![Gmina Kochanowice: Za nami Święto Kwitnącego Różanecznika oraz Święto Ciapkapusty [ZDJĘCIA] Gmina Kochanowice: Za nami Święto Kwitnącego Różanecznika oraz Święto Ciapkapusty [ZDJĘCIA]](http://lubliniecki.pl/wp-content/uploads/2023/06/Jubilusz-KGW-Pawełki-1-420x275.jpg)
Święto Kwitnącego Różanecznika oraz Święto Ciapkapusty to jedne z najważniejszych imprez w corocznym kalendarzu wydarzeń Gminy Kochanowice. Festyny i towarzyszące im atrakcje cieszą się dużą popularnością mieszkańców powiat lublinieckiego oraz osób z dalszych zakątków.
Zarówno Święto Kwitnącego Różanecznika, jak i Święto Ciapkapusty związane jest z bogatą historią i tradycjami kultywowanymi w najbliższej okolicy Kochanowic.
Różaneczniki wizytówką gminy
“W głębi lasów obrębu Kochanowice Nadleśnictwa Herby zlokalizowane jest blisko półhektarowe stanowisko różanecznika Katawbijskiego. Z początkiem czerwca te wysokie, ponad stu letnie krzewy zakwitają obficie wzbudzając zachwyt odwiedzających je osób. Zostały posadzone w związku z zakładaniem ogrodu przypałacowego hrabiego Ballestrema w Kochcicach. Znajdują się na trasie ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej “Na Brzozę” i są objęte ochroną jako pomnik przyrody.
Rokrocznie w okresie kwitnienia krzewów gmina Kochanowice, w granicach której znajduje się stanowisko, organizuje Święto Kwitnącego Różanecznika. W oddalonej o kilka kilometrów od stanowiska miejscowości Pawełki odbywają się koncerty, występy grup artystycznych, zabawy taneczne i zajęcia dla dzieci” [źródło: herby.katowice.lasy.gov.pl]
Ciapkapusta z pokolenia na pokolenie
“Na podstawie informacji uzyskanych z przeprowadzonych wywiadów z mieszkańcami gminy Kochanowice można stwierdzić, że ciapkapusta była przygotowywana na tym terenie już od końca XIX wieku. Inne nazwy tego dania to panszkraut, ciaprówa, ciapraka (dwa ostatnie określenia wzięły się od śląskiego, gwarowego określenia błota – zapewne przez podobieństwo w konsystencji). Ciapkapusta była i nadal jest potrawą bardzo popularną ze względu na fakt, że jest bardzo łatwa i szybka do przygotowania, a przy tym bardzo sycąca. Było to istotne, zwłaszcza dla ludzi, którzy przez większość dnia pracowali fizycznie, np. biorąc udział w pracach polowych.
Ponadto w gminie Kochanowice prawie każde gospodarstwo miało swój zagon kapusty czy ziemniaków, a nierzadko własny chów zwierząt, zwłaszcza trzody chlewnej. Wszystkie produkty potrzebne do wykonania tej potrawy były zatem bardzo łatwo dostępne. Ciapkapusta była daniem obiadowym, przyrządzanym w tygodniu, bez specjalnej okazji i podawanym zazwyczaj jako dodatek do mięs, np. pieczonych lub gotowanych żeberek” [źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, gov.pl]
Od kilku lat jednym z patronów medialnych Święta Kwitnącego Różanecznika i Święta Ciepkapusty jest portal Lubliniecki.pl
Zobacz zdjęcia z tegorocznych edycji [dzięki uprzejmości Gminnego Centrum Kultury i Informacji w Kochanowicach]