektorach. Internauci nie kryją niezadowolenia. Wójt Gminy Ciasna, Zdzisław Kulej, tłumaczy decyzję o wdrożeniu podwyżek.

Mieszkańcy sięgną głębiej do kieszeni przy kolejnej opłacie za wywóz odpadów komunalnych – jeśli chodzi o śmieci segregowane, kwota wzrosła z 8,50 zł do 14,50 zł na jednego mieszkańca posesji. W przypadku śmieci niesegregowanych, tutaj również trzeba liczyć się z podwyżką – z 17.00 zł do 30,00 złotych. Takie rozwiązane wprowadzono jednak na okres trzech miesięcy. W tym czasie Gmina Ciasna będzie przygotowywać się do nowego, dużego przetargu, który być może pozwoli na obniżkę.

Wzrost stawek dotyczy również opłat za wodę i ścieki. Pamiętajmy jednak, że organem regulującym ceny jest Państwowe Gospodarstwo Wodne “Wody Polskie”, powstałe 1 stycznia tego roku. Zaznaczmy też, że gmina realizuje dopłaty do narzuconych taryf, odciążając obywateli od opłat całościowych. Problem w tym, że po środowym głosowaniu dopłaty będą niższe, co automatycznie odbije się na portfelach mieszkańców.

Stawka za pobór 1m3 wody, ustalona przez Wody Polskie, wynosi 6,70 zł – dopłata gminy uległa zmniejszeniu ze 1,60 zł do 1,00 zł. W przypadku odprowadzania ścieków – stawka sięga dziś 16,66 zł za 1m3 – dotychczasowa kwota dopłacana przez gminę – 9,50 zł, zmniejszona została do 8,50 złotych. Nie trudno dociec, że różnica, która nastąpiła w dopłatach, przesunięta została do domowych budżetów mieszkańców.

Kolejne podwyżki dotyczą stawek podatkowych. Kwota za 1m2 powierzchni budynków mieszkalnych wzrosła z 0,75 do 0,76 zł. Jeśli chodzi o budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, stawka uległa zmianie z 21,00 zł do 21,90 zł. Jeśli chodzi o grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, kwota wzrosła z 0,89 zł do 0,92 zł za 1m2 powierzchni. Stawka za 1m2 powierzchni pod zbiornikami wodnymi wzrosła z 4,63 do 4,71 zł. Pozostałe grunty to wzrost z 0,35 zł do 0,37 zł.

Wieść o podwyżkach bardzo szybko natrafiła komentarze internautów – Ktoś tu myśli, że mieszkańcy to chyba gęsi i rozumu nie mają a ktoś tu chyba chce dziurę w budżecie łatać. W Warszawie jest taniej – komentuje Marcin – Niedługo wypłaty braknie na opłaty – dodaje Kamil – To jest żart? – pyta wprost Iwona.

Mieszkańcy powinni zrozumieć, że rozwój i kondycja finansowa gminy uzależnione są od wielu czynników zewnętrznych. Wymienię tu chociażby ostatni wzrost cen za pobór prądu. Sięgnął on aż 65%, a przecież na terenie gminy wiele urządzeń zasilanych jest prądem – tłumaczył Wójt Gminy Ciasna, Zdzisław Kulej w trakcie środowej Sesji – W ostatnich miesiącach doszło również do gwałtownych zmian w procedurach przetargowych. Ceny oferentów poszły w górę, np. ze względu na wzrosty cen w branży budowlanej. Gminy muszą szukać dodatkowych pieniędzy aby wyłaniać wykonawców. Utrzymanie nowych obiektów, np. sieci kanalizacyjnej również wymaga zwiększonych kosztów. Wychodzę jednak z założenia, że kto nie inwestuje, ten cofa się w tył – przyznał Wójt Zdzisław Kulej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.