Historia na wyciągnięcie ręki. Wystawa i konferencja w auli Zespołu Szkół im. Adama Mickiewicza w Lublińcu

Historia na wyciągnięcie ręki. Wystawa i konferencja w auli Zespołu Szkół im. Adama Mickiewicza w Lublińcu

W auli Zespołu Szkół im. Adama Mickiewicza w Lublińcu odbyła się wystawa eksponatów historycznych z kolekcji Marcina Myślińskiego połączona z lekcjami muzealnymi, w których uczniowie poznali historię polskiego umundurowania oraz uzbrojenia używanego przez Wojsko Polskie w czasie II wojny światowej.

W trakcie wydarzenia można było zobaczyć m.in. manekiny w mundurach: szeregowego piechoty z września 1939 roku, oficera kawalerii z września 1939 roku, powstańca warszawskiego, sanitariuszkę oraz żołnierza Ludowego Wojska Polskiego z 1944 roku.

Nie zabrakło również takich eksponatów, jak: świetnie zachowany oryginalny amerykański worek na mąkę oraz kanistry na paliwo z czasów II wojny światowej czy nawet odrestaurowanej i sprawnej kolejowej latarni z 1937 roku!

Wystawie towarzyszyła konferencja, podczas której przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej z Katowic oraz Częstochowy wygłosili referaty dotyczące historii Armii Krajowej. Karol Krajewski przedstawił okoliczności przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, a Kinga Lis opowiedziała o kulisach tajnego nauczania na okupowanych ziemiach polskich w czasie II wojny światowej.

W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie lublinieckich szkół: Zespołu Szkół im Adama Mickiewicza, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcąco – Technicznych.

Lekcje muzealne poprowadził Marcin Myśliński – obok Katarzyny Bartoszek oraz Jana Maniury pomysłodawca i organizator spotkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.