HISTORIA LUBLIŃCA na wyciągnięcie ręki! Zobacz wirtualną wystawę pamiątek Mirosława Gałuszkiewicza

HISTORIA LUBLIŃCA na wyciągnięcie ręki! Zobacz wirtualną wystawę pamiątek Mirosława Gałuszkiewicza

Z wielką przyjemnością zapraszamy do obejrzenia wirtualnej wystawy pamiątek historycznych zgromadzonych przez pana Mirosława Gałuszkiewicza z Lublińca, który w swoich zbiorach posiada wiele bezcennych eksponatów związanych m.in. z przeszłością Miasta.

To zaledwie ułamek bogatej kolekcji, poszerzanej regularnie od 33 lat. Prezentacja obejmuje jednak część najważniejszych pamiątek wybranych przez autora – tym bardziej powinna więc zainteresować miłośników historii, których nie brakuje w powiecie lublinieckim. Być może również internetowa wersja wystawy, wynikająca z sytuacji epidemiologicznej, przyczyni się do wymiany doświadczeń i pogłębienia kontaktów w gronie wielbicieli rozmaitych śladów historii lokalnej?

Mirosław Gałuszkiewicz już od czasów nauki w liceum interesował się historią. Do Lublińca przyjechał z Katowic w 1987 roku – Odkąd zamieszkałem w naszym mieście, rozpoczęła się moja przygoda z przedwojennymi pocztówkami, które przedstawiają Lubliniec. Z biegiem lat moja kolekcja powiększała się o pamiątki związane ze Strażą Ogniową, 74 Górnośląskim Pułkiem Piechoty, a później o pamiątki związane z Lublińcem. Chciałbym państwu przedstawić kilka perełek z mojej kolekcji. Wiele pocztówek nabyłem w czasie swoich podróży po Belgi i Francji. Przedstawiam kilka fotografii pocztówek, wśród nich znajdują się: pocztówka z obiegu datowana na 28.08.1907 roku. Ciekawostką są wytłaczane herby, pocztówka wizytówka (gdzie każda fotografia będąca na okładce dokładnie opisana jest w środku) i kilka innych – mówi Mirosław Gałuszkiewicz.

Kolejną pasją naszego mieszkańca są monety wojskowe II RP – Mam około 100 monet z różnych Jednostek Wojskowych. Fotografia przedstawia monety spółdzielni 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty, dwie monety Kasyna Podoficerskiego 74 GPP oraz kilka fotografii innych pamiątek związanych z Lublińcem – dodaje pan Mirosław.

Zdjęcia pamiątek wykonał pan Robert Mazur. Każde zdjęcie zawiera krótki opis eksponatu.

.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.