Gmina Woźniki wypowiada wojnę nielegalnym składowiskom odpadów. 24-latek w rękach policji.

Gmina Woźniki wypowiada wojnę nielegalnym składowiskom odpadów. 24-latek w rękach policji.

Gruz, lekarstwa, zużyty sprzęt RTV i AGD czy meble… to tylko część śmieci, które, zwłaszcza na terenach leśnych i rolnych, tworzą dzikie wysypiska. Taki przypadek zlokalizowano w Woźnikach, gdzie policja ujęła miejscowego sprawcę.

Urząd Gminy zapowiada walkę z procederem, informując, że okoliczne rejony objęte będą mobilnym monitoringiem, mającym powstrzymywać nieodpowiedzialnych delikwentów i wspomóc działania policji.

Wpłynęło do nas zawiadomienie o zaśmiecaniu terenu w Woźnikach. Ustaliliśmy winnego. Okazało się, że resztki zboża, ceramikę, elementy meblowe, a nawet samochodowe, podrzucał 24-letni mieszkaniec tej miejscowości. Mężczyźnie grozi kara nagany lub grzywny, nawet do 500 zł. O tym zadecyduje sąd – informuje mł. asp. Michał Sklarczyk, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu.

W walkę z osobami, które podrzucają śmieci na nielegalne wysypiska deklarują władze gminy, głównie dlatego, że takie miejsca są zagrożeniem dla środowiska naturalnego a także życia i zdrowia mieszkańców – To wylęgarnie niebezpiecznych grzybów i bakterii, źródło nieprzyjemnych zapachów, a przede wszystkim zagrożenie dla zwierząt i ludzi, szczególnie dzieci bawiących się w pobliżu takich składowisk – mówi Beata Bacior, zastępca burmistrza Woźnik.

Policja ma szereg obowiązków i nie może skupiać się tylko na dzikich wysypiskach. Dlatego na terenie gminy zastosujemy mobilny monitoring. Skoncentrujemy się zwłaszcza na terenach, które są lub mogą zamienić się w dzikie wysypiska. Przypominam też, że większość odpadów, które zostają bezmyślnie porzucane, można legalnie składować w naszym Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Wkrótce będzie on rozbudowany. W niedalekiej przyszłości w Psarach powstanie kolejny PSZOK – dodaje zastępca burmistrza.

W zbieraniu wszelkich informacji dotyczących takich zagrożeń związanych z dzikimi wysypiskami szczególną rolę odgrywają dzielnicowi. Funkcjonariuszom można bezpośrednio przekazać informacje o niepokojących spostrzeżeniach. Oni sami także sprawdzają to, co dzieje się w tym zakresie na terenie podległej im dzielnicy. Zadania związane ze składowiskami odpadów realizują także policjanci pionu kryminalnego i ruchu drogowego, szczególnie w zakresie ich transportu. Funkcjonariusze sprawdzają samochody ciężarowe przewożące nieczystości. Zwracają uwagę na oznakowanie pojazdu, sposób załadunku odpadów, a także na zgodność ich zawartości z dokumentacją przewozową.

Do eliminacji zagrożeń związanych z nielegalnym składowaniem odpadów i zapobieganiu degradacji środowiska naturalnego może przyczynić się każdy mieszkaniec gminy. Oprócz bezpośredniego kontaktu z dzielnicowym funkcjonuje też Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Można na niej nanieść sytuacje, które w naszej ocenie stanowią zagrożenie w konkretnym rejonie. Policjanci weryfikują te zgłoszenia, potwierdzają lub nie i starają się wyeliminować. Wśród różnych kategorii istnieje również ta dotycząca dzikich wysypisk śmieci.

Warto zaznaczyć, że nielegalne składowanie odpadów w przypadkach zagrażających m.in. zdrowiu może być potraktowane jako przestępstwo i podlegać karze od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

*    *    *

PSZOK Woźniki – Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, Woźniki, ul. Statek 25

ODPADY WIELKOGABARYTOWE: meble i inne odpady wielkobabarytowe (poza terminami objazdowej zbiórki)

ODPADY ZIELONE z pielęgnacji ogrodówODPADY NIEBEZPIECZNE: przeterminowane leki i chemikalia, baterie i akumulatory, opakowania po farbach, lakierach

INNE: opony samochodowe, drobny gruz, plastik, papier, szkłoczynny: w poniedziałki od godz. 8:00 do godz. 10:00 w I i III sobotę miesiąca od 8:00 do 16:00 oraz w II i IV piątek miesiąca od 14:00 do 17:00.

Info: wozniki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.