Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu wraz z 1 Harcerskim Klubem Specjalnościowym Sowa, na terenie basenu w Parku Miejskim, zorganizowała “Historyczną Szkołę Przetrwania”.
Były to zajęcia edukacyjno-survivalowe, dzięki którym uczestnicy zdobyli nowe umiejętności i przeżyli przygodę, która na długo zapadnie im w pamięć. Stanowiły one jeden z elementów cyklu wydarzeń w ramach realizowanego przez bibliotekę projektu “Harcerz Lublińca Drogą Historycznej Szkoły Przetrwana…”, jakie odbyły się we wrześniu w formie gry terenowej oraz prelekcji dla uczniów lublinieckich szkół średnich z zakresu survivalu przygotowanej przez Grzegorza Lubana.
Zgodnie z planem o godzinie 8:00, pomimo początkowo kapryśnej pogody, wszyscy pasjonaci “szkoły przetrwania” stawili się w miejscu zbiórki w celu poszerzenia własnej wiedzy oraz sprawdzenia, jak poradzą sobie w trudnych warunkach, na łonie przyrody. Wśród przybyłych można było zauważyć zarówno dzieci jak i osoby dorosłe, co z pewnością urozmaiciło organizowane zajęcia. Najmłodszy uczestnik miał 10 lat.
Zajęcia rozpoczęły się od części teoretycznej, gdzie omówiono zasady bezpieczeństwa, sposoby rozwiązywania problemów i pokonywania trudności, które są niezbędne, aby przetrwać w trudnych warunkach. Następnie instruktorzy survivalu 1 Harcerskiego Klubu Specjalnościowego Sowa przeszli do części praktycznej.
Uczestnicy uczyli się techniki rozpalania ognia krzesiwem w warunkach, gdy pada deszcz i nie dysponujemy suchym drewnem, zasad pozyskiwania i uzdatnia wody, zdobywania pożywienia w terenie. Kolejnym interesującym zadaniem było wspólne budowanie schronienia, popularnie nazywanego szałasem. Ostatnim blokiem tematycznym była sygnalizacja. Uczestnicy zapoznali się z lusterkiem ratunkowym zwanym heliografem, rozpalili proste ognisko sygnalizacyjne, poznali działanie flary sygnalizacyjnej oraz granatu dymnego.
Na zakończenie zajęć wszyscy śmiałkowie zebrali się przy wspólnym ognisku, gdzie mogli ogrzać się po wyczerpujących ćwiczeniach oraz posilić się gorącym daniem.
– Historyczna Szkoła Przetrwania była dla wszystkich bardzo interesująca, ekstremalna i pełna wrażeń. Wszyscy, począwszy od najmłodszego do najstarszego, dali z siebie wszystko i pokazali, w jakim celu tu przybyli. Po całym dniu pełnym emocji wszyscy wracali do domu zmęczeni, ale szczęśliwi. Mamy wielką nadzieję, że wiedza i umiejętności praktyczne zdobyte podczas warsztatów dadzą im pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa w sytuacjach trudnych i kryzysowych. Dziękujemy 1 Harcerskiemu Klubowi Specjalnościowemu Sowa za doskonałą organizację, świetne i niesamowite zajęcia survivalu – podsumowuje Katarzyna Lubosz, instruktor MPBP Lubliniec.
“Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura-Interwencje. Edycja 2023”
Zdjęcia: Czesława Włuka
ciekawy pomysł na zagospodarowanie pozostałości po basenie