Herb powie ci wszystko.

Herb powie ci wszystko.

Pan Jerzy Parys z Pawonkowa od niemal 30 lat pasjonuje się historią lokalną, genealogią i heraldyką – a więc badaniem rozwoju, znaczenia i zasad kształtowania się herbów. Pierwszych informacji poszukiwał w książkach z zakresu heraldyki, m.in. w pozycji “Herby i pieczęcie miejscowości województwa śląskiego” Mariana Gumowskiego z 1939 roku czy w niemieckiej “Lublinitz Stadt und Kreis in Oberschlesien” wydanej przez Stowarzyszenie Lublińczan. To był początek wielkiej pasji…

Jerzy Parys kontaktował się z innymi hobbystami, nieustannie poszerzając swoją wiedzę i dokumentację. Zajął się również opracowywaniem i graficznym odtwarzaniem herbów przynależnych do poszczególnych miejscowości położonych na rodzimej Ziemi Lublinieckiej. Bazował głównie na starych pieczęciach, będących znakomitym źródłem informacji – pomocnych w tworzeniu wiarygodnych i precyzyjnych wzorów. Pasjonat wykorzystywał także legendy i fakty historyczne, stanowiące objaśnienia dla poszczególnych herbów.

W szybkim czasie Jerzy Parys zdobył uznanie wśród lokalnych badaczy historycznych. Tworzył herby na prośby sołectw i przysiółków. Kolekcja rozrosła się do tego stopnia, że w 2005 roku powstało znakomite wydawnictwo opracowane przez pana Jerzego: “Herbarz Ziemi Lublinieckiej”. Miłośnicy historii znajdą tu nie tylko wiernie odtworzone herby ale też opisy, genezy oraz szereg pojęć i objaśnień z zakresu heraldyki.

Dzięki uprzejmości autora, cyklicznie, będziemy mogli dzielić się z Wami bezcennymi wiadomościami dotyczącymi herbów Waszych miejscowości. Jest to dla nas wielki zaszczyt i poczucie obowiązku wynikające z konieczności utrwalania bogatej historii Ziemi Lublinieckiej. Serdecznie dziękujemy!

Grafika zamieszczona obok przedstawia pochodzącą z 1775 roku pieczęć i herb miasta Lubliniec. Jest nim tarcza dwudzielna. Na błękitnym polu pobocznicy prawej znajduje się orzeł piastowski, złoty, bez korony, zwrócony w prawo. W błękitnym polu pobocznicy lewej znajduje się pięć złotych gwiazd heraldycznych, sześciopromiennych, w dwóch rzędach w układzie trzy i dwa.

Ciąg dalszy nastąpi…

Zdjęcia: “Herbarz Ziemi Lublinieckiej” J. Parys, 2005 r.

  1. Obecny herb Lublińca wygląda inaczej.

    Odpowiedz
  2. Julian Werner

    Bazuję na zbiorach pana Jerzego. Usunąłem słowo “obecny”. Dziękuję, pozdrawiam.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.